FotowoltaikawPolsce » Blog » Dodatek osłonowy na ogrzewanie od 500 zł do 1400 zł wniosek do 31 Października

Dodatek osłonowy na ogrzewanie od 500 zł do 1400 zł wniosek do 31 Października

W ostatnich tygodniach jednym z ważniejszych tematów była wysoka cena węgla. Dla wielu gospodarstw domowych obecna cena stanowi dużą część ich budżetu, a są również takie osoby, dla których ta kwota jest nieosiągalna i nie stać ich na zakup węgla. Rząd musiał działać i zadecydował o wprowadzeniu dodatku osłonowego. 


Czym jest dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które pojawiło się w 2022 r., w odpowiedzi na wysokie ceny węgla. W ramach tego świadczenia państwo przeznaczyło ponad cztery miliardy złotych, a z pomocy ma skorzystać prawie 7 milionów odbiorców. Jak w przypadku większości świadczeń, tak i w przypadku dodatku osłonowego, aby móc go uzyskać, należy spełniać pewne kryteria.

Do kogo kierowany jest dodatek osłonowy?

Dodatek ten powstał po to, aby pomóc gospodarstwom liczącym wiele osób. Duża liczba osób nie jest jednak jedynym wymogiem. Głównym kryterium są bowiem dochody – te nie mogą być wyższe niż 1500 złotych na osobę. Jeśli z kolei są to gospodarstwa jednoosobowe, to maksymalny dochód może wynosić 2100 złotych. 

Warto przeczytać: Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2022r.

Na jakie dopłaty można liczyć w ramach dodatku osłonowego?

Dodatek osłonowy nie określa tylko jednej kwoty, takiej samej dla każdego gospodarstwa. W zależności od liczby osób wspólnie zamieszkujących, kwota świadczenia będzie się różnic. W przypadku gospodarstw jednoosobowych, będzie można liczyć na świadczenie w wysokości około 400 – 500 zł.

Jeśli dane gospodarstwo tworzą dwie lub trzy osoby, to wówczas kwota z dodatku osłonowego wynosić będzie od 600 do 750 złotych. Dla gospodarstw cztero lub pięcioosobowych przewidziano dopłatę w wysokości od 850 do nawet 1062,50 złotych. Największa kwota świadczenia przeznaczona będzie dla dużych gospodarstw, które tworzy minimum 6 osób. Wówczas dopłata będzie wynosić od 1150 do 1437,50 złotych.

Czytaj więcej: Dopłata do gazu – ile wynosi, komu przysługuje?

Należy mieć na uwadze, że pod uwagę brane jest także źródło ogrzewania. Gospodarstwa ogrzewające domy węglem dostaną najwięcej – 500, 750, 1062,50 lub 1437,50 złotych, w zależności od liczby osób.

Aby móc skorzystać z tej największej stawki, trzeba zarejestrować swoje źródło ogrzewania w CEEB. Świadczenie może być również wypłacane w momencie, gdy dane gospodarstwo przekroczy próg dochodowy – wtedy będzie on zmniejszony o sumę, o jaką został przekroczony. Najniższe świadczenie jakie może zostać wypłacone to 20 złotych. 

Zobacz również: Pompy Ciepła DębicaPompy Ciepła JarosławPompy Ciepła Sanok, Pompy Ciepła Jasło

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Na złożenie wniosku zostało już mało czasu. Można to zrobić do 31 października 2022 roku. Istnieją 2 sposoby na jego złożenie: przez ePUAP za pomocą profilu zaufanego lub w urzędzie gminy. Pieniądze trafią na konta maksymalnie do 2 grudnia. 

Sprawdź więcej: Pompy ciepła ŁódźPompy ciepła Piotrków TrybunalskiPompy ciepła PabianicePompy ciepła Tomaszów Mazowiecki,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here