FotowoltaikawPolsce » Blog » Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych

Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest rozwijającym się najszybciej sektorem źródeł energii odnawialnych w naszym kraju. Z technologii tej korzysta coraz więcej firm, które zamierzają uniezależnić się od wahań cen prądu na rynkach światowych. Jednak nawet urządzenia najnowocześniejsze mają swoją daną żywotność. Co należy zrobić po zakończeniu przydatności paneli? Rozwiązanie jest tylko jedno – należy je oddać do recyklingu.

Kiedy panele fotowoltaiczne nadają się do utylizacji?

Nie musimy się przejmować, że zakupiony fotowoltaiczny system będzie się nadawać niebawem do zezłomowania. Obecnie są produkowane urządzenia, które pracują przez około dwadzieścia pięć lat. Ich funkcjonowanie jednak zależy od kilku czynników. Mowa głównie o wszelkich warunkach atmosferycznych (na przykład mocne opady śniegu), jak i jakość wykonania. Dlatego korzystać należy wyłącznie z rozwiązań sprawdzonych w tejże dziedzinie.

Sprawdź: Instalacje fotowoltaiczne Toruń

Zauważmy jednak, że po opływie terminy przydatności, panele nadal działają. Jednak produkują już o wiele mniej prądu. Dlatego też większość firm podejmuje decyzję i ich wymianie i recyklingu zużytych części.

Poszczególne etapy recyklingu fotowoltaicznych modułów

Typowy słoneczny panel się składa w 76 procentach ze szkła, w 10 procentach z polimerów, w 8 procentach z aluminium, w 5 procentach z krzemu i jednego procenta miedzi. Do tego czasem jeszcze dochodzą niewielkie ilości cyny, srebra czy też ołowiu. Oczywiście bezpośrednie proporcje się różnią zależnie od producenta. Jednak najważniejsze jest to, że znaczna większość surowców się nadaje bezpośrednio do recyklingu.

Sprawdź również: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

 Utylizacja przebiega w sposób wieloetapowy. Na samym początku dochodzi do oddzielania się aluminiowej ramy od części pozostałych modułu. Metal jest prosty wyjątkowo w recyklingu, bardzo podobnie jak szkło. O ile już wymienione materiały podlegają przetapianiu, to wobec całej reszty zastosować należy całkowicie inne metody utylizacji.Słoneczne ogniwa z krzem się poddaje wytrawianiu, aby je przygotować do wzbogacenia. Tylko w ten sposób odzyskać mogą swoje właściwości pierwotne. Surowce pozostałe utylizuje się w bardzo wysokiej temperaturze.

Całkiem inaczej proces wygląda w przypadku cienkowarstwowych paneli. Trafiają one całe do niszczarki. Maszyna do recyklingu fotowoltaicznych paneli rozdrabnia je na części drobne, co pozwala na zastosowanie kolejnej obróbki.

Jak konkretnie wygląda recykling fotowoltaicznych paneli w naszym kraju?

Co prawda fotowoltaika się dynamicznie rozwija w naszym kraju, ale jest jeszcze dosyć młodym rynkiem. W związku z tym samo zjawisko recyklingu modułów PV nie występuje na taką sporą skalę, jak w Europie Zachodniej. Jednak pozostało już kilka firm, które się w tym zakresie specjalizują.

Czytaj również: Fotowoltaika dla szkół oraz dla przedszkoli

Naszą specyfiką jest nałożenie obowiązku osiągnięcia poziomu właściwego zbierania ZSEE bezpośrednio na przedsiębiorców. Firmy, które działają w tej branży mogą zapłacić sporo za niewywiązywanie się ze zobowiązania. Nie musimy się na szczęście tym przejmować jako użytkownik panel fotowoltaicznych.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here