Ktoś, kto chce rozpocząć karierę jako konsultant handlowy w branży fotowoltaicznej, powinien mieć doświadczenie w sprzedaży, zwłaszcza kontakty z przedsiębiorcami, oraz wiedzę z zakresu energii odnawialnej. Ich dochody opierają się głównie na prowizjach, które naliczane są na podstawie mocy sprzedanych jednostek. Wynagrodzenie zasadnicze wypłacane jest zazwyczaj specjalistom zatrudnionym na umowę o pracę – średnio od 2 do 5 tys. zł. zł brutto.

Zarobki przedstawiciela handlowego w roku 2023

Pełnoetatowy konsultant biznesowy może polegać między innymi na: samochodzie służbowym, kartach paliwowych i nie tylko, aby dostać się do pracy. Skutkuje to jednak niższymi prowizjami w porównaniu do sprzedawców posiadających własną działalność gospodarczą, gdyż w przypadku UoP prowizja wynosi od 100 do 300 zł za 1 kWp sprzedanych instalacji.

Warto wiedzieć: Ile zarabia monter fotowoltaiki w 2023 roku?

Dla samozatrudnionych sprzedawców prowizja jest wyższa. Średnio waha się od 400 do 700 zł za 1 kWp. Na jego wysokość ma wpływ doświadczenie, osiągane wyniki czy wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Pamiętaj jednak, że ta kariera wymaga ciągłego przemieszczania się. Wszelkie koszty związane z naprawą samochodu ponosi osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Ile może zarobić przedstawiciel handlowy ds. fotowoltaiki w 2023r.

Na szczęście w naszym pięknym kraju nie brakuje ofert pracy. Bezrobocie utrzymuje się na historycznie niskim poziomie pomimo pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że dobrą pracę z wysokim wynagrodzeniem można szybko znaleźć. Zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.

Szybki rozwój energetyki odnawialnej znacząco wpłynie na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednak nic nie przychodzi za darmo. Każdy handlowiec, aby dobrze zarabiać, musi włożyć trochę wysiłku.

Czy przedstawiciel handlowy otrzyma umowę o pracę?

Niestety przedstawiciele handlowi w branży PV nie mogą liczyć na podpisanie umowy o pracę od pierwszego dnia pracy. Sprzedając panele słoneczne, musisz wykazać się sporą wiedzą techniczną. Jednak opieranie partnerstwa na zasadzie prowizji od sprzedaży nie ma większego sensu. Trzeba też uważać na nieuczciwych fałszywych pracodawców, którzy obiecują umowy o pracę, jeśli sprzedają więcej niż jedną instalację PV, a potem nawet nie chcą zapłacić prowizji.

Czytaj więcej: Oferty pracy dla instalatorów pomp ciepła – Brak pracowników

Dziś świetny pracownik musi identyfikować się z firmą, w której pracuje. Niestety w firmach zajmujących się fotowoltaiką przedstawiciele mogą polegać na umowach licencyjnych, a najlepsi na kontraktach menedżerskich lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Ile pieniędzy możesz zarobić jako przedstawiciel handlowy fotowoltaiki?

Wynagrodzenia przedstawicieli handlowych nie są z góry ustalone. Wszystko zależy od Twoich umiejętności sprzedażowych i doświadczenia w branży. Chociaż panele fotowoltaiczne dobrze się sprzedają, rynek jest bardzo konkurencyjny. Wszyscy znamy metody marketingowe firm sprzedających fotowoltaikę. Niektórzy otrzymują nawet kilka telefonów dziennie z prośbą o bezpłatne wyceny i audyty.

Pracodawcy piszą o systemie prowizyjnym, ale nie zawsze informują, czy to zysk ze sprzedanych kWp, czy marża. Zaskakujące jest zestawienie miesięcznego minimum płacowego, które może wynosić 4,10 zł, a nawet 20 000 zł. Absolutnie rzadkością w ofercie jest pensja podstawowa, a gdyby się pojawiła, system prowizyjny byłby znacznie mniej atrakcyjny. Jeśli trader jest pewny swoich umiejętności, prawdopodobnie zrezygnuje z podstawy (którą wygeneruje w ramach jednego lub dwóch kontraktów) na rzecz wyższej prowizji od sprzedaży.

Warto przeczytać: Jak pozyskać klientów na fotowoltaikę?

Jakie są wymagania na stanowisko przedstawiciela fotowoltaiki w 2023 roku?

Trudno wybrać, na które ogłoszenie aplikować, ponieważ nie różnią się one od siebie i niestety najważniejsze informacje uzyskasz bezpośrednio na spotkaniu.

Jak widać po wymaganiach stawianych kandydatom na dane stanowisko, istnieje wyraźna nierówność między ofertami. Chociaż każdy pracodawca chce, aby sprzedawca był energiczny, towarzyski, szybko się uczył, był mobilny i biegle posługiwał się programami komputerowymi, oto kilka punktów:

 • Co najmniej 2 lata doświadczenia
 • Wsparcie zimnego połączenia – cold calling 
 • Obsługa branży B2B
 • Trzeba pracować na własny rachunek

Powinny dać ci do myślenia, np. fakt, że doświadczenie z zimnymi telefonami prawdopodobnie oznacza, że ​​​​nie będziesz miał skutecznego sposobu na pozyskiwanie leadów lub znajdowanie klientów z firmy – zdobycie ich będzie w 100% po twojej stronie. Współpraca B2B – gdy firmy chcą/wykonują duże instalacje i potrzebujesz do tego wyższego poziomu wiedzy niż zwykła współpraca B2C – należy to wziąć pod uwagę.

Sprawdź również: Fotowoltaika Praca – Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki

Doświadczony trader, który dobrze zna się na sprzedaży powinien bez problemu zarobić 10 000 zł. Trzeba jednak sporo wiedzieć o robotach, aby sprzedawać panele fotowoltaiczne. Ważna jest również cena instalacji. Duże firmy chcą znacznie więcej niż małe i średnie firmy. W większości przypadków handlowcy dostają 250 zł lub nawet 400 zł ze sprzedaży 1 kWp.

Najpopularniejsze benefity oferowane w branży OZE :

 • Pracę w dynamicznym, młodym zespole
 • Możliwości awansu
 • Nieograniczony dochód
 • konkurs sprzedaży
 • Promocje (wyższa prowizja za kW zainstalowany w danej promocji)
 • Dofinansowanie/dofinansowanie kart MultiSport
 • Dofinansowanie/dofinansowanie ubezpieczenia
 • telefon „iphone”
 • pigułka
 • samochód
 • Karta paliwowa


Przedstawiciele handlowi z doświadczeniem w branży OZE to jedne z najbardziej poszukiwanych stanowisk w branży fotowoltaicznej.

Czytaj więcej: Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Rozwijający się rynek fotowoltaiki w Polsce, wspierany przez dotacje państwowe, stworzył duże zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Dostępna pula talentów osób z doświadczeniem w branży energetyki odnawialnej (termin używany w branży HR na określenie puli kandydatów posiadających umiejętności potrzebne firmie) obecnie nie odpowiada zapotrzebowaniu rynku, dlatego najlepsi handlowcy mogą skutecznie Negocjuj warunki ich zatrudnienia.

Ważne informacje: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

Coraz częściej firmy zwracają się do osób z doświadczeniem w innych branżach, zapewniając im odpowiednie szkolenia handlowe i produktowe od początku współpracy.

Marcin
Latest posts by Marcin (see all)
 1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here