FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika w przemyśle: w jakich obszarach pomaga obniżyć rachunki?
Fotowoltaika-dla-przemyslu

Fotowoltaika w przemyśle: w jakich obszarach pomaga obniżyć rachunki?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz chętniej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Odnawialne źródła energii (OZE) pozwalają znacząco zminimalizować wydatki przedsiębiorstwa. Współczesne technologie są nie tylko tanie, ale przede wszystkim bezpieczne i niezawodne.

Warto wspomnieć również o magazynach energii, dzięki którym możliwe jest „przechowywanie” nadwyżki prądu. To szczególnie ważne w dobie kryzysu energetycznego, gdyż ryzyko niedoborów energii w najbliższych latach jest wysokie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to przejdź do dalszej części publikacji.

Gdzie warto korzystać z instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika sprawdza się w wielu obszarach przemysłu. Montaż paneli PV jest szczególnie rekomendowany tam, gdzie ciągły dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny do pracy. Specjaliści informują, że całkowity zwrot inwestycji następuje po około 5-7 latach. W przypadku przedsiębiorstw o zwiększonym zapotrzebowaniu na prąd ten okres będzie krótszy. Bardzo ważne jest, aby instalacja została dopasowana do miejsca eksploatacji. Należy uwzględnić plany rozwoju firmy w perspektywie długoterminowej.

Z instalacji fotowoltaicznych korzystają m.in.:

  • biurowce,
  • zakłady produkcyjne,
  • centra logistyczne,
  • magazyny i sortownie,
  • gospodarstwa rolne. 

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej to wielka szansa dla firm, które obawiają się rosnących cen energii elektrycznej. Sporym plusem jest fakt, że może ona zostać zamontowana niemal wszędzie. Fotowoltaikę można zamontować także przy wznoszeniu nowoczesnej hali namiotowej, o czym można dowiedzieć się więcej od ekspertów marki Łukasiuk

Jaki system instalacji PV wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne dla przemysłu zapewniają wysoką wydajność pracy. Podstawą jest, aby wybrać system dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy rozważyć wszystkie opcje – dobrze skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy, który udzieli niezbędnych informacji.

Instalacje on-grid

Łączna nominalna moc paneli fotowoltaicznych nie może przekroczyć 50 kW. Instalacja on-grid zakłada przyłączenie do zewnętrznej sieci energetycznej. Inwestor posiada więc tytuł prosumenta, co daje możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii. 

Instalacje off-grid

Instalacja off-grid nie wymagają podłączenia do sieci zewnętrznej. Nadwyżki energii mogą być magazynowane w akumulatorach oraz wykorzystane w przypadku braku dostępu do zasilania. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy potrzebują całkowitej niezależności energetycznej. Minusem jest jednak brak możliwości poboru prądu z sieci (np. w okresie obniżonej wydajności paneli PV).

Instalacja hybrydowa

Łączy zalety powyższych rozwiązań. W przypadku awarii zewnętrznej sieci energetycznej instalacja przełącza się w tryb off-grid. Korzysta z magazynów energii, co niweluje ryzyko wystąpienia problematycznych przerw w dostawie prądu. Takie rozwiązanie wymaga podłączenia do sieci, jednak zapewnia również wysoki poziom niezależności.

Zalety instalacji fotowoltaicznych dla przemysłu

Fotowoltaika dla przemysłu to dla wielu firm jedyna szansa na obniżenie kosztów prowadzonej działalności. Dzięki instalacji PV możliwe jest uniezależnienie przedsiębiorstwa od zewnętrznej sieci energetycznej, a także rosnących cen za energię. Plusem jest również wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż w przypadku awarii można korzystać z własnych źródeł. Eliminuje to konieczność wstrzymania pracy.


Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna umożliwia wyprodukowanie optymalnej ilości prądu. Głównym celem jest ograniczenie ilości energii pobieranej z sieci. Wielkość mocy dobierana jest w sposób indywidualny. Warto wiedzieć, że montaż systemu do 50 KW nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę, a zgłoszenie konieczne jest wyłącznie w szczególnych przypadkach.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation