FotowoltaikawPolsce » Blog » Dlaczego spada zainteresowanie pompami ciepła?
Dlaczego spada zainteresowanie pompami ciepła?

Dlaczego spada zainteresowanie pompami ciepła?

Za pomocą pomp ciepła można ogrzewać pomieszczenia w sposób bardzo wydajny, ekologiczny. Niestety statystyki jasno wskazują na to, że nastąpiła zła koniunktura dla tego typu rozwiązania grzewczego. Widać to nie tylko w Polsce, spadkowa sprzedaż pomp ciepła jest obserwowana w całej Europie. Z czego wynika tak drastyczna zmiana i co cieszy się większą popularnością? Pora poznać najnowszy raport.

Pompy ciepła tracą na popularności we wszystkim krajach europejskich

Zgodnie ze statystykami sprzedażowymi w roku 2022 pompy ciepła cieszyły się ogromną popularnością. Niestety uległo to drastycznej zmianie. Widać było to wyraźnie już w pierwszej połowie 2023 roku, gdy ich sprzedaż spadła o aż 40%. Znaczące zmniejszenie zainteresowania pompami ciepła widać nie tylko w Polsce. Wyraźny spadek popytu przyczynił się do redukcji pracowników w firmach, które produkują tego typu urządzenia. Przykładem jest firma japońska Daikin, to samo dotyczy szwedzkiego przedsiębiorstwa Nibe Industrier.

Czytaj więcej: Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca? Ile kosztuje połączenie?

O spadku popularności pomp ciepła można mówić nawet na podstawie statystyk programu Czyste Powietrze. Z czego to wynika? Okazuje się, że potencjalni nabywcy boja się kontroli mających na celu zweryfikowanie parametrów zainstalowanych urządzeń, czy są one zgodne z informacjami znajdującymi się w karcie produktu. O wizycie kontrolerów powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właściciel budynku nie dostanie dofinansowania, jeśli zamontowana przez niego pompa ciepła nie będzie widniała na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM.

Więcej informacji: Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?

Co jest chętnej wybierane niż pompy ciepła?

Potencjalni inwestorzy obawiają się tego, że kupią drogie pompy ciepła, które są wadliwe, przez co nie otrzymają dotacji i jednocześnie będą borykać się z coraz wyższymi rachunkami za prąd. Nic więc dziwnego, że zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań. Jak się okazuje, pompy ciepła są coraz bardziej wypierane przez kotły zasilane gazem. Przyczyniły się do tego przede wszystkim nieuczciwe praktyki firm. Zaszkodziły one branży i wprowadziły ludzi w błąd na temat opłacalności pomp ciepła.

Warto wiedzieć: Rachunek za prąd z fotowoltaiką – jak go czytać?

Problem nasiliły także zbliżające się podwyżki cenowe za energię elektryczną. Nie powinno wobec tego dziwić, że ludzie nie chcą ryzykować, kupując drogie urządzenie, które będzie sprawiało problemy i generowało dodatkowe koszty. Chętniej wybierają kotły gazowe, co w dużej mierze wynika ze spadku cen gazu. W porównaniu z pompami ciepła wydaje się być to bezpieczniejsze rozwiązanie i co najważniejsze – bardziej korzystne pod kątem finansowym. Prawda jest jednak inna, co potwierdza chociażby nadchodzący zakaz instalowania pieców na gaz w nowych domach i mieszkaniach.

Zobacz również: Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że od roku 2030 nie będzie można już zamontować kotła gazowego w modernizowanym domu. Z kolei w roku 2040 pojawi się całkowity zakaż użytkowania pieców gazowych. Będzie on obejmował wszystkie nieruchomości, bez wyjątków. Takie są unijne przepisy, a Polska jako państwo członkowskie musi się do nich dostosować. Osoby korzystające z kotłów gazowych staną przed koniecznością ponownego wymienienia systemu ogrzewania.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation