FotowoltaikawPolsce » Blog » W jaki sposób zrobić uziemienie fotowoltaiki?
W jaki sposób zrobić uziemienie fotowoltaiki

W jaki sposób zrobić uziemienie fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne są sposobem na produkcję darmowego całkowicie prądu ze słońca oraz spore oszczędności. Aby jednak je uzyskać, najpierw należy zainwestować. Zarówno to dotyczy zakupu wszelkich elementów instalacji PV, jak i jej montażu prawidłowego. Zarówno jest ważne umiejscowienie optymalne, jak i uziemienie fotowoltaicznej instalacji. Sprawdźmy, na czym konkretnie to wszystko polega oraz dlaczego to jest takie ważne.

Po co się uziemia instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaiczna instalacja odpowiada bezpośrednio za produkcję samej elektryczności, a więc wymaga tutaj zastosowania całego szeregu różnych zabezpieczeń. Odpowiednio wykonane uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważne, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Czytaj więcej: Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna od kwietnia 2022

Nikt nie chce przecież doprowadzić do niebezpiecznych przepięć, które nie tylko dla nas samych mogą być szkodliwe, ale także dla naszej instalacji fotowoltaicznej. Wykonane źle uziemienie instalacji fotowoltaicznej może doprowadzić do bardzo poważnej awarii.

Podsumowując tę część, uziemienie instalacji zapewnia:

  • zabezpieczenie przed przepięciami oraz uszkodzeniem całej instalacji, gdy dojdzie do awarii jednego modułu,
  • zabezpieczenie na wypadek atmosferycznych wyładowań (burzy),
  • ochronę przed pożarem,
  • uniknięcie powstawania bardzo wysokiego elektrostatycznego napięcia oraz tak zwanych pasożytniczych prądów.

Uziemienie instalacji PV obejmować musi wszelkie jej elementy - w tym także konstrukcje wsporcze, które są wykonane z metalu.

Z czego się składa uziemienie fotowoltaiki?

Wykonując samo uziemienie instalacji PV, pamiętać należy o uwzględnieniu jego dwóch elementów podstawowych. Instalacja poprawnie wykonana musi składać się z:

  • wewnętrznego uziemienia - służące wyrównywaniu potencjałów fotowoltaicznej instalacji i tym samych zapobiegające powstawaniu przepięć,
  • zewnętrznego uziemienia - czyli odgromowej instalacji zabezpieczające sprzęt przed przepięciami, które występują w wyniku powstawania atmosferycznych wyładowań.

W jaki konkretnie sposób się uziemia instalację fotowoltaiczną?

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej nie jest zbyt łatwe. Należy mieć do tego odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Najlepiej, aby zajmowała się tym osoba/firma, która ma o tym pojęcie.

Sprawdź również: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Warmińsko-mazurskie

Na sam koniec pragniemy wspomnieć, że źle wykonane uziemienie będzie się wiązało z pewnymi skutkami. Są to poważne skutki uboczne oraz awarie. Należy to mieć na uwadze. Nie ryzykujmy w ten właśnie sposób.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here