FotowoltaikawPolsce » Blog » Tauron podnosi stawkę energii elektrycznej.

Tauron podnosi stawkę energii elektrycznej.

Tauron zadecydował o podniesieniu ceny energii elektrycznej, Już od września bieżącego roku firmy oraz sklepy znajdujące się w strefie I w taryfie C11 zapłacą 2,18 zł za kWh. Jest to wzrost o ponad 50 proc., przed dwoma miesiącami w lipcu stawka wynosiła 1,41 zł kWh.

Cena prądu rośnie z miesiąca na miesiąc

W ostatnich dniach właściciele firm oraz sklepów otrzymali pisma informujące ich o kolejnej już podwyżce stawki energii elektrycznej. W dokumencie przeczytać można o zmianie dotychczasowej stawki w strefie I w taryfie C11. Od września cena za 1 kWh wyniesie 2,18 zł, to aż o 0,77 zł więcej niż w lipcu. Zaledwie kilka miesięcy temu cena w danej taryfie i strefie wynosiła 0,37 zł.

Stawka podnoszona w tym roku była już siedmiokrotnie, kolejno z 0,37 zł gr na 0,49 zł, później na 0,69 zł, następnie na 0,93 zł, w czerwcu scena skoczyła do 1,16 zł, w lipcu do 1,41 zł, a od września stawka wynosić będzie 2,18 zł. Jak informuje portal DlaHandlu.pl, nowe stawki Tauronu uwzględniają już tarczę antyinflacyjną i obowiązywać będą do 31 października 2022 roku. W związku z tym firma Tauron informuje, że w razie nieprzedłużenia tarczy cena prądu dla firm i sklepów w strefie CI i taryfie C11 wzrośnie do 3 zł za kWh. 

Czytaj również: Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Droższy prąd dla gospodarstw domowych

Najnowsze informacje mówią, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przedłuża funkcjonowanie tarczy inflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. 

Wszystko wskazuje na to, że wzrośnie również cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W połowie roku trzech z czterech dostawców prądu złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obecnie obowiązującej taryfy na sprzedaż energii odbiorcom w gospodarstwach domowych. Mowa o dostawcach energii elektrycznej takich jak: Tauron, Enea oraz Energa. Na tę chwilę dokumenty analizowane są przez URE, a decyzje w tej sprawie mogą być podejmowane już pod koniec sierpnia. 

Czytaj więcej: Jak obniżyć rachunek za prąd? – Fotowoltaika w 14 dni

To już raczej pewne, że prąd będzie droższy. Przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrywać można się w kilku kwestiach, a są to: koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co znacząco obciąża polską energetykę, które zdecydowana część produkcji pochodzi z źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel kamienny oraz brunatny. Przyczynami wzrostu cen energii są również: wzrost cen węgla, zwiększy popyt na energię, wzrost cen gazu ziemnego, potrzeba oszczędzania węgla przed sezonem grzewczym 2022/2023 r.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here