FotowoltaikawPolsce » Blog » Średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc – ile wynosi?

Średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc – ile wynosi?

Zużycie energii elektrycznej jest jednym z głównych obciążeń każdego gospodarstwa domowego. W czasach, gdy nawet podstawowe urządzenia wymagają zasilania elektrycznego, trudno jest uniknąć konsumpcji. Tak więc średnie zużycie energii elektrycznej przez czteroosobową rodzinę może naprawdę nadwyrężyć budżet rodziny. Nic więc dziwnego, że ludzie wciąż szukają sposobów na jej zmniejszenie.

Wbrew pozorom tylko nieliczne gospodarstwa faktycznie kontrolują wydatki w tym zakresie. Według raportu opracowanego przez Federację Konsumentów, 49% ludzi ma pewną wiedzę na temat cen energii elektrycznej, a kolejne 39% dobrze rozumie ceny energii elektrycznej. Tylko 12% nie wie, ile miesięcznie płaci za prąd.

Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Nie oznacza to jednak solidnej znajomości tematu. Znajomość rachunków jest dość powszechną praktyką z oczywistych powodów, ale nie tak powszechną, aby wiedzieć, ile energii elektrycznej zużywa przeciętna osoba w twoim domu. Aż 23% ankietowanych nie wie, ile prądu zużywa każdego dnia. W pełni zdaje sobie z tego sprawę 25% respondentów. Pozostałe 52% może mniej więcej określać dzienny wskaźnik zużycia.

Warto wiedzieć: W jaki sposób zrobić uziemienie fotowoltaiki?

Zużycie energii elektrycznej na osobę w zwykłych gospodarstwach domowych nie jest równe rzeczywistemu zużyciu energii elektrycznej. Jednak ta wartość jest dobrym punktem odniesienia, aby sprawdzić, czy zużycie energii elektrycznej w Twoim domu jest optymalne, czy zawyżone.

Jak samodzielnie obliczyć ile prądu zużywa przykładowe urządzenie elektryczne?

Dlatego według danych statystycznych ośrodka badawczego średnie zużycie w gospodarstwie domowym na osobę wynosi około 900 kWh do 1400 kWh rocznie, czyli od 75 kWh do 116 kWh miesięcznie. Z kolei zużycie energii elektrycznej na mieszkańca w domu wynosi nie mniej niż 500 kWh rocznie, czyli 42 kWh miesięcznie.

Więcej informacji:  Jak wykonać pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

Na podstawie tych danych nietrudno obliczyć średnie roczne zużycie energii elektrycznej jako:

  • W 2-osobowym gospodarstwie domowym około 1500 kWh,
  • Rodzina 3 osobowa to ok 2000 kWh,
  • Czteroosobowa rodzina, ok. 2500 kWh,
  • W 5-osobowej rodzinie to około 3000 kWh.

Jednocześnie statystyki pokazują, że ludzie mieszkający na obszarach wiejskich zużywają więcej energii elektrycznej niż mieszkańcy miast.

Sposób ogrzewania domu może mieć duży wpływ na zużycie energii elektrycznej – jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego – duża część naszych rachunków za prąd będzie przeznaczona na ogrzewanie.

Czytaj więcej: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Zużycie energii w gospodarstwie domowym zależy nawet od stylu życia. Gospodarstwo domowe, które spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, zużywa mniej prądu niż gospodarstwo domowe, które spędza większość czasu w pomieszczeniach i korzysta z urządzeń takich jak telewizor, komputer czy konsola do gier.

Oczywiste jest również, że liczba domowników może wpływać na zróżnicowanie zużycia energii elektrycznej. Teoretycznie im większy dom, tym więcej zużywa prądu. Co ciekawe, na wzrost zużycia prądu wpływa również wiek dziecka. Starsze dzieci coraz częściej korzystają z urządzeń elektronicznych.

Jak samodzielnie obliczyć zużycie energii?

W Internecie znajdziesz kilka gotowych kalkulatorów zużycia energii, w których po wprowadzeniu podstawowych informacji o użytkowanym sprzęcie, takich jak godziny pracy i moc, otrzymasz informację o ilości zużytego prądu. Możesz łatwo obliczyć, ile energii zużywasz.

Sprawdź również: Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć zużytą energię i koszt ponoszony przez dane urządzenie, musisz znać 3 parametry:

  • moc urządzenia,
  • godziny pracy,
  • Cena za 1 kWh oparta jest na stawce dostawcy energii.

Moc wyrażana jest w watach (W), często także w kilowatach (kW). 1 kilowat to 1000 watów.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu zużycia prądu w mieszkaniu lub domu, a co za tym idzie miesięcznych kosztach zakupu energii elektrycznej, warto znaleźć kilka prostych sposobów, które nie wymagają dużego zaangażowania, a przyniosą satysfakcjonujące efekty.

Więcej informacji:  Pompy ciepła Galmet – czy warto kupić? Opinie Cena

Czytaj więcej: Fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid

Przede wszystkim warto wymienić wszystkie żarówki w domu na energooszczędne.Należy również zastanowić się, czy stary sprzęt AGD nie spełnia odpowiednich norm obecnego poziomu energooszczędności i nie trzeba go wymieniać. być zastąpionym. Jeśli chodzi o czynności wymagające nakładów finansowych, warto przede wszystkim:

  • Nie włączaj pralki, gdy bęben nie jest pełny,
  • Nie otwieraj w połowie pustej zmywarki,
  • Podczas oglądania filmu w nocy włącz timer, jeśli zaśniesz przed telewizorem, automatycznie wyłączy telewizor o określonej godzinie,
  • Zrezygnowanie z suszenia włosów suszarką, gdy mamy więcej czasu, również pozytywnie wpłynie na ich kondycję.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych

Fotowoltaika opinie negatywne – gdzie szukać opinii o firmach fotowoltaicznych?

Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

Optymalizator mocy w fotowoltaice jak działa i czy warto kupić?