FotowoltaikawPolsce » Blog » Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – jak działa?

Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – jak działa?

Sama technologia fotowoltaiki jest cały czas udoskonalana. Możemy każdego roku od producentów oczekiwać coraz to bardziej wydajnych oraz także solidnych urządzeń, które to stanową komponenty instalacji fotowoltaicznej. Osoby, które inwestują w fotowoltaikę mają więc prawo oczekiwać, że ich własna słoneczna elektrownia posłuży im efektywnie na bardzo, bardzo długie lata.

Czym się różnią gwarancje w fotowoltaice oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Oczywiście pod pod warunkiem, że została w sposób profesjonalny zamontowana. Jednak nawet możliwie najlepszy sprzęt oraz montaż profesjonalny nie wyeliminują wszelkich awarii w przyszłości. Na ryzyko tego typu w fotowoltaice jest przewidywana gwarancja. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Czytaj również: Instalacja fotowoltaiczna przestaje działać - co zrobić?

Jakie są rodzaje gwarancji w PV?

Słoneczna instalacja składa się z kilku podzespołów i zarówno sama całość, jak i elementy poszczególne wchodzące w jej skład podlegają gwarancji określonej. Zasadniczo w fotowoltaicznej branży wyróżniamy cztery główne rodzaje gwarancji. Jest to:

  • gwarancja wydajności - jest ona udzielana na panele fotowoltaiczne przez producenta, najczęściej wynos 25 lat,
  • gwarancja produktu - jest ona udzielana na panele fotowoltaiczne przez producenta i wynosi około dziesięciu lat,
  • gwarancja falownika - to z kolei jest gwarancja udzielana na inwerter fotowoltaiczny przez producenta na pięć lat do nawet dwudziestu lat,
  • gwarancja wykonania - jest to gwarancja, którą uzyskuje się przez firmę montującą. Najczęściej jest to okres od dwóch do dziesięciu lat.

Poszczególne gwarancje

Gwarancja wydajności i uzysku z paneli słonecznych 

Słoneczne panele są obejmowane przez producentów między innymi gwarancją wydajności, co wynika bezpośrednio z faktu, że w przypadku każdego urządzenia występuje tendencja naturalna do utraty efektywności działania wraz z upływem lat.

Polecamy: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Śląskie

Gwarancja produktu

Tenże rodzaj gwarancji obejmuje bezpośrednio wszystkie wady fabryczne oraz błędy, które leżą po stronie producenta.

Gwarancja na falownik

Falowniki cechują się znacznie niższą żywotnością, niż w przypadku paneli, ponieważ same inwertery posiadają sporo ruchomych części temperaturę roboczą oraz także wysokie napięcie. Ich żywotność się szacuje na około ośmiu do piętnastu lat, a udzielana jest najczęściej gwarancja na okres pięciu lat.

Czytaj na forum: Jak dbać o panele fotowoltaiczne w domu?

Gwarancja wykonania

Montaż profesjonalny jest kluczowy do działania instalacji PV przez następne lata. Wybierajmy instalatorzy z doświadczeniem bardzo bogatym i wiedzą w branży. Takie firmy oferują nam odpowiednie doradztwo, serwis profesjonalny w przyszłości oraz zapewniający przynajmniej pięcioletnią gwarancję na montaż przez siebie wykonany.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here