FotowoltaikawPolsce » Blog » Wysoki rachunek za prąd i jak złożyć reklamację?
Wysoki rachunek za prąd i jak złożyć reklamację

Wysoki rachunek za prąd i jak złożyć reklamację?

Rachunki za prąd w wielu gospodarstwach domowych pochłaniają spora część budżetu, dlatego warto wiedzieć, z czego wynika ich wysokość i jak można zmniejszyć wydatki. Jeśli rachunki za prąd wydają się być zawyżone, to pozostaje złożyć reklamację do firmy energetycznej.

Co może być przyczyną wysokiego rachunku za prąd?

Jeżeli nagle zostanie wystawiona wysoka faktura za prąd, to warto przyjrzeć się jej z bliska, bo może okazać się, że wkradł się jakiś błąd. Zdarza się, że wina leży po stronie zakładu energetycznego, innym razem zbyt wysoki rachunek wynika z awarii licznika. Na znacznie wyższą kwotę widniejąca na fakturze za energię elektryczną może wpływać wiele czynników typu remont, nowy lokator, klimatyzator, grzałka elektryczna.

Czytaj więcej: Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej?

Korzystanie ze starych lub nieprawidłowo działających sprzętów także przyczynia się do większego poboru prądu. Rachunki mogą być większe po zakupie nowego sprzętu elektrycznego lub przy zwiększonej częstotliwości korzystania z urządzeń pobierających prąd.

W jaki sposób dokonać reklamacji rachunku za prąd?

Jeśli rachunki za prąd wydają się być zawyżone, to należy zgłosić to firmie energetycznej. Ma on obowiązek sprawdzenia, czy licznik działa właściwie. Jeśli doszło do awarii licznika, to należy złożyć reklamację do dostawcy energii elektrycznej. Z kolei za naliczanie opłat związanych ze zużyciem prądu i opłat handlowej odpowiada sprzedawca. Jeżeli zawyżone rachunki nie wynikają z podwyżek ani zwiększonego poboru prądu, to można złożyć reklamację.

Warto wiedzieć: AXPO aktualna oferta na prąd i gaz

Należy umieścić w niej swoje podstawowe dane osobowe, numer klienta, numer i stan licznika, adres pobierania prądu, adres do korespondencji, dane z faktury, powód reklamacji. Można pobrać gotowy wzór pisma z internetu, po czym wydrukować go, wypełnić i wysłać na adres firmy energetycznej. Jest także formularz internetowy, możliwość wysyłki reklamacji mailem lub złożenie osobiście.

Co zrobić, aby płacić mniej za energię elektryczną?

W celu zmniejszenia rachunków za prąd warto zmniejszyć częstotliwość korzystania z urządzeń, które pobierają go najwięcej lub przełączyć na tryb eko. Jeśli coś jest nieużywane, to najlepiej wyłączyć sprzęt całkowicie. Warto też wiedzieć, że można zmienić bezpłatnie sprzedawcę prądu, to samo dotyczy taryfy.

Zobacz również: Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Mniejsze firmy w celu pozyskania klienta są w stanie zaoferować im korzystniejsze warunki, niższe stawki, bony na przyszłe opłaty, gwarancję ceny, zieloną energię itd. W internecie znajdują się gotowe narzędzia w postaci porównywarek cen prądu, które pozwalają na szybkie znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation