FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź!

Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź!

Pompa ciepła to jedno z urządzeń, wykorzystujących możliwości energii odnawialnej. Jest wielofunkcyjnym sprzętem, który oprócz ogrzewania pomieszczeń, służy również podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, a w sezonie letnim dobrze sprawdzi się do chłodzenia pomieszczeń. Jaki jest koszt zakupu i montażu instalacji? Przychodzimy z odpowiedzią!

Koszt pompy ciepła — jakie czynniki o nim decydują?

Ostateczny koszt pompy ciepła wynika z różnych czynników, przy czym należy pamiętać, że cena nie jest najważniejsza. Kluczową rolę dla każdego inwestora powinny odgrywać parametry urządzenia, które zapewnią skuteczne działanie instalacji przez cały rok. Do podstawowych wartości zaliczany jest współczynnik SCOP, określający zużycie prądu w ciągu danego sezonu grzewczego. Istotny jest również współczynnik COP, który oznacza zależność między pobieraną energią a ciepłem, pozyskiwanym z powietrza lub innego źródła. Jednak o wyborze właściwej instalacji grzewczej decydują także inne czynniki, w tym przede wszystkim:

  • rodzaj pompy ciepła – rodzaj instalacji i to, czy do jej wykonania potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych prac ziemnych, decyduje o ostatecznej cenie,
  • moc urządzenia – wyższa moc pompy ciepła związana jest z większymi kosztami,
  • zastosowana technologia – wykorzystanie urządzenia o zaawansowanej technologiipodnosi cenę inwestycji, jednak zmniejsza koszt eksploatacji pompy ciepła,
  • elementy systemu – inwestycja w kompletnie wyposażony system grzewczy zależyrównież od jakości użytych elementów, takich jak zasobnik, bufor itp.,
  •  typ pompy – w przypadku powietrznej pompy ciepła kluczowe znaczenie madostosowanie typu pracy urządzenia, jako że wyróżnia się instalacje typu split lub monoblok.

Szczegółowe dane o szacunkowych kosztach pompy ciepła znajdziesz we wpisie: https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla/. Oprócz tego decyzja o wyborze i zakupie konkretnej instalacji grzewczej powinna uwzględniać konstrukcję powierzchnię budynku, co z kolei pozwala wyznaczyć zapotrzebowanie cieplne konkretnego obiektu. W przypadku starszego budownictwa nierzadko inwestycja w pompę ciepła związana jest z koniecznością naliczenia dodatkowych kosztów modernizacji domu. Warto również mieć na uwadze, że do mieszkania o dobrej izolacji termicznej, z reguły wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy, a co za tym idzie – można zdecydować się na zakup tańszego urządzenia. Jednak przed przystąpieniem do inwestycji, ważne jest sporządzenie jej projektu i skonsultowanie decyzji ze specjalistą w zakresie OZE.

Zamontowanie pompy ciepła — czy jest kosztowne?Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji często przekłada się na stopień skomplikowania projektu, co z kolei odgrywa kluczową rolę podczas montowania systemu. W przypadku gruntowych lub wodnych pomp ciepła, które wymagają przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych, cena instalacji wraz z montażem może wynieść więcej niż zakup i montaż powietrznej pompy ciepła. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj pompy ciepła cieszy się największym zainteresowaniem wśród inwestorów – oprócz łatwości montażu na jego korzyść przemawiają także stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

Pompa ciepła – czy można skorzystać z dofinansowania?

Energooszczędny i ekologiczny system grzewczy gwarantuje nie tylko dodatkową troskę o środowisko, ale również zmniejszenie rachunków za prąd. Aby korzystanie z OZE było tym bardziej opłacalne, można skorzystać z dostępnego systemu dofinansowań. Warto w tym celu przystąpić do programu „Czyste Powietrze”, który służy dociepleniu budynków jednorodzinnych, a także wymianie starych pieców na nowe. Inną formą wsparcia finansowego jest program „Moje Ciepło”, wspierający rozwój energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego. Przystępnym systemem dopłat może okazać się również „Ciepłe Mieszkanie”, czyli program dedykowany właścicielom lub współwłaścicielom lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Koszt eksploatacji pompy ciepła – jak go obniżyć?

Zamontowanie pompy ciepła może być kosztownym przedsięwzięciem, w szczególności gdy do instalacji zostaną dobrane porządnej jakości komponenty. Z tego względu warto zastanowić się, w jaki sposób można obniżyć koszt eksploatacji urządzenia. Sprawdzonym sposobem jest montaż ogrzewania niskotemperaturowego – podłogowego lub ściennego. Warto zastosować również posadzkę na ogrzewaniu podłogowym, która dobrze przewodzi ciepło (w tym wypadku dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne).

Istotne jest także właściwe zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego, przy czym im większe są między nimi odległości, tym lepiej. Warto również mieć na uwadze, czy sporządzony projekt pompy ciepła, nie uwzględnia buforowania ciepła. Ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta w kwestii zapewnienia odpowiedniego przepływu wody. Można także zwiększyć powierzchnię wężownicy, aby była dostosowana do pracy z niską temperaturą zasilania instalacji. Oprócz tego znaczenie ma właściwe wykorzystanie krzywej grzania, potrzebnej do zarządzania ogrzewaniem domu.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here