Z biegiem lat prąd w naszym kraju staje się co raz droższy. Ceny notują co roczny wzrost o około 7%. Dlatego popularne stają się panele fotowoltaiczne.
Panele fotowoltaiczne – prąd dzięki promieniom słonecznym
Produkcja energii z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych odbywa się dzięki promieniom słonecznym. Panele różnią się od solarów przede wszystkim tym, że ich działanie jest niezależne od warunków pogodowych. Oznacza to, że są one w stanie produkować energię zarówno w lecie, jak i w zimie.
Czytaj również: Jak wykorzystać nadwyżkę energii z fotowoltaiki?
Jeżeli wybierzemy odpowiednią do naszych potrzeb instalację fotowoltaiczną, to będzie ona w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całego naszego gospodarstwa domowego. W przypadku gdy nasza instalacja wytworzy więcej energii niż zużywamy, nadwyżka zostanie oddana do sieci energetycznej. W ciągu roku możemy bezpłatnie odebrać 80% tej energii. Fotowoltaika pozwoli nam zadbać o środowisko oraz zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Ile da się zaoszczędzić na fotowoltaice?
Szacuje się, że zamontowanie paneli o mocy 3kW pozwoli na zaoszczędzenie około 1500 zł rocznie. Im większą moc wybierzemy, tym większa może być nasza oszczędność. Tym samym inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 8 latach.
Sprawdź teraz: Fotowoltaika dla domu, ilość paneli oraz moc
Koszt fotowoltaiki da się obniżyć dzięki programom rządowym. Dodatkowo, można skorzystać z ulgi podatkowej, którą później możemy rozliczyć w zeznaniu rocznym.
Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?Instalacja fotowoltaiczna w domu
Fotowoltaika będzie nam służyć przez długie lata. Panele wykazują wysoką wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Nasza instalacja przetrwa burze, gradobicia i wichury.
Czytaj więcej:
Pompy ciepła Bytom, Pompy ciepła Ruda Śląska, Pompy ciepła Rybnik, Pompy ciepła Tychy,
Czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych szacuje się na około 30 lat.