FotowoltaikawPolsce » Blog » Płatne i darmowe programy do projektowania fotowoltaiki
Płatne i darmowe programy do projektowania fotowoltaiki

Płatne i darmowe programy do projektowania fotowoltaiki

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym źródłem energii dla firm i domów. Jeśli jednak chcesz wybrać najlepszy dla swojego dachu i potrzeb inwestora, niezbędny będzie program do projektowania fotowoltaiki. Dzięki niemu możesz zrobić to sam.

Zalety i wady korzystania z gotowych programów do projektowania układu fotowoltaiki

Jeśli planujesz dodatkowo zajmować się instalacjami fotowoltaicznymi lub dopiero zaczynasz, darmowy program fotowoltaiczny zdecydowanie Ci wystarczy. To jest Projektant SolarEdge. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce trochę zaoszczędzić. Dzięki niemu możesz zaprojektować i zweryfikować plan instalacji systemu marki SolarEdge. Nie wymaga zakupu żadnych licencji, więc jest również bardzo wygodny.

Czytaj więcej: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

Zaprojektowany system można łatwo wyeksportować na platformę monitorującą. Jednocześnie łatwo jest wysłać komuś swój projekt, na przykład w celu konsultacji. Profesjonaliści mogą go używać do przeprowadzania symulacji dla klientów. Całość, mimo że to darmowy program PV, wygląda bardzo profesjonalnie. Z pewnością zrobi wrażenie na klientach.

Darmowe oprogramowanie do projektowania PV

SolarEdge Designer to oprogramowanie dostępne bezpłatnie. W takim przypadku nie ma opłaty abonamentowej ani konieczności zakupu licencji. Funkcjonalność programu umożliwia tworzenie i weryfikację instalacji fotowoltaicznych SolarEdge. Wyniki testów można łatwo eksportować do platform monitorujących. Analiza pomoże również w opracowaniu realnej oferty wraz z raportami dla inwestorów.

Sprawdź więcej: Ile zarabia monter fotowoltaiki w 2023 roku?

Co jeszcze oferuje SolarEdge Designer? Po pierwsze, projekt można wysłać do wielu pracowników, dzięki czemu każdy z nich może w łatwy sposób zapoznać się z instalacją. Skuteczna wizualizacja 3D pomoże zaplanować montaż paneli dachowych. Dokonywanie ewentualnych korekt również nie jest wielkim problemem. Wszystkie te zalety sprawiają, że darmowe projekty fotowoltaiczne są prawdziwą konkurencją dla projektów płatnych.

Do poprawnych obliczeń warto skorzystać z programu do projektowania PV, który pomoże przy wszelkich trudnościach instalacyjnych. Korzystanie z takiego systemu pomaga uniknąć błędów i przyspiesza realizację projektu.

Czytaj więcej: Jak zweryfikować montera i instalatora firmy fotowoltaicznej?

Płatne oprogramowania do projektowania fotowoltaiki

PVSol / PVSol Premium – profesjonalny program do projektowania fotowoltaiki
PVSol to innowacyjny program do projektowania polskich instalacji fotowoltaicznych. Z pewnością spełni oczekiwania profesjonalistów poszukujących prostego w obsłudze iw pełni funkcjonalnego narzędzia do tworzenia projektów instalacji. PVSol to jeden z najpopularniejszych programów na rynku. Wykonuje wszystkie szczegóły, takie jak zaprojektowanie schematu układu, obliczenie spadku napięcia na przewodach oraz obliczenie poboru mocy z bieżącym zapotrzebowaniem i mocą, która będzie zmagazynowana w dowolnych bateriach. Dodatkowo wersja PV*Sol Premium umożliwia tworzenie zaawansowanych wizualizacji 3D.

Program posiada również wiele innych przydatnych funkcji, które sprawiają, że projektanci bardzo chętnie z niego korzystają. Po pierwsze gwarantuje dostęp do najlepszych narzędzi do układania modułów, kabli, paneli i połączeń sieciowych oraz do tworzenia makiet systemów. Ponadto posiada niezwykle rozbudowaną bazę produktów i urządzeń związanych z fotowoltaiką – w tym pojazdów elektrycznych i ich stacji ładowania.

Warto wiedzieć: Rekordowe zainteresowanie i sprzedaż pomp ciepła

Z PV*Sol masz również możliwość przeprowadzania analiz finansowych i tworzenia dokumentacji projektowej.

EasySolar - program do projektowania instalacji fotowoltaicznych na komputery i smartfony
EasySolar to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania paneli fotowoltaicznych. Obsługuje tworzenie i wymiarowanie powierzchni modułów, testowanie nasłonecznienia, obliczenia wydajności energetycznej i pomiary zacienienia. Projekty można wykonać za pomocą zdjęć, map Google i szkiców. Program posiada wiele narzędzi, np. do pomiaru nachylenia dachu czy azymutu. EasySolar jest również ceniony za to, że pomaga tworzyć oferty sprzedaży, które można przesłać w formacie PDF. Warto zaznaczyć, że dostępna jest również jako aplikacja mobilna na smartfony z systemem Android.

Czytaj również: Przedstawiciel handlowy fotowoltaika zarobki

Najpopularniejsze oprogramowanie do projektowania i symulacji instalacji fotowoltaicznego

  1. Homer Pro — Homer Energy, Stany Zjednoczone
  2. PV F-Chart — oprogramowanie F-Chart, USA
  3. pvPlanner — SolarGis, Słowacja
  4. PVsyst - Szwajcaria Pvsyst SA
  5. RETscreen — Zasoby naturalne Kanada, Kanada
  6. Model Doradcy Systemowego (SAM) – Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL)
  7. Solar Pro - Laplace Systems, Japonia

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation