Pierwszy kwartał w Szwecji niósł za sobą ogromny spadek sprzedaży pomp ciepła. Sprzedaż zmalała średnio aż o 43%. Szczególnie pompy ciepła typu ciecz-woda straciły aż o 46%. Dane zostały przedstawione przez firmę Kyl & Värmepumpföreningen (SKVP). Co jest przyczyną spadku popularności pomp ciepła?
Spadek sprzedaży pomp ciepła w 2024 roku w Szwecji
Rok 2023 był skupiony wokół sprzedaży pomp ciepła, kiedy zostały odnotowane rekordowe wyniki. W praktyce obecne wyniki okazują się o wiele mniej spektakularne, a także spadki są bardziej dostrzegalne. Na wybory konsumentów szczególnie wpłynął wzrost cen energii elektrycznej, ale także podwyższenie poziomu stóp procentowych. Pompy ciepła przestały cieszyć się zainteresowaniem z uwagi na trwającą niepewność ekonomiczną. Obciążające dla branży są także długotrwałe procesy decyzyjne.
Czytaj więcej: Kiedy nie warto stosować pompy ciepła?
Jednocześnie, branża budowlana we Szwecji w 2023 roku odnotowała znaczne spowolnienie, co ma przełożenie na ilość przeprowadzonych instalacji pomp ciepła. Projekty budowlane są przesuwane w czasie lub zawieszone, dlatego zapotrzebowanie na pompy ciepła spadło. Według SKVP pompy ciepła objęte są efektem akordeonu, ponieważ firmy starają się zredukować ilość zapasów. Równolegle SKVP bardzo optymistycznie podchodzi do przyszłości. Zakłada, że stabilizacja stóp procentowych przełoży się na poprawę sytuacji. Jasna sytuacja gospodarcza wpłynie na ilość inwestycji, dlatego ponownie ma się zwiększyć popyt na pompy ciepła.
Warto wiedzieć: Dlaczego spada zainteresowanie pompami ciepła?
Współcześnie odnotowywane są wielowymiarowe trudności na rynku pomp ciepła. Rzutują na to zarówno czynniki makroekonomiczne jak i problemy we wnętrzu całej branży. Przyszłość dla pomp ciepła uzależniona jest od lepszych warunków ekonomicznych i stabilizacji rynku.
Perspektywy sprzedaży pomp ciepła
Na rynek pomp ciepła przekłada się sytuacja gospodarcza w kraju. Obniżenie stóp procentowych i stabilność gospodarcza mogą ponownie zwiastować wzrost sprzedaży pomp ciepła.
Podniesienie stóp procentowych doprowadziło do spadku zdolności kredytowej potencjalnych inwestorów, dlatego ich obniżenie spowoduje powtórne ożywienie rynku. Niepewność gospodarcza sprawia, że konsumenci mają obawy odnośnie swojej sytuacji finansowej.
Więcej informacji: Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca? Ile kosztuje połączenie?
Spadek w budownictwie trwa od 2023 roku, a jego najwyższa wartość będzie odnotowana w 2024 roku. Problem potęgują również odgórne wycofywanie dotacji inwestycyjnych. Na 2025 rok przewidywane są zmiany i prawdopodobnie ma nastąpić umiarkowany wzrost w budownictwie. Już obniżenie stóp procentowych doprowadzi do stabilizacji cen domów i wzrostu dochodów.