FotowoltaikawPolsce » Blog » Od kiedy Obowiązkowa fotowoltaika w Polsce ? – Od 2029 roku
Inwertery Growatt - Falowniki – czy warto kupić

Od kiedy Obowiązkowa fotowoltaika w Polsce ? – Od 2029 roku

Unia Europejska chce wprowadzić obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Od kiedy miałby on wejść w życie?

panele fotowoltaiczne w Polsce
panele fotowoltaiczne w Polsce

Wycofanie z użycia paliw kopalnianych jest więcej niż pewne. Są one odpowiedzialne za zanieczyszczenia powietrza i niekorzystne zmiany klimatu. Intensyfikacja zmian energetycznych w Europie stała się konieczna wskutek ataku Rosji na Ukrainę oraz sankcji nałożonych na tenże kraj.

Zaprzestanie korzystania z paliw energetycznych pochodzących z Rosji, spowodowało wzrost cen zarówno energii, jak i żywności. Wysoka inflacja pokazała, że rozpoczęcie korzystania z odnawialnych źródeł energii, musi zostać przyspieszone. Dlatego też Unia Europejska opracowała REPowerEU – program dotyczący zakładania fotowoltaiki.

Obowiązek posiadania fotowoltaiki w Polsce na budynkach

Konieczność posiadania paneli fotowoltaicznych będzie wprowadzana stopniowo:

  • 2026 r.- instalacje będą obowiązywać na każdym nowym obiekcie publicznym oraz komercyjnym, którego powierzchnia przekroczy 250 m2,
  • 2027 r. – obowiązek ten zostanie rozszerzony o istniejące już budynki publiczne oraz komercyjne,których powierzchnia użytkowa przekroczy 250 m2,
  • 2029 r.- panele fotowoltaiczne będą obowiązkowe we wszystkich nowopowstałych domach.

Od 2029 r. wszystkie nowopowstałe domy jednorodzinne muszą mieć własną instalację fotowoltaiczną.

Sprawdź oferty już teraz na panele fotowoltaiczne

Polityka energetyczna UE

Finansowanie rozwoju fotowoltaiki ma być sposobem na uzyskanie niezależności od surowców energetycznych pochodzących z Rosji. Zarówno gaz oraz węgiel są nieekologicznymi surowcami pochodzącymi z kopalni.

Tym samym, Unia Europejska postanowiła w ramach realizacji Zielonego Ładu osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie do 2050 roku. Założenia, które przyjęto w zeszłym roku zgodnie z programem Fit for 55, mające na celu obniżenie emisji do poziomu 55% emisji z lat 90, to aktualnie za mało. 

Program REPowerEu ma za zadanie uniezależnienie państw europejskich od surowców energetycznych pochodzących z Rosji. Poza poprawą efektywności energetycznej i sprowadzaniem węgla z innych krajów ważny jest także rozwój technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Przeczytaj teraz: Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Fotowoltaika zapewnieniem bezpiecznej przyszłości energetycznej w Polsce

Podstawowym założeniem jest zwiększenie nowego progu konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych. Program fit zakładał, że do 2030 roku 40% energii w UE będzie pochodzić ze źródeł takich jak wiatr, słońce czy woda.

REPowerEU zakłada, że do roku 2030 co najmniej 45% energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. W tym właśnie celu ma być rozwijana fotowoltaika.

Polityka solarna w UE

W projekcie  REPowerEu opracowano strategię solarną — EU Solar Strategy, której celem jest:

  • zwiększenie do 2030 roku w Unii Europejskiej do 600 GW mocy elektrowni fotowoltaicznych.

Moc elektrowni fotowoltaicznych zostanie zwiększona dwukrotnie w roku 2025, w porównaniu z rokiem 2020. Osiągnie ona wówczas 320 GW.

Już w pierwszym roku wzrost produkcji energii z instalacji tego typu ma wynieść 36%, w porównaniu do tego, co zakładano w projekcie Fit for 55.

Sprawdź również: Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne w 2022?

W 2025 roku fotowoltaika będzie źródłem dodatkowych 58 TWh. Wiąże się to z wyprodukowaniem dwa razy większej ilości energii elektrycznej, niż zakładano w początkowym projekcie.

Inwestowanie w fotowoltaikę będzie:

  • łatwiejsze,
  • szybsze,
  • tańsze. 

Kraje Unii Europejskiej będą musiały przygotować programy rozwoju fotowoltaiki oraz połączenia jej działania z pompami ciepła i oraz magazynami energii. To rozwiązanie jest optymalne.

Każde z państw będzie zobowiązane do wdrażania przepisów, dzięki którym czas zwrotu z tej inwestycji będzie wynosił maksymalnie 10 lat. Dostęp do fotowoltaiki powinni mieć także mniej zamożni obywatele, konieczne więc są programy wspierające tę inwestycję.

Ubieganie się o fotowoltaikę musi być szybsze i łatwiejsze. Procedury przygotowujące powinny trwać nie więcej niż 90 dni.

Warto zobaczyć: Fotowoltaika CzłuchówFotowoltaika Puck, Fotowoltaika Pruszcz Gdański

Programy ułatwiające uzyskanie dofinansowania fotowoltaiki?

W każdej gminie liczącej powyżej 10 tys. mieszkańców powinny zostać powołane wspólnoty energetyczne, które wykorzystywałyby fotowoltaikę.

Finansowanie rozwoju fotowoltaiki

Rozwój fotowoltaiki w UE ma następować w ten sposób, aby powstawały nowe firmy i został pobudzony rozwój technologiczny na terenie całej Europy. Konieczne jest także opracowanie planów kształcenia osób pracujących w tym sektorze.

Sprawdź również: Fotowoltaika MiastkoFotowoltaika CzerskFotowoltaika Władysławowo

Prawdopodobny koszt realizacji nowej strategii będzie wynosił około 26 mld euro. Jest to kwota wyliczona do 2027 roku. Dzięki programowi REPowerEu opracowane zostały też strategie pozyskiwania funduszy inwestycyjnych. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here