Osoby, którym nie jest obce zagadnienie, dynamicznie i z sukcesami rozwijającej się w naszym kraju fotowoltaiki, na pewno zetknęły się już z określeniem ‘farmy fotowoltaicznej”. Flagowym przykładem elektrowni słonecznej, może być dla nas wszystkich, ta która znajduje się w miejscowości Pocking w Niemczech. Największa w Europie farma fotowoltaiczna o mocy nominalnej 10 MW, uruchomiona w kwietniu 2006 roku.
Czy farmy fotowoltaiczne są ekologiczne? Elektrownie słoneczne, a środowisko naturalne.
Działanie farm fotowoltaicznych, mówiąc ogólnie, polega na przekształcaniu energii promieniowania słonecznego na wykorzystywaną przez ludzi, energię użytkową. Energia ta, najczęściej wykorzystywana jest przez nas w postaci energii cieplnej oraz elektrycznej. Istnieje co najmniej kilka istotnych faktów, które świadczyć mogą o tym, że farmy słoneczne są ekologiczne. Poznajmy te najważniejsze.
Czytaj więcej: Neutrinowoltaika – energia czerpana z cząsteczek – Warto wiedzieć
Ogromnym atutem farm fotowoltaicznych, jest to, że nie niszczą one i nie działają destrukcyjnie na środowisko naturalne, w którym się znajdują. Oznacza to, że ziemia pod instalacjami solarnymi, nie ulega przegrzaniu, a po demontaż konstrukcji farmy, teren, na którym była ona postawiona, pozostaje w nienaruszonym stanie. Co ciekawe, na Zachodzi coraz bardziej polularne stają się tzw. agrowoltaiki, czyli urzadzenia wykorzystujace oddziaływanie Słońca, montowane bezpośrednio nad uprawami roślin. Poza tym, elektrownie słoneczne, są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Warto wiedzieć: Analiza programów energetycznych partii politycznych przed wyborami
Co oznacza, że zarówno dla jednych jak i dla drugich, przebywanie w obrębie obszaru w żaden sposób nie zagraża ich zdrowiu ani życiu.
Cechy farm fotowoltaicznych, które budują ich przewagę nad konwencjonalnymi źródłami energii.
Po drugie, są one doskonałą alternatywą dla źródeł energii, które pozyskują ją wykorzystując w tym celu paliwa kopalne. Kolejna rzecz, elektrownie słoneczne w bardziej oszczędny i mniej wydajny sposób, są w stanie zaspokoić potrzeby związane z zapotrzebowaniem na energię użytkową. Przykład? Jak dowodzą dane, jedna farma solarna, zajmująca 1 ha powierzchni ziemi, może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, 54 gospodarstw domowych.
Zobacz również: Zalety i wady farm fotowoltaicznych – Analiza korzyści i potencjalnych wyzwań
To całkiem sporo. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że gdybyśmy chcieli dokonać tego samego, wykorzystując energię pozyskaną z węgla kamiennego, zużyliśmy aż 184 ton tego surowca. Ekolodzy i naukowcy biją na alarm, ponieważ wiadomo już, że same zasoby węgla brunatnego, skończą się na Ziemi w 2035 roku. W przypadku węgla kamiennego, straty zasobów eksploatowanych już od 20 lat, wynoszą 86 procent.