Jeszcze parę lat temu pompy ciepła nie należały do popularnych urządzeń – korzystały z nich osoby zamożniejsze, które mogły pozwolić sobie na jej montaż. Obecnie, dzięki rozwojowi pomp, ich koszty są zdecydowanie niższe, co przekłada się na ich rosnącą popularność.

Coraz więcej osób decyduje się właśnie na pompę, która stanowi dużą konkurencję dla kotła na ekogroszek czy gazu ziemnego. Jeśli zdecydujemy się również na instalację paneli fotowoltaicznych, możemy liczyć na bardzo niskie rachunki za ogrzewanie, co daje ogromną oszczędność. Oprócz niskich kosztów zarówno pompy ciepła jak i fotowoltaika należą do ekologicznych urządzeń, dobrych dla środowiska. 

Poznaj zalety i wady instalacji pompy ciepłej i sprawdź, jak wypada ona na tle innych opcji, a przede wszystkim w porównaniu z gazem ziemnym.

Warto wiedzieć: Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła – jak działają?

Działanie pompy ciepła można porównać do działania np. lodówki. Jedyną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest to, że pompa grzeje, a lodówka chłodzi. Za pomocą sprężarki napędzanej prądem wytwarzane jest ciśnienie, dzięki któremu możliwe jest transportowanie ciepła z miejsca, gdzie temperatura jest mniejsza, do miejsca, gdzie jest ona wyższa. Pompa z jednostki prądu produkuje kilka razy więcej ciepła. 

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Źródła ciepła w pompie 

  Można wyróżnić kilka źródeł energii, z których korzysta pompa. Mowa tu o gruncie, wodzie i powietrzu. Chociaż z pozoru powietrze wydaje się być najmniej opłacalnym źródłem, to jest ono wykorzystywane najczęściej. Na pewno największa wadą pomp wykorzystujących to źródło jest fakt, że w przypadku spadku temperatury spada również efektywność urządzenia. Jeśli temperatura jest  bardzo niska, np. -20 stopni, to pompa wyłącza się, a źrodłem zasilania staje się źródło zapasowe. Pomimo tego powietrzne pompy ciepła są ekonomiczne i efektywne. Jeden kWh prądu wyprodukować około 3-4 kWh ciepła.

  Czytaj również: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

  Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Które lepsze rozwiązanie?

  Grunt jest bardziej stabilnym źródłem niż powietrze, ale jest także bardziej kosztowny. Aby moc pozyskiwać ciepło w ten sposób, w gruncie musi być zakopany wymiennik. Może on być albo poziomy, do którego potrzebujemy kilku arów podwórka, lub pionowy, który wymaga zrobienia odwiertu o głębokości około 100 metrów. 


  Efekty pomp gruntowych są bardzo dobre – zużyty prąd pozwala im wyprodukować nawet 5 razy więcej ciepła, a temperatura na zewnątrz nie ma wpływu na jej działanie. Jest to jednak bardziej kosztowne rozwiązanie niż pompa powietrzna, przez co mniej opłacalne.

  Jaka warto wybrać pompę ciepła?

  Cena każdej instalacji pompy ciepła ustalana jest indywidualnie. Jest bardzo dużo czynników wpływających na cenę. Aktualnie dostępne są również dofinansowania dlatego kliknij skontaktuj się i zostaw swoje dane kontaktowego w celu poznania indywidualnej ceny.

  9.5

  Stiebel Eltron HPA – O 8CS Plus Polecamy produkt

  Ustawiana na zewnątrz pompa ciepła powietrze/woda do ogrzewania i chłodzenia w nowym budownictwie

  Technika inwerterowa: sprężarka o regulowanej prędkości obrotowej zapewniająca zawsze optymalną moc grzewczą

  Cicha praca poprzez bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatora oraz hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  9

  Stiebel Eltron HPA – O 10 Premium Produkt bardzo dobrej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  8.5

  Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium produt wysokiej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  Opinie o O 13 Premium

  Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:

  • Nowy budynek
  • Stary budynek
  • Rodzaj ocieplenia
  • Rodzaj zamontowanych okien
  • Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.

  Jeśli chodzi o wodę, to stanowi ona najlepszy magazyn ciepła. Mimo tego pompy ciepła wykorzystujące właśnie to źródło nie należą do popularnych. Do tego rodzaju pompy potrzebna jest studnia, w której woda ma około 8-10 stopni. Chociaż woda ma wysokie ciepło właściwe, to jednak rozwiązanie to ma wiele minusów. Po pierwsze do wyprodukowania ciepła potrzeba bardzo dużo wody – 500 litrów wody odpowiada kilogramów węgla.

  Sprawdź również: Pompa ciepła koszt w 2022 r.

  Studnia musi być również odpowiednia pod względem wydajności, a woda powinna być dobrej jakości, tj. jak najmniej zmineralizowana. Trzeba zadbać również o zrzut wody, która została już zużyta, np. do stawu. Jeśli nie mamy takiego zbiornika, woda musi zostać rozsączona w gruncie. Studnia zrzutowa, jeśli taką zrobimy, może się zatkać. Tak duża lista ewentualnych problemów może więc skutecznie zniechęcać do skorzystania z tego rodzaju pompy.

  Jakie efekty daje pompa?

  Efektywność pomp mierzy się za pomocą współczynnika COP. Najniższy współczynnik, 1, wykazuje grzałka elektryczna. Pompy z kolei, w zależności od rodzaju, mieszczą się w przedziale od 2 do 6. Współczynnik pompy jest zależny od ilości pracy potrzebnej do przetransportowania jednostki ciepła. Im większa różnica temperatur między źródłem dolnym a górnym, tym większy jest nakład pracy. Pompy ciepła będą dawać największe efekty w niskotemperaturowych instalacjach. Które pompy mają najwyższy wskaźnik COP? Wykazują go pompy gruntowe.

  Czytaj więcej: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

  Co jeszcze warto widzieć?

  W zależności od rodzaju pompy, koszty jej montażu mogą się różnić. Dla pompy powietrznej jest to kwota około 20000 zł, ale dla gruntowej już około 30-40 tys. zł. Uzyskana energia to koszty rzędu kilkunastu groszy za kWh.

  Aby utrzymać pompę w dobrej kondycji, należy co roku robić przegląd, którego koszt oscyluje w graniach 300 zł.

  Zazwyczaj producenci dają 5 letnią gwarancję na te urządzenia. Aby w jak największym stopniu zoptymalizować instalację grzewczą, warto pomyśleć o montażu pompy już w momencie tworzenia projektu domu. Aby jeszcze bardziej zredukować koszty związane z działaniem pompy, warto zainstalować także panele fotowoltaiczne.

  1. Ogólna ocena:

  Dodaj opinie

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.