FotowoltaikawPolsce » Blog » Dopłata do ogrzewania w bloku 2022 – Gdzie złożyć wniosek?

Dopłata do ogrzewania w bloku 2022 – Gdzie złożyć wniosek?

W ostatnich tygodniach, w związku z wysokimi cenami m.in. za energię, rząd obiecywał zwłaszcza właścicielom domów jednorodzinnych różne dopłaty, np. do węgla. Co jednak z osobami, którzy mieszkają w blokach? Koszty ogrzewania również w budynkach wielorodzinnych bardzo wzrosły. Czy mogą oni liczyć na dopłaty do ogrzewania? 

Dodatki rządowe – jakie?

Rząd, chcąc reagować problemy, które w tegorocznym sezonie grzewczym mogą dotknąć wielu odbiorców, przygotował jednorazowe dodatki energetyczne. W tym celu przyjął Ustawę o dodatku energetycznym, która wdraża m.in. dodatek dla gospodarstw, które do ogrzewania wykorzystują m.in. piece czy kotły na olej opałowy, biomasę lub LPG. Aby jednak móc takie świadczenie uzyskać, należy takie źródło ogrzewania wpisać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Osobom, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, proponuje dodatek węglowy, który jest świadczeniem jednorazowym i wynosi 3000 złotych. 

Czytaj również: Dodatek osłonowy na ogrzewanie od 500 zł do 1400 zł wniosek do 31 Października

Na jakie świadczenia mogą liczyć mieszkańcy bloków?

Ustawa o dodatku energetycznym zawiera przepisy, które mają za zadanie zablokować podwyżki za ogrzewanie ciepłem systemowym mieszkań oraz domów, a także innych odbiorców.
Wytwórcy ciepła, zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez Ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, muszą ustalić średnią cenę ciepła z rekompensatą, której koszt wynosić ma 150,95 zł za GJ netto w przypadku ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła, które opalane są gazem ziemnym lub olejem opałowym, a w przypadku innych źródeł ciepła kwota ta ma wynosić 103,82 zł za GJ netto. Takie rozwiązanie ma być wsparciem dla wszystkich odbiorców korzystających z ciepła sieciowego.

Sprawdź więcej: Dostawcy prądu w Polsce – porównanie. Jak zaoszczędzić?

Dzięki temu unikniemy znaczącego wzrostu rachunków, w przypadku źródeł ciepła opalanych węglem będzie to około 1012 złotych, a w przypadku źródeł ciepła wykorzystujących węgiel taka oszczędność może sięgnąć nawet 3900 złotych. Wsparcie dla mieszkańców bloków jest przewidziane na okres od października 2022 do kwietnia 2023r. 

Jaki podmiot odpowiedzialny jest za zablokowanie podwyżek?

Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki dla odbiorców taryfowych ciepła systemowego. URE jest podmiotem odpowiadającym za ceny energii i to od niego zależy, czy producenci mogą zmieniać swoje taryfy. Jeśli podwyżki będą wyższe niż 40%, to wówczas URE będzie je blokował.

Warto przeczytać: Jak działa klimatyzacja z funkcją grzania? – Najtańsze ogrzewanie

Zamrożenie cen prądu – dla kogo?

W tegorocznym sezonie grzewczym mieszkańcy bloków mogą również liczyć na zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Dzięki temu stawki za prąd w przyszłym roku pozostaną na tym samym poziomie i do konkretnych limitów będą na takim poziomie, na jakim są obecnie.

Więcej informacji: Od kiedy Obowiązkowa fotowoltaika w Polsce ?

Jeśli chodzi o limity, to dla gospodarstw domowych jest to do 2 MWh rocznie, w przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi do 2,6 MWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit wynosi maksymalnie do 3 MWh. Dopiero, gdy limity zostaną przekroczone, odbiorcy będą rozliczani według nowych stawek.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here