FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?

Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?

Wiele osób zastanawia się, jaka ilość energii można uzyskać z typowej instalacji 6 kW. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne, bowiem system o tej mocy wykorzystuje maksymalna ilość energii, jaka może być zainstalowana przy falowniku o mocy 5 KW.

Ile paneli dla instalacji 6 kW?

System fotowoltaiczny o tej mocy składa się z 18-20 paneli, zajmujących w przybliżeniu powierzchnię dachu o rozmiarze od 33 do 40 metrów kwadratowych. Oczywiście w odpowiednich warunkach (nasłonecznienie, brak obiektów zacieniających) można instalację tego typu posadowić również na gruncie – to rozwiązanie jest jednak rzadziej spotykane. 

Czytaj więcej: Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich charakterystyka

Energia generowana przez fotowoltaikę 6 kW – czy instalacja taka jest opłacalna?

Dobrej klasy instalacja o tej mocy jest w stanie wytworzyć rocznie ok. 6600 kWh. W praktyce oznacza to, że może być w zupełności wystarczająca dla gospodarstw domowych, których zużycie energii wynosi rocznie ok. 6000 kWh. Oczywiście moc systemu zależeć będzie od szeregu czynników, takich jak lokalizacja systemu, nasłonecznienie, jakość zastosowanych podzespołów.

Jeżeli idzie o koszt sprzętu tego typu, wynosi on zwykle ok. 25000 złotych. Oczywiście dostępne są również zestawy tańsze, jednak warto zwrócić uwagę na ich jakość i oferowany okres gwarancji – w przypadku produktów renomowanych firm winien on wynosić co najmniej 12 lat, jeżeli mówimy o potencjalnych wadach fabrycznych, natomiast w przypadku wydajności stosowane są znacznie dłuższe okresy gwarancyjne, sięgające 25 lat.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Instalacja 6kW - potencjalne oszczędności

Kwota, jaka może zostać przez nas zaoszczędzona dzięki wytwarzaniu prądu we własnym gospodarstwie domowym, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad urządzeniami, służącymi do magazynowania energii.

Sprawdź: Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę

Pozwalają one na wykorzystanie własnego prądu nawet wówczas, gdy aktualnie nie jest produkowany przez instalację (np. podczas gorszej pogody lub w nocy). Warto również pokusić się o wykorzystanie jej w dodatkowych urządzeniach - dobrym pomysłem może być pompa ciepła lub urządzenie do podgrzewania wody energią elektryczną. Natomiast inwestycja w samochód elektryczny skraca czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę do 2-3 lat.

Dla kogo instalacja 6 kW będzie dobrym rozwiązaniem?

Rozwiązanie o tej wielkości sprawdzi się znakomicie w przypadku rodzin o większej liczbie osób. Zapotrzebowanie na energię, charakterystyczne dla nowoczesnych domów, wyposażonych w klimatyzację czy ogrzewanie wykorzystujące prąd, również jest wystarczające, by uczynić jego eksploatację opłacalnym przedsięwzięciem.

Czytaj więcej: Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki

Dodatkowo posiadanie pojazdu elektrycznego znacząco skraca okres zwrotu z inwestycji tego typu. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna będzie też świetnym wyborem dla każdego, komu leży na sercu dobro środowiska naturalnego.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here