FotowoltaikawPolsce » Blog » Co jest falownik fotowoltaiczny oraz jak działa?
Co jest falownik fotowoltaiczny oraz jak działa

Co jest falownik fotowoltaiczny oraz jak działa?

Inwerter jest nazywany także falownikiem. Element ten stanowi element nieodłączny instalacji fotowoltaicznej. Zamieniając stały prąd wytworzony w fotowoltaicznych panelach na zmienny prąd, pozwala na wykorzystanie energii wyprodukowane. Jak jest zbudowany falownik? Jaka jest jego konkretna zasada działania? Sprawdźmy to.

Falownik fotowoltaiczny – Co to takiego oraz do czego służy?

Kluczowe znaczenie, aby zrozumieć zasady działania fotowoltaiki, to odpowiedź na pytanie, czym jest falownik? Falownik fotowoltaiczny jest urządzeniem, które w sposób bezpośredni odpowiada za przetwarzanie oraz także przekształcanie energii elektryczne, która powstaje w fotowoltaicznych modułach.

Czytaj więcej: Czy opłaca się montować magazyn energii, jeśli posiadam instalację fotowoltaiczną?

Falownik zamienia stały prąd w przemienny o parametrach, które są zgodne z siecią niskiego napięcia. Poza panelami fotowoltaicznymi inwerter jest elementem kluczowym całej instalacji. To dzięki niemu właśnie możliwe jest wykorzystanie energii wyprodukowanej do zasilania urządzeń użytkowych w domowym gospodarstwie.

Jak wygląda inwerter fotowoltaiczny?

Każdy falownik się składa z takich elementów jak:

  • klasyczny prostownik,
  • stopień pośredni złożony z kondensatorów,
  • stopień końcowy złożony z tranzystorów,
  • układ sterowania oraz zabezpieczeń.

W jaki sposób działa falownik fotowoltaiczny?

Jak już zostało wspomniane nieco wcześniej, zadaniem zasadniczym fotowoltaicznego inwertera jest przekształcenie stałego prądu w zmienny. Konieczność zamiany wynika z samego faktu, że panele fotowoltaiczne, które bezpośrednio czerpią energię ze słonecznych promieni, wytwarzają stały prąd. W elektrycznej instalacji gospodarstwa domowego występuje prąd przemienny.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla hoteli oraz restauracji w 2022 roku

Wyprodukowany przez instalację stały prąd jest możliwy do wykorzystania do samej chwili przemiany. Inwerter, jako samo serce fotowoltaiczne instalacji, działa w czasie rzeczywistym automatyczne. Urządzenie może montowane być zarówno wewnątrz, jak i poza danym budynkiem.

Sprawdź teraz: Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?

Jakie są rodzaje inwerterów do instalacji fotowoltaicznych?

Wiemy już, czym jest tak naprawdę inwerter oraz jak ważną rolę w działaniu fotowoltaicznej instalacji pełni. Musimy wiedzieć, że urządzenie to występuje dosłownie w kilku rodzajach. Wśród nich, z uwagi na sam sposób połączenia z siecią, rozróżnić można:

  • inwertery on-grid (sieciowe) - te urządzenia, jak wskazuje sama nazwa, nawiązują połączenie z siecią, dzięki temu mogą do niej oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Falowniki w tym typie nie służą na pewno do ładowani akumulatorów.
  • inwertery off-grid (wyspowe) - te urządzenia nie nawiązują połączenia z siecią. Oznacza to, że nie mogą do niej oddawać nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej. Zamiast tego dochodzi właśnie do ładowania akumulatorów.
  • inwertery hybrydowe - są to urządzenia, które sobie łączą cechy obu falowników wcześniej przedstawionych. Współpracują z jednej strony z siecią publiczną, a z drugiej pozwalają na ładowanie magazynów energii. Od urządzeń tradycyjny różni je znacznie większa liczba wyjść i wejść.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here