Pompy ciepła ostatnimi latami zyskują sporo na popularności. Nie ma się czego dziwić. Nie chodzi jedynie o same kwestie związane z ekologią. Głównie popularność spowodowana jest niskimi kosztami eksploatacji. Widać to, gdy dokonamy porównania do źródeł tradycyjnych ogrzewania. Jednak pytanie: czy pompy ciepła rzeczywiście są dla każdego? A może są takie sytuacje, gdy lepiej zdecydować się na całkowicie inny system?
Niezwykła popularność pomp ciepła
Sam rynek pomp ciepła rozwija się w zasadzie tempem błyskawicznych, a zainteresowanych tym montażem osób przybywa. Z całą pewnością się do tego przyczynia program o nazwie „Czyste powietrze„. W jego ramach na takową instalację można dostać spore dofinansowanie, gdy wymienimy stare oraz nieekologiczne ogrzewanie. W roku 2022 ma także ruszyć program o nazwie „Moje ciepło„. On z kolei objąć ma dotacją pompy ciepła w budynkach nowo powstających.
Czytaj również: Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?
Zalety pomp ciepła
Na pewno pompy ciepła są energetycznie bardzo wydajne. Produkują od czterech do pięciu więcej energii od innego rodzaju zasilania. To się przekłada na niższy koszt eksploatacji. Na dodatek są zeroemisyjne. Co to oznacza? Oznacza to, że ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła nie powoduje żadnych szkodliwych emisji. Bardzo ważne jest także to, że są one bezobsługowe, pozwalają zasilić system grzewczy, a także ciepłą użytkową wodę, pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, a także działają przez dziesiątki lat.
Sprawdź również: Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?
Jak widać zalet jest naprawdę sporo.
Kiedy pompa ciepła to nie taki dobry pomysł?
Pompy ciepła, bardzo podobnie jak każda technologia ogrzewania, nie są w żadnym wypadku wolne od wyzwań oraz wad. Nie można zakładać z góry, że takowe urządzenie się zawsze i wszędzie sprawdzi. Są bowiem takie sytuacje, w których rozważyć powinniśmy także inne opcje.
Dlaczego? Wiadomo, że montaż pompy ciepła wiąże się z dosyć wysoką inwestycją. Koszt ostateczny jest uzależniony oczywiście od wybranej pompy, mocy pompy, a także instalacyjnych wyzwań. Zawsze jest to duży wydatek. Oznacza to, że powinna to być decyzja na długie lata. Kiedy warto się zastanowić nad tym?
Czytaj więcej: Ile czeka się montaż pompy ciepła? Dostępność pomp ciepła
Gdy mieszkamy w jednorodzinnym domu, ale przed nami perspektywa zmiany miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych lat, to pompa ciepła nie będzie dla nas zbyt dobrym rozwiązaniem. Dlaczego tak jest? Jest to inwestycja, która się dopiero po kilku latach zwraca. Wydatek może być wyższy od zysku. Nad nim możemy pomyśleć już w miejscu, w którym chcemy docelowo zamieszkać.
Warto sprawdzić: Pompa ciepła do domu działanie – wady i zalety
Warto także pamiętać o tym, że sama obecność pompy ciepła w domu, który ma zostać wystawiony na sprzedać, znacznie podniesie jego wartość. Może to zatem być atut dodatkowy. Jest to absolutnie kwestia do rozważenia.