FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje montaż pompy ciepła?
Ile kosztuje montaż pompy ciepła

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła jest rozwiązaniem, którego bezpośrednim celem jest zmniejszenie emisji wszelkich substancji szkodliwych do atmosfery oraz do tego obniżenie kosztów, które są związane z ogrzewaniem budynku. Sam zakup instalacji to jeszcze nie wszystko. Cena montażu pompy ciepła jest zależna od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim liczy się sam rodzaj instalacji.

Za montaż pompy ciepła musimy zapłacić około pięciu tysięcy złotych. Porównując tą kwotę z kwotą całkowitą inwestycji nie jest to wcale wysoka suma. Montaż pompy ciepła w typie powietrze-powietrze jest na pewno tańszy od modeli gruntowych, ponieważ takowy system jest znacznie prostszy oraz do tego nie wymaga wykonania wykopów, czy też odwiertów.

Od czego jest zależy sam sposób montażu pompy ciepła?

Zakup ekologicznej grzewczej instalacji to nie jedyne koszty, które czekają wszelkich właścicieli budynków. W projekcie bardzo ważny jest montaż pompy ciepła. Jednak nie w każdym przypadku instalacja wygląda identycznie. Wiele jest zależne od samego rodzaju pompy ciepła. Do tych nieco mniej skomplikowanych należą modele, które wykorzystują do działania powietrze.

Wersja powietrze-powietrze, czy też powietrze-woda składa się z bardzo prostych modułów,co przekłada się automatycznie na koszt montażu. Jeśli się zdecydujemy na gruntowe pompy ciepła, które wymagają wykopów specjalnych na sondy, pod uwagę musi wziąć bardziej skomplikowany, jak i droższy proces instalacji. Montaż jest zależny także od sprzętów dodatkowych, które to wspomagają pompę. Mowa o klimakonwektorze oraz rekuperatorze.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Z uwagi na to, że sama cena montażu pompy ciepła jest zależna od naprawdę wielu czynników, nie można jej określić w sposób jednoznaczny. W przypadku systemu prostego, który w swoim działaniu wykorzystuje powietrze, stelaż, instalację pompy, automatykę, jak i pozostałych sprzętów elektrycznych i hydraulicznych to koszt od trzech do maksymalnie pięciu tysięcy złotych. Sam koszt montażu pompy ciepła w przypadku gruntowych modeli jest bardzo podobny, gdy odliczymy wszelkie wydatki związane bezpośrednio z wydrążeniem odwiertów. Wykonany przez firmę profesjonalną poziomy wykop jest tańszy oraz wynosi kilka tysięcy złotych. W przypadku pionowych kolektorów jest to nawet koszt dwudziestu tysięcy złotych. Można się także zdecydować na system ze studniami, których samo wydrążenie jest wydatek rzędu trzech tysięcy złotych.

Jak wygląda montaż pomp ciepła?

Montaż pompy ciepła jest na pewno najłatwiejszy w przypadku, gdy jest ona w nowym budynku instalowana. Poszczególne elementy instalacji, sam rodzaj systemu, jak i składowe elementy są już rozlokowane na samym etapie projektu. Stare budynku należy niekiedy przystosować bezpośrednio do montażu, na przykład poprzez wyznaczenie odpowiedniej ilości miejsca na samą pompę.

Montaż pompy ciepła typu powietrze-powietrze z uwagi na bardzo prosty schemat budowy jest znacznie łatwiejszy od systemów gruntowych. Pomimo, że sam proces instalacji jest możliwie najmniej problematyczny, to duży mróz obniża samą sprawność systemu, który musi być wówczas wspomagany przez źródło dodatkowe ciepła. Montaż pompy ciepła nie tylko obejmuje mocowanie pompy, zasobnika, czy też rozdzielacza z modułem, ale także całe wyposażenie podłogowego lub też ściennego ogrzewania, dzięki któremu system ma możliwość osiągnięcia możliwie najlepszej efektywności.

Montaż pompy ciepła powietrze-woda to na pewno znacznie szerszy zakres funkcji. Łączy się z koniecznością zastosowania zbiornika odpowiedniego na wodę. Ten typ urządzenia, zależnie od samej budowy podzielić można na przeróżne rodzaje. Instalacja pompy ciepła w domu działającej na zasadzie energii, pobieranej bezpośrednio z powietrza, która jest wykorzystywana do ogrzania wody, wykonywana jest przy użyciu monoblokowych modeli.

Instalacja pompy ciepła w gruntowej formie jest bardzo mocno skomplikowana. Obejmuje nie tylko samo przygotowanie górnego systemu, ale także wykonanie gruntowych prac. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here