Inwerter jest nazywany także falownikiem. Element ten stanowi element nieodłączny instalacji fotowoltaicznej. Zamieniając stały prąd wytworzony w fotowoltaicznych panelach na zmienny prąd, pozwala na wykorzystanie energii wyprodukowane. Jak jest zbudowany falownik? Jaka jest jego konkretna zasada działania? Sprawdźmy to.

Falownik fotowoltaiczny – Co to takiego oraz do czego służy?

Kluczowe znaczenie, aby zrozumieć zasady działania fotowoltaiki, to odpowiedź na pytanie, czym jest falownik? Falownik fotowoltaiczny jest urządzeniem, które w sposób bezpośredni odpowiada za przetwarzanie oraz także przekształcanie energii elektryczne, która powstaje w fotowoltaicznych modułach.

Czytaj więcej: Czy opłaca się montować magazyn energii, jeśli posiadam instalację fotowoltaiczną?

Falownik zamienia stały prąd w przemienny o parametrach, które są zgodne z siecią niskiego napięcia. Poza panelami fotowoltaicznymi inwerter jest elementem kluczowym całej instalacji. To dzięki niemu właśnie możliwe jest wykorzystanie energii wyprodukowanej do zasilania urządzeń użytkowych w domowym gospodarstwie.

Jak wygląda inwerter fotowoltaiczny?

Każdy falownik się składa z takich elementów jak:

  • klasyczny prostownik,
  • stopień pośredni złożony z kondensatorów,
  • stopień końcowy złożony z tranzystorów,
  • układ sterowania oraz zabezpieczeń.

W jaki sposób działa falownik fotowoltaiczny?

Jak już zostało wspomniane nieco wcześniej, zadaniem zasadniczym fotowoltaicznego inwertera jest przekształcenie stałego prądu w zmienny. Konieczność zamiany wynika z samego faktu, że panele fotowoltaiczne, które bezpośrednio czerpią energię ze słonecznych promieni, wytwarzają stały prąd. W elektrycznej instalacji gospodarstwa domowego występuje prąd przemienny.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla hoteli oraz restauracji w 2022 roku

Wyprodukowany przez instalację stały prąd jest możliwy do wykorzystania do samej chwili przemiany. Inwerter, jako samo serce fotowoltaiczne instalacji, działa w czasie rzeczywistym automatyczne. Urządzenie może montowane być zarówno wewnątrz, jak i poza danym budynkiem.

Sprawdź teraz: Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?

Jakie są rodzaje inwerterów do instalacji fotowoltaicznych?

Wiemy już, czym jest tak naprawdę inwerter oraz jak ważną rolę w działaniu fotowoltaicznej instalacji pełni. Musimy wiedzieć, że urządzenie to występuje dosłownie w kilku rodzajach. Wśród nich, z uwagi na sam sposób połączenia z siecią, rozróżnić można:

  • inwertery on-grid (sieciowe) – te urządzenia, jak wskazuje sama nazwa, nawiązują połączenie z siecią, dzięki temu mogą do niej oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Falowniki w tym typie nie służą na pewno do ładowani akumulatorów.
  • inwertery off-grid (wyspowe) – te urządzenia nie nawiązują połączenia z siecią. Oznacza to, że nie mogą do niej oddawać nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej. Zamiast tego dochodzi właśnie do ładowania akumulatorów.
  • inwertery hybrydowe – są to urządzenia, które sobie łączą cechy obu falowników wcześniej przedstawionych. Współpracują z jednej strony z siecią publiczną, a z drugiej pozwalają na ładowanie magazynów energii. Od urządzeń tradycyjny różni je znacznie większa liczba wyjść i wejść.
Anna Rokicka
  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here