FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompy ciepła NIBE i czynnik chłodniczy R290 i R32 warto kupić?
Pompy ciepła NIBE i czynnik chłodniczy R290 i R32

Pompy ciepła NIBE i czynnik chłodniczy R290 i R32 warto kupić?

Zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenie powietrza mają niekorzystny wpływ na środowisko. To fakt. Faktem również jest to, że zasoby naturalne się kurczą, co ma związek z ich rosnącymi cenami. Konieczne w tej sytuacji stają się działania ograniczające wydobycie paliw kopalnianych – na rzecz wykorzystywania źródeł energii odnawialnej. Pompy ciepła, które pozyskują 80% energii, z natury są jedną z odpowiedzi na tego typu zapotrzebowanie.

Nowoczesne pompy ciepła NIBE wyposażone w ekologiczny czynnik chłodniczy R290 oraz R32

Pompy ciepła zapewniają zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie budynków. Dostarczają do nich ciepłą wodę i zmniejszają koszty wynikające z ogrzewania. Mogą one bardzo wysoką efektywność energetyczną w porównaniu do innych źródeł pozyskiwania ciepła. Co za tym idzie niższe koszty użytkowania. Wzrost popularności pomp ciepła NIBE spowodowana jest względami ekologicznymi oraz ekonomicznymi. Przy zakupie oraz ich instalacji możemy liczyć na wsparcie finansowe z programów rządowych.

Pompa ciepła musi być wyposażona w czynnik chłodniczy, aby mogła prawidłowo działać. Czynnik ten jest nośnikiem energii i krąży w obiegu urządzenia. Podlega zmianom stanu termodynamicznego. Najbardziej przyszłościowymi czynnikami chłodniczymi są te naturalne, m.in. propan - R290. Charakteryzuje je zerowy współczynnik ODP (Ozone Depletion Potential — który jest miarą szkodliwości danej substancji dla warstwy ozonowej) oraz najniższa wartość wskaźnika GWP, czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego.

Więcej warto zobaczyć: Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – rozwiązania, cena

Pompy ciepła NIBE wyposażone w R290 oraz R32

Czynnik chłodniczy R290, z uwagi na minimalny wpływ na środowisko wypada najlepiej w porównaniu z innymi czynnikami. Jego współczynnik GWP równy jest jedynie 3, a ODP wynosi 0. Cechują go idealne właściwości termodynamiczne. Uznawany jest także za bezpieczny, pomimo właściwości palnych propanu. W najbliższych latach, jako jedyny zostanie prawdopodobnie dopuszczony do użytku i nie będzie podlegał restrykcyjnym ograniczeniom. 

Warto przeczytać: Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?

Pompa NIBE S2125  jest Pompą, która bazuje na czynniku R290. To również jeden z najnowszych modeli powietrznej pompy ciepła serii S. Użycie w jej przypadku czynnika R290, pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów pracy - (A+++).

Pompa NIBE S2125 jest urządzeniem typu monoblok, którego cały obieg termodynamiczny zlokalizowany jest na zewnątrz budynku, więc czynnik R290 nie stanowi zagrożenia. 

Zobacz również: Pompy ciepła Zduńska Wola, Pompy ciepła ŁowiczPompy ciepła Wieluń

Pompy ciepła NIBE warto kupić?

Temperatura, przy jakiej pracuje pompa NIBE S2125 to aż -25°C. Osiąga ona najwyższą efektywność COP - 5,2, nie generuje hałasu - 38 dB w odległości 2 metrów. Temperatura zasilania systemu grzewczego osiąga 75°C, przy jednocześnie minimalnym wpływie na środowisko wynoszącym GWP=3.

Innym ekologicznym czynnikiem chłodniczym jest także R32. Cechuje go prawie 70% niższy współczynnik GWP w stosunku do R410A, wartość wynosi w tym przypadku ODP=0. Czynnik R32 zapewnia efektywną wymianę energetyczną i wymaga użycia mniejszej ilości czynnika.

Sprawdź więcej: Pompy ciepła Aleksandrów ŁódzkiPompy ciepła OpocznoPompy ciepła Ozorków

Czynnik ten zastosowano w urządzeniu NIBE AMS 20, który jest jednostką — zewnętrzną pompy ciepła NIBE SPLIT. Pracuje ona w połączeniu z wewnętrzną jednostką hydroboks NIBE HBS 20-6 oraz sterownikiem typu NIBE SMO. Urządzenie osiąga najwyższą moc grzewczą do 8 kW. Ma także wbudowaną funkcję schładzania.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here