FotowoltaikawPolsce » Blog » Dodatek do ogrzewania 2022 wniosek online – Dla kogo i jak złożyć wniosek?

Dodatek do ogrzewania 2022 wniosek online – Dla kogo i jak złożyć wniosek?

Kryzys energetyczny wprowadził sporo zamętu i niepewności odnośnie do zbliżającej się zimy. W związku z tym rząd Polski został zmuszony do wprowadzenia dopłat do ogrzewania. W pierwszej fazie zareagowano jedynie na potrzeby najbiedniejszych, korzystających ze starych kotłów na węgiel, czy nawet pieców i dopłaty dotyczyły gospodarstw wykorzystujących do ogrzewania właśnie węgiel. W kolejnej fazie rozszerzono jednak pomoc finansową także o inne źródła ogrzewania gospodarstw domowych. Co muszą zrobić właściciele takich gospodarstw, aby uzyskać od rządu pomoc finansową?

Wzrosty cen energii elektrycznej

Wzrost cen paliw kopalnych przekłada się na wzrost cen energii. Tutaj rząd postanowił o zamrożeniu tych cen w przyszłym, 2023 roku. Według szacunków rządu, z takiego ruchu zamrożenia cen energii elektrycznej będzie mogło skorzystać niemalże 17 milionów polskich gospodarstw domowych. Na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 23 miliardy zł.

Czytaj również: Dodatek energetyczny 1500 zł do prądu 2022 wniosek

Dodatek do ogrzewania – jakie warunki trzeba spełnić, żeby go uzyskać?

Praktycznie jedynym warunkiem umożliwiającym otrzymanie dodatku do ogrzewania jest wpis źródła ciepła, znajdujący się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W taki sposób urzędnicy miejscy lub gminni weryfikują wnioski o dodatki do ogrzewania, a które musza zostać złożone do końca listopada tego, 2022 roku. Na rozpatrzenie wniosku i przelanie odpowiedniej dla źródła ciepła kwoty urząd miasta lub gminy ma 60 dni.

Sprawdź jeszcze: Dodatek do drewna 2022 – 1000 zł Wniosek online

Dodatek węglowy to nawet 3 tysiące zł dofinansowania

Trzy tysiące złotych dodatku węglowego jest wsparciem dla gospodarstw domowych, ale nie cyklicznym, a jednorazowym na okres zimy przełomu lat 2022-23. Taka pomoc może wystąpić w przypadku takich gospodarstw domowych, gdzie rzeczywiście węgiel może stanowić paliwo dla źródła ciepła.

Warto wiedzieć: Dopłata do centralnego ogrzewania – na ile można liczyć?

Aby móc uzyskać dodatek węglowy trzeba ogrzewać dom za pomocą kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, trzonu kuchennego, ogrzewacza powietrza, piecokuchni, kuchni węglowej albo pieca kaflowego. Wymienione powyżej źródła ciepła muszą być zasilane paliwem stałym, czyli węglem kamiennym  lub jego odmianą, np. ekogroszkiem, ale również brykietem, a nawet pelletem, ale o zawartości przynajmniej 85% węgla. Wnioski złożone po 30 listopada ie będą przyjmowane.

Sprawdź teraz:  Pompy ciepła Inowrocław, Pompy ciepła BrodnicaPompy ciepła ŚwieciePompy ciepła Chełmno,

Ze względu na różne perturbacje wynikające ze składania kilku wniosków na jeden adres ustawa o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 r. została znowelizowana. Po noweli dodatek węglowy przysługuje na jeden adres, a nie, jak ustawa mówiła przedtem, na jedno gospodarstwo domowe.

Sprawdź również: Pompy ciepła Nakło nad NoteciąPompy ciepła Rypin

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here