FotowoltaikawPolsce » Blog » Dofinansowanie i ulgi podatkowe dla inwestujących w fotowoltaikę. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić
Dofinansowanie i ulgi podatkowe dla inwestujących w fotowoltaikę

Dofinansowanie i ulgi podatkowe dla inwestujących w fotowoltaikę. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić

Energia słoneczna stała się nie tylko odpowiedzią na kwestie ekologii, ale także doskonałym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Jednym z kluczowych czynników zachęcających do zainwestowania w panele fotowoltaiczne są różnorodne dofinansowania i ulgi podatkowe oferowane przez państwo oraz samorządy.

Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom finansowym, które towarzyszą inwestycjom w fotowoltaikę.

Jakie czynniki wpływają na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – tyle wynosi koszt fotowoltaiki. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej cenę jest ilość i rodzaj paneli fotowoltaicznych. Na koszt w dużej mierze wpływa również cena falownika, który stanowi około 20% wartości całej instalacji. Nie możemy zapomnieć też o lokalizacji naszej mikroelektrowni. To od niej zależy bowiem długość okablowania oraz wykorzystanie konstrukcji mocującej, a to wszystko przekłada się na dodatkowe koszty. 

 

Pamiętaj, że cena fotowoltaiki może ulegać zmianie, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tych czynników i konsultacja z profesjonalistami, aby wybrać rozwiązanie odpowiednie dla konkretnego projektu.

Dofinansowania i ulgi podatkowe na fotowoltaikę – ile możesz zyskać?

Możesz obniżyć koszt inwestycji i skorzystać z dostępnych dofinansowań oraz z ulgi podatkowej, jeszcze bardziej zwiększając w ten sposób opłacalność przydomowej fotowoltaiki. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza dwa programy - Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.

Mój Prąd 5.0 – kto może zostać beneficjentem, jakiej wysokości jest dotacja i na co można ją przeznaczyć?

Program Mój Prąd doczekał się już piątej edycji. W jej ramach wnioski można składać do 22 grudnia 2023 roku, o ile wcześniej nie wyczerpią się dostępne środki. Beneficjentami są prosumenci, którzy:

  • nigdy nie korzystali z takiego wsparcia i rozliczają się w systemie net-billingu,
  • również nie korzystali z takiego wsparcia, ale rozliczają się w systemie net-meteringu i zobowiązują się przejść na net-billing,
  • korzystali z takiego wsparcia, ale spełniają trzy warunki:
    • ich instalacja fotowoltaiczna została zbudowana, opłacona i podłączona do sieci przed 1 lutego 2020 roku,
    • zmienili system rozliczania z net-metering na net-billing,
    • składają wniosek na wybrane urządzenie dodatkowe ze znajdującej się poniżej listy.

Dotacja podstawowa na przydomową instalację fotowoltaiczną wynosi 6 tysięcy złotych, natomiast na instalację wraz z urządzeniami dodatkowymi otrzymamy 7 tysięcy złotych.

Urządzenia dodatkowe, które obejmuje dofinansowanie Mój Prąd 5.0 to:

  • gruntowa pompa ciepła - 28,5 tysiąca złotych,
  • pompa ciepła powietrze-woda - 12,6 tysiąca złotych,
  • pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - 19,4 tysiąca złotych,
  • pompa ciepła typu powietrze-powietrze - 4,4 tysiąca złotych,
  • magazyn energii - 16 tysięcy złotych,
  • magazyn ciepła - 5 tysięcy złotych,
  • kolektory słoneczne c.w.u. - 3,5 tysiąca złotych,
  • system zarządzania energią HEMS/EMS - 3 tysiące złotych.

Powyższe kwoty sumują się. Maksymalna dotacja dla jednego gospodarstwa domowego, które dopiero planuje montaż fotowoltaiki to 58 tysięcy złotych, przy czym owa kwota nie może przewyższać połowy ogólnych kosztów inwestycji.

Jeśli otrzymałeś już wcześniej wsparcie finansowe w ramach programu Mój Prąd, masz szansę na dodatkowy bonus w kwocie 3 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną, jeśli zdecydujesz się na montaż urządzenia dodatkowego.

O warunkach dofinansowania i wszystkich szczegółach przeczytasz w artykule od E.ON Polska.

Czyste Powietrze – trzy poziomy dofinansowania

Z kolei Czyste Powietrze to program przewidziany na lata 2018-2030, skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli:

  • mieszkalnych budynków jednorodzinnych,
  • wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach z odrębną księgą wieczystą,

W ramach Czystego Powietrza możliwe jest uzyskanie środków na termomodernizację budynku, więc nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale również na ocieplenie podłogi, ścian i stropu, instalację centralnego ogrzewania, wymianę bramy garażowej, drzwi i okien czy na audyt energetyczny budynku albo wymianę starego pieca.

Przewidziane są trzy poziomy dofinansowania, uzależnione od poziomu dochodów gospodarstwa domowego. Przy najwyższym poziomie na fotowoltaikę można otrzymać 15 tysięcy złotych, przy podwyższonym – 9 tysięcy złotych, a przy podstawowym – 6 tysięcy złotych.

Dla osób, które zdecydują się nie tylko na fotowoltaikę, ale również na kompleksową termomodernizację, kwoty przedstawiają się następująco: do 135 tysięcy złotych, do 99 tysięcy złotych oraz do 66 tysięcy złotych – w zależności od dochodów.

Termomodernizacyjna ulga podatkowa – na czym polega?

Od kilku lat możliwe jest również odliczenie od podatku kosztów poniesionych na termomodernizację domu, czyli między innymi na zakup i montaż fotowoltaiki, pompy ciepła itp. Co ważne, nie ma znaczenia, według jakiej skali podatkowej rozlicza się dana osoba.

Istotne jest natomiast to, że w ramach tej ulgi maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tysiące złotych, z wyłączeniem wydatków sfinansowanych w formie dotacji na przykład z programu Mój Prąd albo Czyste Powietrze.

Zastanów się nad powyższymi formami dofinansowania fotowoltaiki i dodatkowo sprawdź, czy w Twojej okolicy nie funkcjonują pomocowe programy regionalne. Warto z nich skorzystać, aby obniżyć koszt przedsięwzięcia i tym samym skrócić czas zwrotu Twojej inwestycji. Produkowanie zielonej energii się opłaca!

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation