FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika uratowała Polski system energetyczny od blackoutu
Fotowoltaika uratowała Polski system energetyczny od blackoutu

Fotowoltaika uratowała Polski system energetyczny od blackoutu

Okazuje się, że fotowoltaika mogła wpłynąć na ratunek dla krajowego systemu energetycznego przed blackoutem. Jeszcze jakiś czas temu słyszeliśmy, że fotowoltaika może spowodować blackout. Takie głosy płynęły ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które lobbowały za wprowadzeniem net-billingu i likwidacją systemu opustów. Aktualnie jednak specjaliści wskazują, że fotowoltaika uratowała nasz system energetyczny od blackoutu. O czym warto wiedzieć? Jak wygląda słoneczna energetyka w naszym kraju?

Systemy fotowotaiczne w Polsce

Polska cały czas się rozwija pod względem fotowoltaiki. W roku 2021 była na drugim miejscu w UE pod tym względem. Co ciekawe, dane wskazują, że moc zainstalowania OZE w ostatnim czasie sięga nawet do poziomu 19,72 GW. Najbardziej ceniona jest fotowoltaika, która jest wybierana przez liczne grono odbiorców. W porównaniu do zeszłego roku, moc fotowoltaiki wzrosła o 105%. 

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym

Największą siłą w naszym kraju są mikroinstalacje prosumencie. Ten segment dzięki opustom i dotacjom chętnie sięga po systemy fotowoltaliczne. Domowe instalacje tego typu już od kilku lat są popularne, co obserwujemy także w obecnym okresie. Na początku 2022 roku obserwowaliśmy przyśpieszenie instalacji nowych paneli, co wiązało się z likwidacją systemu opustów. 

Prosumenci w naszym kraju

Co ciekawe, w Polsce w połowie 2002 roku funkcjonowała ponad milion mikroinstalacji fotowoltaicznych. Łączna moc wynosi prawoe 7,8 GW. Nie zapominajmy o wzroście w sektorze mikroinstalacji prosumenckich.

Sprawdź więcej: Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Wzrost w ostatnim czasie znajduje się na poziomie nawet 110%. W trakcie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu, wiceminister Zyska wskazał swoją opinię na temat roli fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Ireneusz Zyska wskazuje, że fotowoltaika z pewnością uratowała system energetyczny od blackoutu, co miało miejsce dokładnie 4 lipca 2022 roku. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska uważa, że w słoneczne dni fotowoltaika uczestniczy w generacji energii elektrycznej w KSE. 

Warto przeczytać: Rachunek za prąd z fotowoltaiką – jak go czytać?

Instalacje fotowoltaiczne mogą dać wiele zalet odbiorcom. Przede wszystkim uzyskujemy energię z natury, co pozwala dbać o ekologię. W tym wypadku prąd jest pozyskiwany ze słońca. W razie nadwyżek, można sprzedać energię elektryczną do sieci. W efekcie mamy do czynienia ze sporymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Z fotowoltaiki może skorzystać praktycznie każda firma i każdy odbiorca prywatny, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here