FotowoltaikawPolsce » Blog » Start wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku

Start wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku

Nowo otwarta farma fotowoltaiczna zajmuje drugie miejsce wśród tego typu konstrukcji w naszym kraju. Jej otwarcie miało miejsce w weekend w czasie trwania dożynek w Dobrzejowie, niedaleko Legnicy. Projekt PV Miłkowice, a więc farma fotowoltaiczna zlokalizowana w gminie Miłkowice (Dolny Śląsk), ma moc wynoszącą 113 MW.

To druga taka elektrownia fotowoltaiczna na terenie Polski. Warto dodać, że największa tego typu inwestycja została wybudowana w Zwartowie na Pomorzu. Panele fotowoltaiczne wchodzące w skład PV Miłkowice zostały zainstalowane w Januszowie i Dobrzejowie.

Z ilu paneli składa się farma?

W skład farmy wchodzi aż ponad 170 tysięcy paneli oraz 14 stacji transformatorowych. Farma fotowoltaiczna została wybudowana przez firmę P&Q. Właścicielem PV Miłkowice jest natomiast Qualitas Energy, czyli hiszpańska spółka.

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne Recom Solar – czy warto kupić?

Pod koniec czerwca firma przekazała, iż osiągnęła już etap budowy nazywany jako Mechanical Completion. Wtedy to właśnie ukończono już wszelkie prace budowlane i montażowe, obejmujące instalację. Ponadto wyprowadzono moc. Farma niedawno rozpoczęła swoją oficjalną działalność.

Koszt inwestycji to wiele milionów euro

Hiszpańska spółka zainwestowała w budowę farmy fotowoltaicznej ogromną kwotę, która wynosiła aż ponad 70 mln euro. Deweloper otrzymał w roku 2022 kredyt na budowę farmy PV Miłkowice od PKO Banku Polskiego. Opiewał on na łączną kwotę wynoszącą 92,245 mln euro. Konstrukcje powstały w obszarze, gdzie wcześniej znajdowały się pola irygacyjne. Farma zlokalizowana jest na terenie aż 176 hektarów. Gmina Miłkowice wydzierżawiła ziemię deweloperowi Qualitas Energy na 29 lat. Jak donoszą eksperci, farma ma generować ponad 120 GWh energii elektrycznej rocznie.

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne Znshine – czy warto kupić?

Jest więc w stanie sprostać zapotrzebowaniu nawet ok. 57 tys. gospodarstw domowych w Polsce. Co ciekawe, w roku 2022 Amazon podpisał umowę na zakup energii produkowanej właśnie przez tą nowo powstałą farmę PV.

Farmy PV na terenie Polski

Jak już wcześniej wspomniano, PV Miłkowice nie jest wcale największą inwestycją przeprowadzoną na terenie naszego kraju. Zajmuje ona 2 miejsce, natomiast na pierwszym znajduje się instalacja wykonana w Zwartowie na Pomorzu, której właścicielem jest Respect Energy. Moc tamtejszej konstrukcji wynosi 204 MW.

Czytaj dalej: Panele fotowoltaiczne Astronergy – czy warto kupić?

Trzecie miejsce zajmuje natomiast farma PV w gminie Brudzew w Wielkopolsce, o mocy 70 MWp, której właścicielem jest grupa ZE PAK. W tym roku swoją działalność rozpoczęła też forma fotowoltaiczna Wielbark o mocy MW oraz farma pv Rzezawa 60 o mocy 60 MW.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here