FotowoltaikawPolsce » Blog » Rachunek za prąd z fotowoltaiką – jak go czytać?

Rachunek za prąd z fotowoltaiką – jak go czytać?

Osoby, które w relacjach z zakładem energetycznym występują jako prosumenci, objęte są specyficznymi zasadami rozliczeń kosztów, związanych z zaopatrzeniem gospodarstwa domowego w energię elektryczną.

Prosument – czyli kto?

Za prosumentów uważa się osoby, które jednocześnie zarówno produkują energię elektryczną, jak i korzystają z dostaw, zapewnianych przez zakłady energetyczne. W praktyce posiadacze instalacji fotowoltaicznej oddają niewykorzystany na bieżąco prąd do sieci elektroenergetycznej, by później odebrać powstałą nadwyżkę w chwili, gdy własna instalacja nie zaspokoi całości ich zapotrzebowania.

Czytaj więcej: Kim jest oraz ile zarabia prosument?

W związku z takim sposobem rozliczeń rachunki, otrzymywane od zakładów energetycznych, wyglądają w ich wypadku nieco inaczej niż standardowe faktury. Znajduje się bowiem na nich nie tylko ilość oraz sposób rozliczenia energii, pobranej z sieci, lecz również dane na temat wyprodukowanego prądu, przekazanego do dyspozycji zakładu energetycznego. 

Jak prosument powinien odczytywać rachunek za prąd?

Każda faktura prosumencka zawiera niezbędne dane identyfikacyjne sprzedawcy oraz odbiorcy, adres, okres, jakiego dotyczy rozliczenia (faktury dla prosumentów mogą być wystawiane co 1, 2 lub 6 miesięcy). Na fakturze znajdziemy również grupę rozliczeniową oraz moc umowną (określoną w umowie prosumneckiej)  oraz moc instalacji fotowoltaicznej. 

Dalsza część faktury obejmuje informacje na temat stanu licznika na początku oraz końcu okresu rozliczeniowego, wraz z podsumowaniem, dotyczącym energii pobranej i odprowadzonej do sieci oraz obliczeniami dotyczącymi salda energii.

Sprawdź więcej: PZU ubezpieczenie dla prosumentów PZU Eko Energia

Specyficznym elementem faktury fotowoltaicznej jest współczynnik ilościowy, mający szczególne znaczenie przy rozliczeniu energii oddanej do sieci oraz pobranej z niej. Wynosi on - zależnie od wielkości posiadanej przez prosumenta instalacji fotowoltaicznej - 0,8 lub 0,7. Nadwyżka energii, oddana do dyspozycji zakładu energetycznego, jest mnożona przez wskazaną wielkość - w ten sposób prosument uzyskuje informacje na temat ilości energii, która może zostać przez niego odebrana nieodpłatnie z sieci w późniejszym terminie.

Prosument jest również zobowiązany do ponoszenia opłata stałych, związanych z utrzymaniem infrastruktury energetycznej oraz funkcjonowaniem administracji zakładu energetycznego - informacje na ich temat również są zawarte w fakturze.

Faktury prosumenckie latem i zimą

Krótki okres rozliczeń może wpływać na znaczące różnice w wysokości faktur. Związane jest to z naturalnymi uwarunkowaniami dotyczącymi funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych - na ich wydajność wpływ ma nasłonecznienie. W związku z tym w miesiącach letnich często można liczyć na zaspokojenie wszystkich potrzeb przez produkcję prądu we własnym gospodarstwie domowym - w takiej sytuacji faktura od zakładu energetycznego może obejmować jedynie opłaty stałe oraz zawierać informacje o energii, odprowadzonej do tzw. magazynu energii, z którego możemy ją odebrać w ciągu 365 dni.

Czytaj również:

Zimą, przy znacznie niższym nasłonecznieniu, prosument pobiera najczęściej oddaną wcześniej energię, a gdy ta się skończy - płaci za prąd, sprzedany mu przez zakład energetyczny, po cenach rynkowych. Z tego względu często wskazuje się na korzyści, jakie daje rozliczenie w dłuższym, sześciomiesięcznym cyklu. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here