Na skutek trwającego kryzysu energetycznego ceny paliw znacznie się podniosły. Wraz z nimi podniosły się koszty ogrzewania. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) wyliczyło średni roczny koszt ogrzewania budynku 150 metrowego, który ma skromną izolację termiczną. Budynek ten wg symulacji zamieszkany jest przez cztery osoby. Symulacja kosztów wygląda następująco:
- piec na pelet drzewny- 19 220 PLN
- piec na drewno – 7650-10 000 PLN
- piec gazowy kondensacyjny GZ- 8840 PLN
- piec elektryczny- 14.730 PLN
- piec gazowy kondensacyjny na propan- 22.590 PLN
- piec węglowy -18 210-23 800 PLN
Jest to tzw. czarny scenariusz. Ogrzewanie będzie tańsze w budynkach spełniających standardy programu „Moje Ciepło” i po przeprowadzonej termomodernizacji.
Co wpływa na popularność pomp ciepła?
Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w trakcie rozmowy przeprowadzonej ze Strefą Biznesu wskazuje kilka czynników. Po pierwsze najważniejszym czynnikiem jest plan odejścia od metod ogrzewania domów paliwami kopalnymi , który ma nastąpić w 2029 roku. Plan unijny RePowerEu , który powstał w maju 2022 roku zapowiada, że będzie oprócz wyeliminowania ze obrotu paliw kopalnianych będzie wdrożony także zakaz sprzedaży i montażu pieców na paliwa kopalniane.
Warto wiedzieć: Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?
Kolejnym ważnym czynnikiem są spore dofinansowanie do montażu pomp ciepła. Ostatnim czynnikiem jest tocząca się wojna na Ukrainie i związane z nią podwyżki cen surowców. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie wzrosła ilość wniosków na wymianę źródeł ciepła, a wybór pomp wzrósł z 28 do 62 procent. Poza tym pompy ciepła są mocno promowane jako jedne z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych.
W Polsce dofinansowaniem objęte są zarówno stare, jak i nowe budynki. Programy dofinansowania to "Moje Ciepło". "Czyste powietrze" oraz projekt PGNiG dla właścicieli domów jednorodzinnych kupujących paliwo lub energię na użytek prywatny. To ile pieniędzy dostanie w dotacji statystyczny Kowalski uzależnione jest od wieku domu i wyboru rodzaju urządzenia. Wysokość dofinansowania to przedział między 30 a 45 procent kosztów montażu.
Czytaj więcej: Na czym polega i dla kogo jest ulga termomodernizacyjna?
Czy montaż pomp ciepła nadal jest opłacalny?
W przypadku montażu pompy ciepła w wariancie podstawowy, przy założeniu, że montowana jest w budynku 150 metrowym, jej koszt wynosi 40-60 tysięcy złotych. W zależności od termoizolacji budynku, jego położenia geograficznego i rodzaju instalacji grzewczej stałe opłaty za energię elektryczną będą wynosić od 1500 do 6700 złotych rocznie. A koszty energii elektrycznej nadal rosną. Koszt zakupu pomp ciepła zwraca się średnio na przestrzeni 5 do 15 lat. Jeśli jest możliwość zainstalowania fotowoltaiki czas ten można skrócić.
Warto sprawdzić: Pompy ciepła Rumia, Pompy ciepła Wejherowo, Pompy ciepła Starogard Gdański, Pompy ciepła Chojnice
Z wypowiedzi prezesa "PORT PC" , wynika, że przy dofinansowaniu z programu "Czyste powietrze" i "Moje Ciepło" okres zwrotu kosztów ma nie przekroczyć 7 lat. Zaleca też montaż fotowoltaiki, zapewniającej niezależność od cen energii elektrycznej. Lachman podpowiada również , że istnieją dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznej np. "Mój Prąd"
Z przeprowadzonej rozmowy wynika, iż montaż pomp ciepła jest opłacalny pod warunkiem wcześniejszego lub równoczesnego zamontowania instalacji fotowoltaicznej.
Sprawdź również: Pompy ciepła Kwidzyn, Pompy ciepła Malbork, Pompy ciepła Sopot, Pompy ciepła Lębork, Pompy ciepła Pruszcz Gdański,
Źródło: strefabiznesu.pl