FotowoltaikawPolsce » Blog » Dostawcy prądu w Polsce – porównanie. Jak zaoszczędzić?

Dostawcy prądu w Polsce – porównanie. Jak zaoszczędzić?

W Polsce działa pięć dużych firm energetycznych: Tauron, Energa, Innogy, PGE i Enea. Wybór dostawcy energii elektrycznej zależy od kosztu i lokalizacji taryfy. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej opcji. Czym dokładnie zajmuje się firma dostarczająca energię i jak można ją odróżnić od dostawców? Zrozumienie tego tematu pomoże kupującym sprawnie poruszać się po rynku energii.

Ile mamy w Polsce dostawców energii?

W Polsce działają sprzedawcy energii elektrycznej korzystający z alternatywnych źródeł energii.
Dostawcy i sprzedaż dostawcom energii elektrycznej są naturalnymi partnerami.
Sprzedawcy energii elektrycznej to firmy, które sprzedają energię elektryczną; nie wytwarzają energii elektrycznej ani nie posiadają fizycznej infrastruktury zaopatrzenia w energię elektryczną. Zamiast tego sprzedawcy energii elektrycznej kupują energię z elektrowni.

Czytaj więcej: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

Na przykład, gdy ktoś mówi, że chce kupić energię od sprzedawcy energii elektrycznej, ma na myśli konkretną firmę. Opłaty związane z dostarczaniem energii, takie jak sprzedaż rachunku za energię elektryczną i opłaty obrotowe, są widoczne po stronie dostawcy. Po stronie kupującego pojawiają się natomiast opłaty związane ze sprzedażą energii, np. opłaty za dostawę rachunku za prąd. Wyraźne rozróżnienie między tymi dwiema stronami staje się widoczne przy porównywaniu rachunków za media.

Firmy zajmujące się przesyłem energii elektrycznej, znane również jako OSD, muszą stawić czoła większym komplikacjom, próbując zidentyfikować swojego dostawcę energii elektrycznej. Terminy te są często wymienne i odnoszą się do operatorów systemów dystrybucyjnych, którzy dystrybuują energię elektryczną. Dostawcy energii elektrycznej wydają się bardziej praktyczni, gdy traktują ich jako dystrybutorów lub operatorów energii elektrycznej. Dostawcy energii elektrycznej są wówczas właścicielami lokalnej infrastruktury energetycznej, którą obsługują.

Więcej informacji:  Magazyny energii AGGreko – czy warto kupić? Opinie, cena, wymiary

Sprawdź również: Czy grad może uszkodzić i zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Co robią dostawcy energii elektrycznej?

Energia elektryczna jest przedmiotem obrotu na rynku energii. Wiele elektrowni w całym kraju produkuje energię elektryczną. Głównymi producentami energii w Polsce są konwencjonalne elektrownie spalające paliwa kopalne, takie jak węgiel kamienny, gaz ziemny i ropa naftowa. Dodatkowe odnawialne źródła energii są również wykorzystywane w elektrowniach alternatywnych i elektrociepłowniach.

Obsesja Polski na punkcie fotowoltaiki jest jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak, ponieważ te panele słoneczne zapewniają szybki zwrot z inwestycji, niskie koszty utrzymania i długi czas zwrotu — średnio od 5 do 7 lat. Niezależnie od tego, gdzie w Polsce mieszkasz, te panele mogą być bardzo korzystne. Zajrzyj do Internetu lub skontaktuj się z lokalnym konsultantem SolarSpot, aby dowiedzieć się, czy działają w Twojej okolicy. Konsultanci przyjadą do Twojej lokalizacji, aby omówić z Tobą parametry Twojego projektu fotowoltaicznego.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w PZU 

Rynek farm wiatrowych w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie. Jednak wykorzystanie biomasy i biogazu jako źródeł paliwa jest uważane za mniej popularne. Ponieważ paliwa te są dość drogie, tylko niewielka część energii w Polsce pochodzi z elektrowni wykorzystujących te zasoby.

Producenci energii elektrycznej wytwarzają energię elektryczną i dystrybuują ją siecią dystrybucyjną do odbiorców końcowych, takich jak firmy i gospodarstwa domowe. Dostawcy energii elektrycznej rozdzielają energię elektryczną przesyłaną siecią w Głównych Punktach Zasilania. Następnie dostarczają odseparowaną energię elektryczną do miejsca przeznaczenia.

Czy możemy zmienić dostawcę energii?

Polska ma tylko jednego dostawcę energii elektrycznej na punkt poboru energii elektrycznej. Zmiana dostawcy jest niemożliwa, chyba że rachunki za energię są zbyt wysokie. Ze względu na ograniczenia umowy wybór dostawcy, z którego usług będzie korzystał, może być trudny dla użytkowników końcowych. Jednak liberalizacja rynku umożliwia każdemu podjęcie decyzji. Jedynym wyzwaniem może być czas, po jakim użytkownicy końcowi zostaną powiadomieni o umowie.

Więcej informacji:  Mój Prąd ile trwa rozpatrzenie wniosku. Ile czeka się na pieniądze w 2023 roku?

Czytaj więcej: Czy dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest opłacalna

Niezależnie od podstawy umowy, nowe umowy na energię elektryczną można zawrzeć, jeśli poprzednia nie spełnia oczekiwań. Wynika to z faktu, że transakcje zakupu i sprzedaży energii elektrycznej nie różnią się od innych detalicznych transakcji biznesowych. Po wygaśnięciu pierwotnej umowy należy określić oferty sprzedaży energii konkurencji i wybrać innego dostawcę energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ zmiana dostawcy energii jest podobna do zmiany operatora sieci komórkowej — jest to całkowicie autonomiczny proces, który wymaga dokończenia przez poprzedniego sprzedawcę.

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce:

  • Tauron ma duże wpływy w południowo-zachodniej i południowej części kraju. Kluczowe obszary to Wrocław, Gliwice i Kraków.
  • Energetyka Polski obejmuje prawie jedną czwartą kraju – około 24% – w regionach północnych i centralnych. Do tych miejsc należą Gdańsk, Szczecin, Olsztyn, Gdańsk i Sopot.
  • Jedną z najstarszych firm w branży jest Innogy, która działa w centralnej Polsce — a konkretnie w Warszawie i okolicach.
  • PGE działa w trzech województwach we wschodniej, południowej i centralnej części Polski. Część biur PGE znajduje się w takich miastach jak Łódź, Białystok, Lublin czy Zamość.
  • Enea działa w północno-zachodniej części Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia, Zielonej Góry, Bydgoszczy i Szczecina.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Badanie termowizyjne paneli fotowoltaicznych – kiedy wykonać?

Właściciele fotowoltaiki mogą liczyć na większe zyski z wyprodukowanego prądu

Farma fotowoltaiczna Wielbark osiągnie moc 62 MW

Jak sprawdzić czy fotowoltaika w twoim domu się opłaca?