FotowoltaikawPolsce » Blog » Dlaczego pompy ciepła się psują? Najczęstsze przyczyny
Jak wykonać pierwsze uruchomienie pompy ciepła

Dlaczego pompy ciepła się psują? Najczęstsze przyczyny

Pompy ciepła są często reklamowane jako lepsza alternatywa dla konwencjonalnych systemów grzewczych. Jednak wiele osób nadal nie rozumie, jak działają te systemy lub dlaczego zawodzą. Ponadto odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mogą wydłużyć żywotność systemu. Jednak niewłaściwa instalacja, kurz i inne zanieczyszczenia oraz niewłaściwe okablowanie to niektóre z głównych przyczyn awarii. Właściwa konserwacja zmniejszy liczbę awarii systemów w Twojej okolicy.
Zaproponowano wiele przyczyn awarii pomp ciepła.

Co najczęściej psuje się w pompach ciepła?

Najczęstszą przyczyną jest awaria spowodowana niewłaściwą instalacją. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do napędzania swoich wentylatorów i innych komponentów. Może to być głównym czynnikiem, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany. Pompę ciepła należy zainstalować w pomieszczeniu, które ma co najmniej dwie ściany i jest wystawione na zewnątrz w miesiącach zimowych. Jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany, może spowodować uszkodzenie systemu lub spalenie jego elementów elektrycznych. Prawidłowa instalacja jest bardzo ważna dla niezawodnego ogrzewania.

Serwisy pomp ciepła w Twojej okolicy:

Pył i inne zanieczyszczenia mogą również powodować awarie pompy ciepła z powodu uszkodzenia uszczelnień systemu. Zanieczyszczenia te mogą dostać się do układu, gdzie uszkadzają uszczelki i inne elementy. Wprowadzają również wilgoć, która z czasem uszkadza uszczelki systemu. Ponadto kurz może również zatykać wymienniki ciepła i wpływać na wydajność systemu.

Sprawdź również: Jaka jest gwarancja na pompy ciepła? Nawet 5 lat gwarancji

Odpowiednio dbając o swój system, możesz uniknąć uszkodzeń spowodowanych zanieczyszczeniami i kurzem. Jednak właściwa pielęgnacja będzie wymagała okresowego czyszczenia filtrów powietrza w systemie.

Co wpływa na awaryjność pompy ciepła?

Niewłaściwie zainstalowane pompy ciepła są również głównym źródłem wczesnych awarii z powodu problemów z przegrzaniem. Awaria spowodowana przegrzaniem może być spowodowana niewłaściwą instalacją lub słabą izolacją ścian wokół systemu. Nieprawidłowo zainstalowane systemy nie pozwalają na prawidłowy przepływ powietrza lub mogą nie wentylować prawidłowo, gdy się przegrzeją. Należy zastosować odpowiednią izolację w zespołach ściennych narażonych na działanie spalin z pompy ciepła; wszelkie szczeliny doprowadzą do przegrzania systemu i przedwczesnej awarii z powodu nadmiernej utraty ciepła.

Objawy błędów w instalacji pompy ciepła

Główną wadą pomp ciepła jest to, że wymagają one energii elektrycznej do działania i dlatego są podatne na przerwy w dostawie prądu. Chociaż większość nowoczesnych domów ma generatory zapasowe, nie zawsze są one niezawodne - zwłaszcza podczas klęsk żywiołowych, takich jak huragany lub trzęsienia ziemi.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?

Utrata zasilania powoduje utratę zdolności pompy ciepła do wydajnego działania. Może to stanowić poważną niedogodność podczas przerw w dostawie prądu — zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieszkaniu z ograniczoną liczbą gniazdek elektrycznych lub jeśli potrzebujesz wielu systemów w różnych pokojach w celu uzyskania maksymalnej wydajności.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Ponadto niektórzy uważają, że te systemy są droższe niż konwencjonalne systemy grzewcze, takie jak piece i kotły. Jednak pompy ciepła są w rzeczywistości dość ekonomiczne w porównaniu z innymi formami ogrzewania pomieszczeń, takimi jak centralne klimatyzatory lub jednostki okienne.
Niektórzy ludzie uważają, że właściwa pielęgnacja pomaga zmniejszyć ryzyko przedwczesnej awarii spowodowanej przez kurz i zanieczyszczenia.

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

Właściwa konserwacja obejmuje wymianę filtrów powietrza co kilka miesięcy i regularne mycie zewnętrznych powierzchni systemu — zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze o złej jakości powietrza w pomieszczeniach, jak duże miasta.
Krytycy uważają, że pompy ciepła są zawodne ponieważ do pierwszego uruchomienia wykorzystują energię elektryczną zamiast gazu lub oleju.

Jak zapewnić efektywną pracę pompy ciepła?

Właściwa pielęgnacja pompy ciepła pomaga zapobiegać kosztownym wczesnym awariom spowodowanym przez kurz, zanieczyszczenia lub niewłaściwą instalację. Regularna konserwacja zapobiega zatykaniu się filtrów i uszczelek, które mogą prowadzić do problemów z przegrzewaniem i długoterminową niezawodnością. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twój system będzie bardziej niezawodny, a jednocześnie będzie kosztować mniej niż ogólnie konwencjonalne systemy grzewcze - co czyni tę metodę mądrym wyborem do ogrzewania domu!

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here