FotowoltaikawPolsce » Blog » Inwestycja w magazyn energii w net-billingu. Kiedy się zwraca?
Inwestycja w magazyn energii w net-billingu

Inwestycja w magazyn energii w net-billingu. Kiedy się zwraca?

Wraz z rosnącym w ostatnich latach zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii (OZE) coraz bardziej powszechny staje się rozwój technologii magazynowania energii. Magazyny OZE mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia efektywności oraz elastyczności systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii.

Jednym z rozwiązań, które zyskuje popularność, jest system Net-Billing, który – w pewnym uproszczeniu – umożliwia właścicielom magazynów energii zarabianie na swoich instalacjach. W jakiej perspektywie czasowej może zwrócić się inwestycja w magazyn energii w systemie Net Billing może się zwrócić? Zastanówmy się nad tym.

System Net Billing – co to takiego jest?

Na jakiej zasadzie działa system Net-Billing? Polega on na tym, że właściciele przydomowych magazynów energii fotowoltaicznych mogą przesyłać nadwyżki wyprodukowanej przez swoją instalację energii do sieci elektroenergetycznej. W zamian za to otrzymują oni wynagrodzenie od zakładu energetycznego. W sytuacji, gdy dana instalacja wytwarza mniej energii, niż jest potrzebne, właściciel instalacji pobiera ją z sieci, płacąc wyłącznie za rzeczywiście pobraną ilość energii.

Czytaj więcej: Akumulatory do fotowoltaiki czy warto inwestować?

Taki stan rzeczy sprawia, że przydomowe magazyny energii mogą pełnić rolę nie tylko źródła zasilania, ale także – co jest również istotne – systemu stabilizacyjnego.

System Net Billing – od czego zależy opłacalność?

Czy taki stan rzeczy oznacza jednak, że inwestycja w magazyn energii w systemie Net Billing zawsze jest opłacalna? Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od wielu czynników, wśród których można wyróżnić między innymi koszt samej instalacji czy poziom opłat za zużycie energii elektrycznej.

Sprawdź również: Magazyny energii AGGreko – czy warto kupić?

Koszt inwestycji w przydomowy magazyn energii musi być właściwie oszacowany jeszcze na etapie planowania inwestycji. Trzeba mieć na uwadze, że finalne koszty mogą znacząco różnić się w zależności od wybranego systemu oraz jego pojemności. Przetwornice energii czy akumulatory także wpływają na ostateczny koszt inwestycji.

Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba brać pod uwagę, jest poziom opłat za energię elektryczną. Ten może różnić się w zależności od regionu i dostawcy. Generalnie, im wyższe są opłaty za zużycie energii elektrycznej (a te, jak wiadomo znacząco wzrosły na przestrzeni ostatnich lat), na tym większe korzyści natury finansowej mogą osiągnąć właściciele magazynów energii działających w ramach systemu Net Billing.

Warto wiedzieć: Magazyny energii w Polsce dla gospodarstw domowych?

Last but not least czynnikiem, który przekłada się na tempo zwrotu inwestycji, jest poziom nadwyżek energii elektrycznej produkowanych przez daną instalację. Zasada działania jest w tym przypadku bardzo prosta: im wyższa nadwyżka, tym większe dochody z ich sprzedaży.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here