FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora
Jak zamontować panele fotowoltaiczne - Poradnik instalatora

Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora

Montaż modułów fotowoltaicznych jest bardzo podobny do montażu kolektorów słonecznych. Podczas instalacji modułów fotowoltaicznych należy przestrzegać kilku zasad, w tym prawidłowego okablowania i instalacji zabezpieczenia przed przeciążeniem.

Jak profesjonalnie zamontować panele fotowoltaiczne?

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które znajdują zastosowanie wyłącznie w budynkach. Większość jest wykonana z krzemu, na przykład panele polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Moduły fotowoltaiczne to urządzenia wykorzystujące promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.

Prąd stały generowany podczas ich używania musi zostać przekształcony w prąd przemienny przez falownik, zanim będzie można go bezpośrednio użyć. Instalacja fotowoltaiczna podłączona bezpośrednio do sieci nazywana jest przywiązaną do sieci - wytworzona energia jest wykorzystywana na własne potrzeby, natomiast nadwyżki energii przekazywane są do sieci.

Sprawdź tylko u nas: Ranking firm fotowoltaicznych na rok 2023

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

To rozwiązanie jest tanie głównie dlatego, że nie ma baterii do magazynowania nadwyżki wytworzonej energii. Urządzenia, które mają baterie, ale nie są podłączone do sieci, są znane jako urządzenia off-grid i są używane do zasilania miejsc, w których dostęp do prądu jest utrudniony — takich jak oświetlenie przejść dla pieszych lub znaki drogowe. Instalacje podłączone do sieci, a także wyposażone w magazyny energii to instalacje hybrydowe – rzadziej spotykane ze względu na wysokie koszty inwestycyjne i obowiązujące przepisy.

Przygotowaliśmy: Recenzje paneli fotowoltaicznych - Czytaj opinie

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych wsporniki należy mocować do krokwi. Wybierz haki krokwi na podstawie wysokości płytki lub innego rodzaju pokrycia.

Przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych należy wcześniej dokładnie obejrzeć dach, aby ocenić stan wiązarów dachowych i uniknąć przeszkód, takich jak kliny pod lamelami. Do montażu należy używać wyłącznie elementów wykonanych z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne - stali nierdzewnej i aluminium. Po zamontowaniu haki utrzymają konstrukcję nośną i moduły, a zimą zapewnią dodatkową warstwę śniegu. Dlatego muszą być solidnie przymocowane do krokwi i nie powinny być oparte na płytkach (płytki zakrywające haki nie powinny być podpierane).

Ważne jest, aby przechylić moduł względem poziomu. Podobnie jak w przypadku instalacji kolektorów słonecznych, optymalny kąt będzie zależał od sposobu wykorzystania wytworzonej energii. Konfiguracja kolektorów do ogrzewania ciepłej wody użytkowej różni się od instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku instalacji fotowoltaicznej będzie podobnie, ale różnica w nachyleniu modułów będzie zależała od jej rodzaju: siatka lub wyspa.

Warto sprawdzić: Ranking falowników fotowoltaicznych na rok 2023

Dobór przewodów do instalacji paneli fotowoltaicznych

Długość kabla i przewodzona moc mają wpływ na straty energii. Im wyższa ich wartość, tym większa strata. Z kolei zwiększenie napięcia prądu zmniejsza te wady. Ogranicz spadek mocy na przewodach, wybierając odpowiedni przekrój. Przewody wykonane są z miedzi lub aluminium. Miedź jest bardziej przewodząca, więc przekrój poprzeczny kabla może być mniejszy niż kabli aluminiowych przy takim samym spadku mocy.

Kalkulacja zakłada maksymalną stratę w wysokości 1%. Nie warto oszczędzać drutu, zwłaszcza po stronie prądu stałego, gdzie jest dużo prądu, a jego część będzie na zewnątrz. Długość kabla DC powyżej 10 m w jednym kierunku od instalacji fotowoltaicznej do falownika oznacza, że ​​oprócz znacznych strat konieczne jest powielanie drogich urządzeń ochrony przed przepięciami.

Sprawdź: Ile zapłacisz za montaż paneli fotowoltaicznych w Twoim regionie.

Inne rozwiązania do montażu paneli fotowoltaicznych

Rozpowszechnienie fotowoltaiki sprawia, że ​​nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, które czynią produkcję energii słonecznej jeszcze bardziej atrakcyjną. Czym są te rozwiązania?

