FotowoltaikawPolsce » Blog » Mogą być problemy z otrzymaniem dofinansowania na pompę ciepła.

Mogą być problemy z otrzymaniem dofinansowania na pompę ciepła.

Wiele osób zdecydowało się na zakup pompy ciepła i wiele z nich nie skorzysta w 100% z zamrożenia cen prądu w 2023 r. Powodem jest nie tylko przekroczenie limitu, gdyż mogą pojawić się też problemy z otrzymaniem dofinansowania na zakup pompy ciepła objętego programem Czyste Powietrze. Trudności te wiążą się jednak jedynie z kupnem pompy bez względu na model, co dla wielu ma w tym wypadku sens.

Trudności z otrzymaniem wsparcia finansowego na zakup pompy ciepła

Osoby, które zdecydowały się na montaż pompy ciepła, czują się oszukane, bo rachunki za prąd wcale się nie zmniejszyły, a wszystko ze względu na przekroczenie limitów określonych przez rząd dla gospodarstw domowych. Nie ma możliwości, by skorzystali oni z zamrożenia cen, a w okresie zimowym koszty mogą być jeszcze wyższe. 

Czytaj więcej: Rozliczenie energii z fotowoltaiki – co trzeba wiedzieć?

Kolejne problemy mogą pojawić się już niebawem, gdyż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szykuje się do zmiany kryteriów przyznawania wsparcia na zakup pompy ciepła. Dotyczy to programu Czyste Powietrze.

Dlaczego ma nastąpić zmiana planów? Związane jest to z faktem, że modele pomp ciepła wyprodukowane w Azji są słabej jakości i nie są zgodne z parametrami technicznymi, jakie opisane są na etykiecie energetycznej i karcie produktowej. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski jest pełnomocnikiem premiera Morawieckiego związanym i potwierdza on, że często parametry są określone bez przedłożenia dowodu badania przeprowadzonego przez akredytowane laboratorium. 

Zobacz również: Co zamiast fotowoltaiki – jakie są dostępne alternatywy?

Wiceprezes podkreślił, że takie urządzenia działają mniej wydajnie niż deklaruje producent, a dodatkowo pojawili się nieuczciwi sprzedawcy, którzy zawyżają sztucznie ceny tych urządzeń. Zdarzają się sytuacje takie, że pompa ciepła, której wartość wynosi 10 000 złotych, w sklepie jest dostępna znacznie drożej, choć oczywiście nadal mieści się w przedziale, w którym możliwe jest otrzymanie wsparcia z programu Czyste Powietrze. 

NFOŚiGW rozważa kontrole i będzie wymagać badań przeprowadzonych w akredytowanych laboratoriach

Z racji pojawiających się nieprawidłowości NFOŚiGW zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych warunków, które musiałyby spełnić urządzenia, aby możliwe było otrzymanie dofinansowania. Wiceprezes Mirowski informuje, że chodzi o dobro klientów i o fakt, że pompy ciepła powinny spełniać parametry techniczne, jakie producent opisał na karcie produktu.

Więcej informacji: Oszustwo na panele fotowoltaiczne – Rodzaje oszustw

Rozważane są także kontrole całego rynku, by konsumenci mieli pewność, że kupują wydajne urządzenie zgodne z opisem producenta. NFOŚiGW zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku przedłożenia badań przez akredytowane laboratorium, a dowód mieliby przedstawiać sprzedający. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

  • co to za firma ? dzwonia szukaja jelenia ? konsultant wyslany umie wyliczyc moc i cene za blaupunkta i wszystko .nie zna zadnch parametrow o ktore prosilem obiecal ze wysle nie dotrzymal obietnicy ,ale nalegal zeby kupic kota wworku i wplacic zaliczke ,a co zamontuja juz nie wazne za 63 tys zl ,kpina ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here