FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak wybrać firmę fotowoltaiczną? – Instalator fotowoltaiki

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną? – Instalator fotowoltaiki

Na rynku instalatorów fotowoltaiki spotkamy na pewno wielu fachowców. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nieuczciwi lub nierzetelni instalatorzy również mogą na nim funkcjonować. Działalność tych drugich, może niestety sporo kosztować reprezentowaną przez nas placówkę i być podstawą dla zarzutów wobec jej kierownictwa. Jak ustrzec się takiej sytuacji?

Kim jest instalator fotowoltaiki?

Zakup odpowiedniego sprzętu jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku właściwie działającej instalacji fotowoltaicznej. W następnym etapie przychodzi czas na działania instalatora.

Wbrew powszechnej opinii – bardzo wiele zależy od jego fachowości. Jakość prac montażowych może znacząco wpływać na wydajność i efektywność całej instalacji.

Sprawdź teraz: Czy dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest opłacalna w 2022 roku?

Usterki, będące efektem braku fachowości instalatora, mogą gnębić naszą placówkę przez całe dziesięciolecia. Z tego względu warto stawiać na fachowców najwyższej klasy, którzy będą nam służyć radą i pomocą w każdym szczególe, dotyczącym technicznych aspektów instalacji.

Oczywiście podstawowym zadaniem instalatora fotowoltaiki jest zamontowanie paneli pod odpowiednim kątem. Fachowiec powinien również zadbać, by nie znalazły się one w miejscach potencjalnie zacienionych.

Z kolei falownik nie powinien być poddawany nadmiernemu promieniowaniu słonecznemu. To tylko próbka wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się instalator fotowoltaiki, by zagwarantować bezpieczeństwo montażu oraz sprawne działanie całej instalacji.

Czytaj więcej: Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna od kwietnia 2022

Nieprawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej – czym to grozi?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że montażem zestawów do pozyskiwania energii słonecznej zajmują się jedynie najwyższej klasy specjaliści. Niestety, taki obraz nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Dlatego też znalezienie dobrego montera instalacji fotowoltaicznej jest często niemal tak samo istotne, jak dobór odpowiednich komponentów, które ją stworzą.

Fotowoltaika w Polsce:  Fotowoltaika Inowrocław i Fotowoltaika Kluczbork

Szkody, wyrządzone przez niekompetentnych instalatorów, mogą mieć dotkliwe skutki dla naszej instytucji. Co może ją spotkać? Oto kilka z licznych możliwości:

  • wysoka awaryjność paneli już w początkowej fazie użytkowania, 
  • konieczność częstych wizyt ekip remontowych i konserwatorów,
  • znaczące skrócenie żywotności instalacji,
  • znaczne obniżenie wydajności paneli fotowoltaicznych,
  • wystąpienie zagrożenia dla życia i zdrowia, zarówno naszych podopiecznych, jak i grona pedagogicznego.

W rezultacie szkody, wynikające z nieuczciwości bądź braku właściwych kompetencji instalatora, mogą nie tylko mieć aspekt ekonomiczny, lecz również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zdecydowanie warto wiec stawiać na fachowców najwyższej klasy. Jak ich rozpoznać?

Wybór odpowiedniego instalatora fotowoltaiki

Instalatorzy branży fotowoltaicznej zdobywają swoje umiejętności podczas specjalistycznych kursów i szkoleń. Po ich ukończeniu muszą postarać się jeszcze o spełnienie kilku wymogów formalnych, by otrzymać certyfikat, potwierdzający ich umiejętności. 

Czym jeszcze odznacza się fachowy instalator? Oto kilka cech, którymi powinien się wykazać:

  • wykształcenie kierunkowe oraz ukończenie specjalistycznych szkoleń,
  • zdany egzamin, uprawniający do otrzymania certyfikatu, zezwalającego na pracę w charakterze instalatora systemów fotowoltaicznych,
  • kilkuletnie doświadczenie w pracy w tej branży,
  • dobra opinią u dotychczasowych klientów.

Instalator powinien również udzielić pisemnej gwarancji na swoje usługi. Klient powinien też otrzymać wsparcie na każdym etapie procesu montażowego: od jego przygotowania, przez właściwą instalację, na wsparciu w okresie po montażu kończąc.

Polecamy zapoznać się: Turystyczne panele słoneczne. Jakie wybrać?

Najczęstsze kłamstwa instalatorów

Nieuczciwi instalatorzy uciekają się niestety często do nieprawdziwych stwierdzeń, by ukryć chęć uzyskania nieuzasadnionych zysków lub własną niekompetencję. Mogą one dotyczyć przykładowo:

  • braku na rynku komponentów o wysokiej jakości – związane jest to często z chęcią posłużenia się najtańszymi urządzeniami, często o znikomej wartości użytkowej,
  • całkowite zwolnienia z rachunków za prąd – jest to oczywista próba oszustwa, na chwilę obecną nie ma możliwości całkowitego odcięcia się od sieci, szczególnie w przypadku jednostek budżetowych,
  • kierunek paneli nie ma znaczenia – należy podkreślić, że ma i to bardzo duże; przy braku możliwości odpowiedniego ich usytuowania na dachu warto więc zastanowić się nad instalacja naziemną,
  • fotowoltaika zawsze przynosi oszczędności – jak się okazuje – nie zawsze; w omawianym przykładzie warto mieć na uwadze na przykład niskie zużycie energii w miesiącach wakacyjnych.

To tylko przykład tego, w jaki sposób nieuczciwi instalatorzy mogą próbować nas oszukiwać. Dlatego też warto podjąć wysiłek i wyszukać sprawdzonych fachowców, gwarantujących odpowiednią jakość świadczonych usług.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here