FotowoltaikawPolsce » Blog » Na koniec roku 2021 funkcjonowało ponad 850 prosumentów

Na koniec roku 2021 funkcjonowało ponad 850 prosumentów

Na koniec roku 2021 przekroczyliśmy już liczbę 850 tysięcy prosumentów w naszym kraju. W samym 2021 roku ich przybyło około 400 tysięcy. Takie informacje przekazał w Senacie Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska.

Wiceminister MKiŚ brał udziała w posiedzeniu dwóch połączonych komisji. Była to komisja nadzwyczajna do spraw klimatu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej, a do tego komisji gospodarki oraz środowiska. Rozpatrzyły one nowelizację ustawy o źródłach odnawialnych energii, która to dotyczyła tak zwanych parasolowych projektów oraz projektów grantowych OZE, które realizowane były przez gminy oraz finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Według informacji przekazanych przez resort klimatu i środowiska parasolowe projektu OZE prowadzi już ponad 800 gmin, a dzięki nim powstanie około 92 tysięcy nowych fotowoltaicznych instalacji.

Na koniec zeszłego roku przekroczyliśmy już 850 tysięcy prosumentów. W ciągu roku 2021 przybyło 400 tysięcy prosumentów w naszym kraju. Takie informacje przekazał na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej do spraw klimatu oraz samorządu wiceminister Zyska.

Nowelizacja ustawy

Nowelizacja, która to była inicjatywą posłów, ma bezpośredni związek ze zmianą sposobu rozliczania prosumentów. Od kwietnia 2022 zacznie obowiązywać tak zwany nowy system rozliczeń. Wszyscy, który się staną prosumentami do końca marca, rozliczani będą na zasadach dotychczasowych – w systemie opustów przez piętnaście lat.

Ustawia, która to była przedmiotem prac komisji jednak przewiduje, że osoba, które do 31 marca bieżącego roku zawsze umowę na zakup, dofinansowanie mikroinstalacji OZE, czy też montaż z samorządem, który realizuje tak zwany projekt parasolowy, a do tego do końca miesiąca grudnia 2023 roku złoży wniosek prawidłowy o przyłączenie mikroinstalacji, będzie mogła być rozliczana na zasadach niezmienionych, a więc w systemie opustowym.

Inicjatywa odpowiada na wszelkie wątpliwości oraz zastrzeżenia samorządów, które to podnosiły, że zmiana systemu rozliczeń prosumentów z opustowego na tak zwany net-billing spowoduje, że wszelcy beneficjenci parasolowych programów będą z nich masowo rezygnować. To – jak wskazywały samorządy – doprowadzić by mogło do konieczności zwrotu znacznych europejskich środków.

Komisje, które rozpatrywały we wtorek nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, poparły jednogłośnie wniosek o niewprowadzenie do niej żadnych poprawek.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here