Panele fotowoltaiczne na balkonie

Obecnie takie rozwiązania nie są stosowane w Polsce. Jednak być może w pewnym momencie właściciele apartamentowców również będą mogli obniżyć rachunki za prąd i chronić środowisko.

Panel fotowoltaiczne na oknie

Przezroczyste panele już są, niestety są dość nieefektywne. Prace jednak trwają i napawa optymizmem nowe osiągnięcia. Już teraz możemy sobie wyobrazić budynki solarne z oknami jako niewidzialne źródło energii.

Lekki i elastyczny panel fotowoltaiczny

Budowa paneli fotowoltaicznych stanowi znaczną część kosztów instalacji. Elastyczne i dużo lżejsze panele pozwalają łączyć je za pomocą kleju! Dobrze sprawdzają się również na zakrzywionych powierzchniach i zajmują znacznie mniej miejsca niż powierzchnie sztywne.

Panele fotowoltaiczne na ścianie

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianach budynków wymaga innego rozwiązania niż instalacje dachowe. Konieczne jest sprawdzenie ochrony termicznej budynku oraz odporności elewacji na zmiany temperatur.

Ten rodzaj instalacji warto rozważyć, gdy nie ma możliwości zainstalowania ogniw fotowoltaicznych na dachu. Panele słoneczne na ścianie działają lepiej zimą, ale gorzej latem, wytwarzając około 70% mniej energii niż instalacja na dachu.

Płytka fotowoltaiczna

To nie fotowoltaika na dachu, to dach wytwarza energię. Niektóre systemy dachówek fotowoltaicznych wydają się nie do zauważenia różnicy pomiędzy zwykłymi dachówkami a elementami generującymi energię.

Wspieramy rozwój tej technologii, ale zwykłe panele są tańsze i bardziej opłacalne, dlatego o dachówkach fotowoltaicznych myśli się dopiero na etapie projektowania budynków, kiedy jeszcze nie ma się dachu.

Montaż dachówek fotowoltaicznych wymaga nie tylko umiejętności instalacyjnych, ale również umiejętności dekarskich. Takich ekspertów trudno znaleźć, ale mamy ich w naszej bazie danych. Wypełnij bezpłatną prośbę o wycenę, a my skontaktujemy Cię z nimi. Warto sprawdzić również: Panele perowskitowe – nowa technologia czy warto?

Panele fotowoltaiczne pionowe lub poziome

Które panele fotowoltaiczne lepiej montować pionowo czy poziomo? Krótko mówiąc, zależy od dachu. Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki:

  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni dozwolone przez normę. Czasami, szczególnie na dachach dwuspadowych, poziomy montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli na umieszczenie tam większej liczby paneli przy zachowaniu tego samego odstępu od krawędzi.
  • Krystaliczne panele słoneczne tracą mniej energii, gdy są zacienione z dłuższych boków. Odpowiednie zaplanowanie ułożenia paneli może ograniczyć straty, zwłaszcza gdy cienie przesuwają się od rana do wieczora na całą instalację.

Pamiętaj, czy montujesz moduł poziomo czy pionowo, szyny montażowe powinny być przymocowane do dłuższych boków, aby zachować maksymalną nośność.

Warto wiedzieć: Jak zweryfikować montera i instalatora firmy fotowoltaicznej?

Zasady montażu paneli fotowoltaicznych

Jednak wybór odpowiedniej lokalizacji do zainstalowania systemu PV to dopiero początek. Należy również pamiętać o pewnych zasadach, które są bardzo ważne dla powodzenia zabiegu.

Czytaj dalej: Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Przeprowadź wcześniej audyt, aby sprawdzić możliwość montażu – czasami instalacja fotowoltaiki na dachu może spowodować przeciążenie wiązarów dachowych i poważne uszkodzenia, czasami nawet powodując zawalenie się dachu; audyt fotowoltaiczny pomaga również dobrać odpowiednią wielkość instalacja fotowoltaiczna i jej lokalizacja:

  • Zachowaj bezpieczne odległości - między panelami oraz między listwami cokołowymi a panelami, co zapewnia odpowiednią wentylację oraz ułatwia konserwację i naprawy
  • Wybieraj wysokiej jakości materiały i komponenty - Trwałość i prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej zależy między innymi od rodzaju zastosowanych przewodów i złączy.

Montaż instalacji fotowoltaicznych należy zawsze powierzać profesjonalistom. To jest bardzo ważne! Ustawa o OZE zawiera zapis, że osoby montujące panele powinny posiadać uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Czytaj również: Uzgodnienie PPOŻ dla instalacji fotowoltaicznych – zgłoszenie instalacji

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation