FotowoltaikawPolsce » Blog » Uzgodnienie PPOŻ dla instalacji fotowoltaicznych – zgłoszenie instalacji
Uzgodnienie PPOŻ dla instalacji fotowoltaicznych - zgłoszenie instalacji

Uzgodnienie PPOŻ dla instalacji fotowoltaicznych – zgłoszenie instalacji

Choć instalacje fotowoltaiczne generalnie są bezawaryjne i nie stanowią zagrożenia, ich pełne bezpieczeństwo nadal zapewniają regulacje prawne, w tym ochrona przeciwpożarowa. Zawiera je ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., znowelizowana 13 lutego 2020 r.

Zgodnie z nią, zgodnie z art. 29 sekund 4 Punkt 3c, „Wykonanie robót budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę i zgłoszenia, w tym: montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych wolnostojących, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej nieprzekraczającej 50 kW, przy czym rezerwacja jest że zainstalowanych kW instalacji fotowoltaicznych, istnieje obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcami przeciwpożarowymi, czy projekt tych instalacji spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej(…) oraz poinformowania Państwowej Straży Pożarnej, co to oznacza w praktyce ?

Jakie są korzyści ze zgłoszenia instalacji do Państwowej Straży Pożarnej?

Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najważniejsza korzyść ze zgłoszenia instalacji do Państwowej Straży Pożarnej. W ten sposób możesz zagwarantować:

  • Pewność bezpieczeństwa pracy instalacji,
  • Sprawne prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku pożaru
  • Wypełnianie obowiązków prawnych - od 19 września wszyscy właściciele instalacji fotowoltaicznych powyżej 6,5 kWp muszą zawiadomić.

Czytaj również: Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Znając główne zalety zgłoszenia instalacji do PSP możemy omówić na jakim etapie inwestycji PV należy to zrobić.


Kiedy zostanie wydane zawiadomienie?

Uzgodnij projekt instalacji ze specjalistą ds. ochrony przeciwpożarowej. Należy to zrobić przed instalacją, ponieważ rzeczoznawcy będą mieli opinię, czy koncepcja PV jest zgodna z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. Natomiast o zakończeniu montażu zawiadomić centralę powiatową PSP i jednocześnie powiadomić OSD.


Jakie są konsekwencje braku zgody na ochronę przeciwpożarową?


Ci, którzy zdecydują się nie montować instalacji fotowoltaicznych, muszą przestrzegać protokołów ochrony przeciwpożarowej. I zgłoś się do Państwowej Straży Pożarnej, trzeba liczyć się z różnymi przykrymi konsekwencjami. Najważniejsze z nich to:

  • niepewność co do prawidłowego zabezpieczenia przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych,
  • Kwestia ewentualnych szkód wypłaconych przez firmę ubezpieczeniową, w związku z czym klient końcowy może mieć roszczenie wobec instalatora,
    *Ryzyko braku możliwości zakwalifikowania się do dotacji My Electric - składając wniosek o dofinansowanie właściciel oświadcza, że ​​instalacja została zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej
  • Zgodnie z odpowiedzialnością właściciela, projektanta, instalatora i użytkownika, skutki prawne wynikające z Kodeksu Karnego (przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu publicznemu z utratą zdrowia lub życia związane z ewentualnym pożarem),
    *Akcje ratowniczo-gaśnicze mogą być problematyczne ze względu na brak informacji Państwowej Straży Pożarnej o istniejących instalacjach PV w danym obiekcie/obszarze i sposobach ich zabezpieczenia, co może skutkować odmową podjęcia akcji gaśniczej.

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne są obiektami objętymi prawem budowlanym, a zatem – zgodnie z art. Art. 5 ustawy - Muszą być „zaprojektowane i wykonane w sposób określony przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniającymi spełnienie zasadniczych wymagań dla obiektów budowlanych określonych w załączniku I 9 marca 2011 r. Parlamentu Europejskiego i Rady/Rozporządzenie (UE) nr 305/2011 ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu (…) wyrobów budowlanych dotyczące (…) bezpieczeństwa przeciwpożarowego".

Od kogo wymagane są dodatkowe uzgodnienia PPOŻ?

Szczegóły proceduralne dotyczące rozwiązań przeciwpożarowych dotyczą głównie mocy instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym, nie uwzględnia się w tym przypadku mocy generowanej przez falownik w postaci prądu przemiennego i dostarczanej do instalacji elektrycznej, lecz moc znamionową paneli (generowaną w modułach fotowoltaicznych Dlatego wyrażona w kWp Decydująca jest moc instalacji fotowoltaicznej.

Warto wiedzieć: Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, właściciel (lub zarządca) budynku jednorodzinnego dokonuje uzgodnień z ekspertami przeciwpożarowymi na podstawie projektu wstępnego. Po takich konsultacjach plan inwestycyjny zostanie dostosowany do potrzeb wynikających z wielkości i rodzaju instalacji oraz lokalnych uwarunkowań związanych z danym budynkiem (jego charakterystyką i specyfiką otoczenia).

Umowa obejmuje następujące kwestie:

  • Sposób okablowania części DC instalacji,
  • rodzaj kabla i jego zabezpieczenie,
  • Lokalizacja i typ falownika, wyłącznika, zabezpieczenia przeciwprzepięciowego,
  • Podłączenia instalacji fotowoltaicznych do obwodów zasilania sieciowego,
  • Wyposaż sprzęt PV w ochronę przed ewentualnym pożarem.
    Elementy projektu, takie jak rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych czy poprowadzenie instalacji AC w ​​budynkach, generalnie nie wymagają akceptacji ekspertów przeciwpożarowych.
    Projektowanie instalacji fotowoltaicznych wiąże się z oceną ich wpływu na różne parametry bezpieczeństwa takie jak:
  • ryzyko wybuchu wewnątrz i na zewnątrz budynku,
  • stopień rozprzestrzeniania się ognia elementów budynku,
  • reakcja poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej na ogień,
  • gęstość obciążenia ogniowego,
  • usytuowanie budynków i instalacji w stosunku do sąsiednich obiektów i niebezpieczeństwo przeniesienia na nie ognia,
    *Możliwość ewakuacji ludzi z obszarów niebezpiecznych lub pożarowych.
    Do obowiązków inwestora należy również odpowiednie oznakowanie montowanych elementów. Zgodnie z normą PN-EN 60364-7-712 naklejkę z wizerunkiem modułu PV należy umieścić:
  • w miejscu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej,
  • W rozdzielnicy głównej budynku,
  • bez recepty,
  • Na głównym wyłączniku zasilania,
  • Na trasach wykorzystujących kable prądu stałego.
    Obowiązkowe oznakowanie ww. itp. wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa strażakom i ratownikom podczas ewentualnych działań pożarowych w obrębie danej nieruchomości.

Przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego nie precyzują szczegółowo wymagań dotyczących zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. Art. 56: „Inwestor jest obowiązany uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu architektonicznego, zawiadomić (…) Państwową Straż Pożarną (…) organy (…) o zakończeniu budowy obiektu architektonicznego i zamiarem rozpoczęcia jego użytkowania.Organ zajmuje stanowisko w sprawie zgodności robót budowlanych z projektem budowlanym.(…) Niezajęcie stanowiska(…) w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia uważa się za brak sprzeciw lub opinia”.

Co wpływa na bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych?

W praktyce powyższe regulacje realizowane są poprzez złożenie krótkiego pisemnego zawiadomienia do właściwej terenowo jednostki PSP.

Czytaj więcej: Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

Powiadomienie takie obejmuje plany budynków przedstawiające rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych, falowników, odłączników prądu stałego oraz przebieg kabli prądu stałego. W piśmie tym warto zaznaczyć, że zostało ono złożone w trybie przewidzianym przez powyższe przepisy Prawa budowlanego.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here