FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika i systemy grzewcze w Wielkiej Brytanii

Fotowoltaika i systemy grzewcze w Wielkiej Brytanii

Nie da się ukryć, że stosunkowo niska pozostaje sprzedaż pomp ciepła w Wielkiej Brytanii, a subsydia oraz ambitne cele wyznaczone przez rząd niewiele w tej kwestii zmieniają. Warto jednak zaznaczyć, że obserwuje się za to wzrost inwestycji w fotowoltaikę domową. 

Modernizacja systemów grzewczych w Wielkiej Brytanii

Do tej pory wśród europejskich liderów w instalacji pomp ciepła nie była wymieniana Wielka Brytania. Przeprowadzone badania wskazały, że w zeszłym roku zainstalowano tam 72 tys. pomp ciepła, z czego w domach było 69 tys. Przedstawiciele rządu przyznali, że liczyli na znacznie więcej, a szacunki przewidywały aż 130 tys. urządzeń.

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne Recom Solar – czy warto kupić? Opinie, Cena

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 2028 r. ma być zainstalowanych już 600 tys. sztuk. Nie jest tajemnicą, że pod względem instalowania pomp ciepła Wielka Brytania pozostaje w tyle za innymi dużymi krajami europejskimi. Nie wszyscy mają świadomość, że ponad 620 tys. tego typu urządzeń sprzedano w sąsiedniej Francji. Nic również nie wskazuje na to, żeby sprzedaż pomp ciepła miała wzrosnąć w tym kraju w najbliższym czasie. Z danych brytyjskiej agencji wynika, że 3 tys. pomp ciepła montowanych jest co miesiąc w Wielkiej Brytanii. Łatwo więc policzyć, że daje to 36 tys. urządzeń każdego roku.

Brytyjski rząd zaoferował dopłaty w wysokości 5-6 tys. funtów, żeby jakoś zachęcić obywateli do przechodzenia na ogrzewania przy użyciu pomp ciepła. Warto wspomnieć, że kwotę 7-8 tys. funtów można otrzymać w Szkocji, dlatego tam jest to bardziej opłacalne. Obecnie nie zauważono jednak efektów dotacji, które Brytyjczycy mogą pozyskać w związku z modernizacją systemów grzewczych. Ze środków oferowanych przez rząd miało zostać zamontowanych na Wyspach około 18 tys. pomp ciepła w pierwszych sześciu miesiącach w 2023 r. 

Fotowoltaika na Wyspach

Domowa fotowoltaika w Wielkiej Brytanii rozwija się zdecydowanie lepiej. Kilka lat temu rozwój fotowoltaiki na Wyspach się zatrzymał z powodu wycofania gwarantowanych stawek za energię przyłączoną do ogólnej sieci nowych prosumentów.

Czytaj dalej: Panele fotowoltaiczne Znshine – czy warto kupić? Opinie, Cena

Zmiany spowodowały, że wejście do wcześniej stosowanego systemu gwarantowanej taryfy nie było możliwe, a w zamian prosumenci mogli uzyskać Smart Export Guarantee, czyli dużo mniej korzystny finansowo system. Obecnie można jednak stwierdzić, że znowu zaczyna odradzać się brytyjski rynek prosumenckiej fotowoltaiki. Istotne jest to, że już ponad 120 tys. instalacji fotowoltaicznych powstało w Wielkiej Brytanii w tym roku, a do końca tego roku ma być ich zainstalowanych więcej niż w zeszłym roku.

Więcej informacji: Panele fotowoltaiczne Astronergy – czy warto kupić? Opinie, Cena

Około 130 tys. domowych systemów PV zainstalowano w 2022 roku na Wyspach i było to o 115% więcej niż rok wcześniej, a sam wynik był najwyższy od 2015 r. Na sam koniec wypada wspomnieć o tym, że głównym celem narodowej strategii energetycznej Wielkiej Brytanii jest wzrost do 70 GW mocy elektrowni fotowoltaicznych do 2035 roku. Pod koniec 2022 r. w tym kraju działało blisko 1,2 mln elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc wynosiła 14,3 GW. Instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 555 MW powstały tam w zeszłym roku, co jest imponującą ilością.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here