FotowoltaikawPolsce » Blog » Będzie niższy VAT na pompy ciepła oraz na panele słoneczne

Będzie niższy VAT na pompy ciepła oraz na panele słoneczne

Unia Europejska zdecydowała się przyjąć dyrektywę, która umożliwia obniżenie podatku VAT na usługi, jak i produkty związane bezpośrednio z ochroną środowiska. Niższy VAT na pompy ciepła oraz na panele słoneczne pomoże krajom Unii Europejskiej w energetycznej transformacji. O czym konkretnie mówią przepisy unijne i kiedy się możemy spodziewać wejścia w życie nowych stawek?

Będzie niższy VAT – Kiedy w życie wejdą przepisy unijne?

5 kwietnia bieżącego roku w Dzienniku Urzędowym UE opublikowana została dyrektywa numer 2022/542.

Zgodnie z przepisami nowymi, wszelkie państwa członkowskie będą mogły stosować swobodnie stawkę VAT od 0 do 5 procent dla niektórych usług i produktów, które to są zgodne z polityką Unii Europejskiej w  zakresie ochrony środowiska, jak i zdrowia.

Ulga podatkowa obejmie między innymi panele słoneczne, a także systemy ekologiczne grzewcze. Niższy VAT na słoneczne panele oraz pompy ciepła ma być dobrą metodą na promowanie źródeł odnawialnych energii.

Mniejszy podatek by wpłynął na końcową cenę towarów oraz usług dla fizycznych osób, które nie odliczają VAT-u. Państwa członkowskie są zobowiązane do przekazania komitetowi do spraw VAT wszelkie informacje o przepisach głównych prawa krajowego, jak i warunkach zastosowania stawek obniżonych do dnia 7 lipca bieżącego roku.

Czytaj również nasze rankingi:

Przepisy te pozwolą na objęcie stawkami niższymi VAT grzewczych systemów, które spełniają kryteria ochrony wydajności i środowiska. Co mamy na myśli? Są to:

  • ekologiczne systemy, które są związane z dostawami elektrycznej energii,
  • biogaz wytwarzany z surowców naturalnych,
  • sieci chłodnicze i ciepłownicze,
  • dostawa oraz montaż niskoemisyjnych systemów ciepła, które spełniają standardy emisji,
  • do dnia 1 stycznia 2030 roku – drewno i gaz ziemny wykorzystywane jako opałowe drewno.

Ulga swoje zastosowanie znajdzie także między innymi w przypadku rowerów (również elektrycznych), świadczenia usług związanych z wywozem śmieci, sprzątaniem ulic, związanych ze ściekami oraz utylizacją opadów i ich recyklingiem.

Kiedy możemy się spodziewać wejścia w życie nowych przepisów?

Państwa Unii Europejskiej opublikować muszą niezbędne przepisy do wprowadzenia w życie dyrektywy do końca roku 2024. Celem jest oczywiście możliwość zastosowania całkiem nowych podatkowych stawek w krajach członkowskich do 1 stycznia roku 2025.

Jak widać na załączonym obrazku, trzeba jeszcze nieco poczekać na wejście tych przepisów w życie, ale zapowiadają się naprawdę korzystne zmiany.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here