Pompy ciepła to nowoczesne i przede wszystkim ekologiczne źródło energii, które jest coraz częściej wybierane w naszych domach. Aby jednak móc zamontować takie urządzenie, musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii, przede wszystkim rodzaj danej instalacji ogrzewania, lokalizację jednostki zewnętrznej, a także miejsce czy wielkość kotłowni oraz montaż zasilania elektrycznego i wykorzystanie rewersyjnej pracy pompy ciepła w celu chłodzenia. Warto przyjrzeć się temu już na etapie projektu.
Najważniejsza rzecz – plan
Stworzenie planu to podstawa. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać obiekt i instalacje, które znajdują się w jego wnętrzu. Musimy też dokładnie przemyśleć, czy dotychczasowe elementy budynku, np. ściany wewnętrze, izolacja, podłogi czy okna lub drzwi nie powinny zostać zastąpione innymi. Dopiero po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia i skompletowaniu rzetelnej dokumentacji technicznej możemy przejść do montażu pompy ciepła.
Czytaj więcej: Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy się sprawdza?
Jest to miejsce, w której będzie pompa ciepła. Nie ma potrzeby, aby robić tam miejsce na opał czy budować komin spalinowy. Pomieszczenie nie musi być duże, a jeśli mamy problem z wyodrębnieniem takiego miejsca, pompę ciepła możemy również umieścić np. w łazience. Te urządzenia, dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, są eleganckie, co sprawia, że nie musimy się martwić, że będą rzucały się w oczy.
Gdzie zlokalizować jednostkę zewnętrzną?
W tym wypadku szczególną uwagę musimy zwrócić na przejścia rur freonowych przez ściany. Pamiętajmy, że urządzenie to wytwarza hałas, zadbajmy więc o to, aby umieścić je tam, gdzie dźwięk będzie odizolowany i będzie mógł swobodnie się roznosić, nikomu nie przeszkadzając.
Chłodzenie oraz ogrzewanie – co trzeba wiedzieć?
Najbardziej optymalną temperaturą wody kotłowej dla sprawności pompy ciepła jest ta w granicach 30-35 stopni. Warto więc zdecydować się na jedno z 2 rozwiązań ogrzewania niskotemperaturowego: klimakonwektory lub podłogowe. Decydując się na to 2, pamiętajmy, że wystarczy jedynie 20 stopni, aby w pomieszczeniu panowała komfortowa temperatura. Instalując to ogrzewanie podłogowe, sprawdźmy szerokość rozstawu rur. Ten rodzaj ogrzewania lepszym, pod względem ekonomicznym, rozwiązaniem od zwykłych grzejników.
Sprawdź więcej: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?
Panasonic tworzy urządzenia rewersyjne. Co to oznacza? Dzięki temu możemy używać ich również w lato, chłodząc pomieszczenia. Zimne powietrze zostanie dobrze zagospodarowane przez stworzone w tym celu klimakonwektory. Chcąc zamontować pompę ciepła zadbajmy o to, aby wykonać izolację przyłączy wodnych, a także pamiętać, aby zadbać o prawidłowe odprowadzenie powstałych skroplin.
Zasilanie – bardzo ważna kwestia
Jeszcze przez zamontowaniem pompy wykonajmy przyłącza i stwórzmy odpowiednie warunki dla bezpieczników znajdujących się w rozdzielni prądu. Jeśli oprócz pompy ciepła masz plan zamontować panele fotowoltaiczne, wybierz te, które są kompatybilne z pompą. Pompy ciepła, które posiadają złącze sygnału smart grid, mogą w przyszłości przyczynić się do usprawnienia autokonsumpcji.
Warto sprawdzić: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Warmińsko-mazurskie