FotowoltaikawPolsce » Blog » Co warto wiedzieć o opodatkowaniu farm fotowoltaicznych?

Co warto wiedzieć o opodatkowaniu farm fotowoltaicznych?

Pomimo dużej popularności farm fotowoltaicznych zasady związane z ich opodatkowaniem to dla wielu osób twardy orzech do zgryzienia. Ministerstwo Finansów rozwiało jednak te wątpliwości, publikując najważniejsze zasady opodatkowania. 

Grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – czym się cechują?

Ministerstwo Finansów podkreśla, iż zrozumienie opodatkowania farm fotowoltaicznych będzie możliwe dopiero po właściwym zinterpretowaniu, czym są grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Według oficjalnej definicji, termin ten należy rozumieć poprzez wykonywanie konkretnych działań na gruncie powodujących zrealizowanie zamierzonych celów lub osiągnięcie danego rezultatu, związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Z definicji tej nie wynika, by na gruntach zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej nie można było wykonywać innej działalności. 

Czytaj więcej: Czy można zrobić dwie instalacje fotowoltaiczne na jeden licznik?

Najważniejsze informacje dotyczące opodatkowania farm fotowoltaicznych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że opcja pobierania pożytków w postaci zbioru na gruncie zajętym przez elektrownię fotowoltaiczną nie ma charakteru podstawowego, a uboczny. Oznacza to, że takie postępowanie nie ma żadnego wpływu na opodatkowanie takich gruntów za pomocą podatku od nieruchomości. Kluczowe w kontekście zrozumienia tej zasady jest również przeanalizowanie orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Gdańska. Podkreśla on bowiem, że zarówno powierzchnia gruntu, na której są panele fotowoltaiczne, jak i infrastruktura towarzysząca są opodatkowane podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawek prawidłowych dla prowadzenia działalności. W praktyce oznacza to, że wykorzystanie rolnicze części gruntu przesłoniętej panelami nie ma żadnego znaczenia. 

Warto wiedzieć: Jaka jest faktyczna żywotność paneli? I w jaki sposób ją wydłużyć?

Co warto wiedzieć o stawkach podatku?

Ministerstwo Finansów podkreśla, iż cały ogrodzony teren wykorzystany na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej w postaci farmy fotowoltaicznej powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości z wykorzystaniem stawek odpowiednich dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności w granicach objętych ogrodzeniem. Według specjalizujących się w tym organizacji, rozwiązanie to powinno zostać wcielone w życie przede wszystkim w przypadku, kiedy to wolne przestrzenie ogrodzonej farmy wynikają z obowiązku przestrzegania norm technicznych lokalizacji jej elementów bądź są obligatoryjne dla zagwarantowania ich obsługi.

Więcej informacji:  Inwertery FoxESS - Falowniki – czy warto kupić? Opinie Cena

Zobacz również: Jakie uprawnienia należy posiadać do montażu fotowoltaiki?

Według komunikatu ministerstwa, nieruchomość rolna wykorzystywana tylko częściowo do wykonywania działalności gospodarczej, winna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wyłącznie w określonej części.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Przedstawiciel handlowy fotowoltaika zarobki 2023 – Handlowiec fotowoltaika

Rządowe pieniądze dla parafii na pompy ciepła i fotowoltaika

Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora

W czerwcu 2023 roku produkcja energii elektrycznej spadła o jedną piątą w stosunku do roku ubiegłego