FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy palenie owsem w piecu jest opłacalne? – Czy można palić w piecu na pellet?

Czy palenie owsem w piecu jest opłacalne? – Czy można palić w piecu na pellet?

Ciągłe podwyżki cen opału zmuszają wielu właścicieli domów do szukania alternatywnych paliw. Jedną z opcji jest owies o niższej jakości, który kwalifikuje się do definicji biopaliwa stałego. Używanie owsa jako opału jest zgodne z prawem.  

Jaka jest kaloryczność owsa i pozostałych paliw? 

  1. Owies 17-19 MJ/kg
  2. Pellet drzewny 18-20 MJ/kg
  3. Węgiel 25-27 MJ/kg
  4. Ekogroszek 23 MJ/kg  

Ziarno owsa o wilgotności nie przekraczającej 20% może uratować finanse niejednego gospodarstwa domowego. Jedna tona owsa w przybliżeniu ma wartość opałową jak 700 kg węgla. Ceny owsa są stabilne czego nie można powiedzieć o cenach pozostałych paliw. 

Warto przeczytać: Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2022r.

Charakterystyka owsa jako paliwa opałowego 

Jan Mółek i Bogusława Łapczyńska-Kordon z Katedry Inżynierii Mechanicznej i Agrofizyki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie przeprowadzili badania opublikowane pod tytułem "Właściwości energetyczne wybranych gatunków biomasy". Z badań tych wynika , że ziarno owsa jako paliwo opałowe:

  • W porównaniu do innych gatunków zbóż , o tej samej wilgotności ma najwyższą kaloryczność ok. 17 MJ·kg-1    
  • Ziarno owsa zawiera niewielką zawartość popiołu, około 2,37%;
  • Wszystkie ziarna zbóż zawierają popiół nie przekraczający 3%, natomiast pellet ze słomy, łodygi słonecznika, otręby, zrębki buka charakteryzują się wyższą zawartością procentową popiołu. Biomasy te mają niższą wilgotność i wyższą wartość opałową. 

Czytaj również: Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2022?

Pomimo niskiej zwartości popiołu owies musi być odpowiednio przygotowany zanim zostanie użyty jako paliwo. Przed zakupem owsa należy dowiedzieć się czy piec jakim dysponujemy nadaje się do palenia owsem. Niestety nie każdy piec będzie się do tego nadawał ponieważ owies jest bardzo drobny paliwem i wymaga stałego dozowania. Z tego powodu aby palić owsem trzeba dysponować piecem z odpowiednim do takiego paliwa podajnikiem i palnikiem. W przeciwnym wypadku wymagałoby to stałej obecności przy piecu.

Sprawdź również: Dodatek do pelletu 2022 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

Owies sprawdza się jako paliwo jest tylko bardziej wymagający. Przy podejmowaniu decyzji o użyciu owsa jako paliwa należy mieć na uwadze dodatkowe koszty ewentualnej modyfikacji pieca , tak aby można było bezpiecznie i w miarę wygodnie ogrzewać nim budynki. 

Atrakcyjna cena owsa 

Rosnące wciąż ceny ekogroszku i węgla opałowego przyprawiają o ból głowy. Ich górny pułap dochodzi do czterech tysięcy za tonę! Bez kosztów transportu. 

Pellet drzewny obecnie osiąga cenę około trzech tysięcy trzystu złotych za tonę.

Cena owsa w bardzo dobrej jakości to około tysiąc sto złotych za tonę.  Gorszy gatunkowo owies można kupić za osiemset do tysiąca dwustu złotych za tonę. Owies bezłuskowy około tysiąc pięćset złotych za tonę

Warto widzieć: Ile trzeba będzie zapłacić w 2023 roku za ogrzewanie pompą ciepła i gazem?

Palenie owsem a prawo   

Owies skategoryzowany jest jako biomasa stała. Biomasa definiowana jest jako źródło energii pierwotnej. Składają się na nie wszystkie substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, ulegające biodegradacji. Przepisy prawa nie ograniczają wykorzystania biomasy jako paliwa energetycznego.

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dn. 14 sierpnia 2008 r. (Dz. U. z 28 sierpnia 2008 r. Nr 156, poz. 969 ze zm.) do biomasy można zaliczyć także ziarna zbóż niespełniające wymagań jakościowych dla zbóż w zakupie interwencyjnym określonych w art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 687/2008 z dnia 18 lipca 2008 r. ustanawiającego procedury przejęcia zbóż przez agencje płatnicze lub agencje interwencyjne oraz metody analizy do oznaczania jakości zbóż (Dz. Urz. UE L 192 z 19.07.2008, str. 20) i ziarna zbóż, które nie podlegają zakupowi interwencyjnemu.

Jakość owsa-wymogi prawne 

  1. Maksymalna wilgotność owsa w skupie nie większa niż 14,5%
  2. Zanieczyszczenia ziarna nie mogą być wyższe niż 6%
  3. Minimalna gęstość nie może przekraczać 50kg?hl

Palenie owsem a ustawy antysmogowe

Z wyjątkiem województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego na terenie kraju wprowadzono w życie ograniczenia co do rodzaju paliw opałowych używanych do ogrzewania domów.

Sprawdź teraz: Pompy ciepła BydgoszczPompy ciepła ToruńPompy ciepła WłocławekPompy ciepła Grudziądz,

Uchwały antysmogowe mogą ograniczać palenie owsem w przypadku gdy jego wilgotność przekroczy 20%.  Poza tym owies można używać zarówno do ogrzewania domów i do instalacji grzewczych z mocą wyższą niż 1MW, stosowanych w hodowlach lub produkcjach rolnych.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here