FotowoltaikawPolsce » Blog » Mój Prąd 4.0 zasady dotacji, wniosek regulamin

Mój Prąd 4.0 zasady dotacji, wniosek regulamin

Pomimo długiego okresu oczekiwania, nadszedł teraz czas na program Mój Prąd 4.0. W systemie wprowadzono innowacje. Nie obejmuje on wyłącznie fotowoltaiki, ale także zakłada większą autokonsumpcję i urządzenia, które temu służą. Dofinansowanie udzielane na tę inwestycję może wynosić nawet 20.500 złotych.

Dla nowych prosumentów, którzy dopiero rozpoczynają swoje działania w systemie net-billingu przewidziano dofinansowanie, które wynosi nawet 4.000 zł. W przypadku osób, które zakładają wykonanie dodatkowych inwestycji, które zwiększą autokonsumpcję, dofinansowanie moze wynosić nawet 5.000 zł.

Czytaj również: Dofinansowanie do 20 500 złotych na fotowoltaikę od 15 kwietnia 2022r.

Ponadto przewiduje się możliwość przyznania od 5.000 do 7.500 zł na magazyn energii elektrycznej. Dodatkowo przy zakupie magazynu energii elektrycznej lub ciepła można otrzymać 3.000 zł. Należy wspomnieć, że kwota dofinansowania to maksymalnie 50% poniesionych kosztów. 

Dofinansowanie również dla posiadaczy instalacji

W przypadku prosumentów, którzy otrzymali już dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, ale planują jeszcze dokonać rozbudowy systemu i przechodzą na net-billing, także przewidziane jest dofinansowanie. Jego wartość wynosi 2.000 zł. Z kolei w przypadku pozostałych elementów, wartość dofinansowania jest analogiczna. 

Warto wiedzieć: Dotacje i dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2022.

Wyznaczony na ten cel budżet wynosi 855 mln zł, jednak uwzględnia również środki przeznaczone na trzecią edycję programu. Zatem wynosi w rzeczywistości 350 mln zł, zgodnie z zapowiedziami. Zapowiadane są jednak zwiększenia kwoty. 

Składanie wniosków na Mój Prąd 4.0

Wnioskodawcy mogą przesyłać wnioski przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Niedopuszczalne jest składanie wniosków w formie papierowej. Start naboru rusza 15 kwietnia 2022 roku i trwa do 22 grudnia 2022 roku, choć możliwe jest wydłużenie naboru lub skrócenie w przypadku wyczerpania alokacji środków. Bardziej prawdopodobne jest skrócenie trwania. Dofinansowanie jest dedykowane dla mikroinstalacji fotowoltaicznych i dodatkowych urządzeń, które przeznaczone są do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła i systemu zarządzania energią. 

Nasza rekomendacja: Panele fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę inwestując w instalację fotowoltaiczną

Wnioski powinny być rozpatrywane w ciągu 90 dni, od momentu złożenia prawidłowo wypełnionych dokumentów. Z kolei wnioski z III edycji programu są nadal rozpatrywane i ten czas wynosi nawet 300 dni roboczych. 

Jak powinna przebiegać realizacja przedsięwzięć?

Dofinansowanie jest przewidziane na:

  1. Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, które pozwalają na pokrycie potrzeb istniejących już budynków mieszkalnych. 
  2. Zakup i montaż magazynów ciepła. 
  3. Zakup i montaż magazynów energii elektrycznej, których pojemność wynosi więcej niż 2 kWh. 
  4. Zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS z możliwością zakupu i montażu magazynu służącego do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła, które wymienione są w pkt 2 i 3.
  5. Sprawdź więcej: Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek

Skorzystanie z net-billing

Mój Prąd 4.0 jest dedykowany dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie podłączona już o nowego systemu rozliczeń, tzw. net-billing, a także dla prosumentów, którzy biorą udział w systemie opustów (net meterningu) i przejdą na net-billing. Wówczas do wniosku muszą dołączyć oświadczenie, w którym potwierdzą rozliczanie się na podstawie net-billingu. Musi ono zostać potwierdzone przez OSD. 

Rekomendacja firmy: Fotowoltaika Columbus Energy

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here