FotowoltaikawPolsce » Blog » Kredyt na pompę ciepła – Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?
Kredyt na pompę ciepła - Jak wziąć kredyt na pompę ciepła

Kredyt na pompę ciepła – Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?

Odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością, rosnące ceny paliw, a także prądu i gazu spowodowały, że ludzie poszukują alternatywnych sposobów ogrzewania. Jednak koszt założenia pompy ciepła ciągle jest dość wysoki. Rozwiązaniem, które może pomóc sfinansować tego typu instalację, może być kredyt.

Jaki jest koszt zakupu i montażu pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła uzależniony jest przede wszystkim od metrażu mieszkania lub domu, który ma być ogrzewany, ale także od technologii, przy użyciu której został wybudowany dom, rodzaju ogrzewania, sposobu ocieplenia budynku, szczelności okien, ale także rodzaju pompy ciepła oraz jej mocy. System ten jest dość nowoczesny, dlatego jego zamontowanie wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Jednak w perspektywie długofalowej zwraca się on, a nawet pozwala zaoszczędzić.

Obecnie, koszt takiego rozwiązania w domu o powierzchni około 150 m2 mieści się w przedziale od 30 do 50 tys. zł.

Duża inwestycja — alternatywne sposoby sfinansowania instalacji

Zakup i montaż pompy ciepła wiąże się z dość dużym jednorazowym obciążeniem budżetu, na które nie zawsze może sobie pozwolić właściciel budynku, dlatego obecnie istnieje kilka alternatywnych źródeł finansowania, które mają ułatwiać pozyskanie funduszy i zachęcać do instalacji.

Czytaj również: Koszt pompy ciepła do domu 130 m2

Jedną z najpopularniejszych metod wsparcia finansowego jest Rządowe dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze. Dzięki udziałowi w tym programie właściciele otrzymują bezzwrotne dofinansowanie na poziomie nawet 90% całej kwoty. Drugim z rozwiązań mogą być różnego rodzaju kredyty, ostatnio popularnością cieszą się kredyty — wśród nich wyróżnić można dedykowane kredyty na pompę ciepła 2022, które są współfinansowane z WFOŚiGW, kredyty ekologiczne lub klasyczne kredyty gotówkowe oraz zakup w systemie ratalnym.

Program „Moje ciepło”, czyli kredyt z dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Program „Czyste Powietrze ”, jako alternatywne finansowanie inwestycji 

Od 2022 na rynku dostępny jest kredyt, dofinansowany z WFOŚiGW, który zakłada dotację w wysokości od 30 do 45% kosztów montażu i zakupu pompy ciepła. Dedykowany jest on dla właścicieli budynków o tak zwanym podwyższonym standardzie energetycznym.

Sprawdź więcej: Koszt pompy ciepła do domu 80 m2

Drugim z programów funkcjonujących na rynku jest dofinansowanie z „Czystego powietrza”. Osoby, które pozyskają tego rodzaju współfinansowanie, mogą liczyć na dotację w kwocie około 25 tys. Kwota ta uzależniona jest od rodzaju instalacji oraz dochodu wnioskodawcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o kredyt na pompę ciepła?

W ramach działających programów, właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o kredyt nawet do 100 000 zł, przy maksymalnej długości kredytowania 12 lat. Jednak nie we wszystkich bankach możliwe jest otrzymanie tego rodzaju wsparcia finansowego. O tego typu pożyczkę można ubiegać się w Alior Banku, Credit Agricole Bank Polska, Banku Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas, oraz Banku Ochrony środowiska.

Warto widzieć: Koszt pompy ciepła do domu 250m2

Co ważne, w przypadku tego rodzaju kredytu nie ma konieczności wnoszenia wkładu własnego, wystarczy złożyć wniosek o kredyt w banku, oraz wniosek o dotację do WFOŚiGW. Jeśli organ ten wyrazi zgodę, następuje zawarcie umowy, w wyniku której bank przelewa pieniądze kredytobiorcy. Po dokonaniu instalacji pompy ciepła konieczne jest rozliczenie inwestycji, by Fundusz mógł przelać dotację do banku, co jest równoznaczne ze spłatą części kredytu.

Inne kredyty na pompę ciepła

Wśród innych źródeł finansowania instalacji pompy ciepła można wymienić kredyt ekologiczny. W zależności od banku wiele z nich ma przygotowaną specjalną ofertę pożyczki przeznaczonej na sfinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii.

Czy pompa ciepła jest opłacalnym rozwiązaniem?

Obecnie, mimo że wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, pompa ciepła jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ogrzewania nieruchomości.

Więcej informacji o: Koszt pompy ciepła do domu 120 m2

Na rynku pojawiają się coraz większe problemy z dostępnością opału, natomiast instalacja pompy powoduje całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Dodatkowo jej negatywny wpływ na środowisko jest znikomy.

Uznawana jest za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Dlatego też, jeśli stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania w nowopowstałym domu lub planujemy zmianę dotychczasowego sposobu, warto zastanowić się nad pompą ciepła i rozważyć kredyty lub dofinansowania. Inwestycja ta, z pewnością zwróci się w perspektywie kilkuletniej.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here