FotowoltaikawPolsce » Blog » Rekordowe zainteresowanie i sprzedaż pomp ciepła
Rekordowe zainteresowanie i sprzedaż pomp ciepła

Rekordowe zainteresowanie i sprzedaż pomp ciepła

Port PC prognozuje sam wzrost sprzedaży pomp ciepła do ogrzewania i to o około 130 procent (do około dwustu tysięcy sztuk), co będzie oznaczać ich trzydziestoprocentowy udział w liczbie ogólnej grzewczych urządzeń sprzedanych końca bieżącego roku. Skąd taka rosnąca popularność pomp ciepła pomimo rosnących kosztów za prąd?

Jakie wartości zostały wskazane?

Jak podał Port PC, w pierwszych trzech kwartałach tego roku, w stosunku do danych, które wzięto z okresu analogicznego z roku poprzedniego, sprzedaż pomp ciepła w naszym kraju wzrosła o 121 procent. W samym zakresie przeznaczonych urządzeń do ogrzewania centralnego wodnego wzrost wynosił 133 procent.

Jeszcze więcej bo 140 procent wzrosła sama sprzedaż pomp ciepła w typie powietrze-woda. Zwiększyła się także znacząco sprzedaż pomp ciepła gruntowych. Jest to bowiem wartość o czterdzieści procent dla urządzeń w typie solanka-woda. Lepsze minimalnie wyniki odnotowały pompy ciepła w typie powietrze-woda tylko i wyłącznie przeznaczone do przygotowywania wody ciepłej.

Czytaj również: Ranking Pompa Ciepła

Wszelkie analizy Port PC wskazują, że w ubiegłym roku liczba pomp ciepła sprzedanych do ogrzewania budynków w naszym kraju, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, stała się znacznie wyższa niż w Niemczech. Z kolei w roku 2022 znacząco się zbliżyły do poziomu sprzedaży tychże urządzeń w Niemczech.

Przy tym musimy wspomnieć o tym, że niemiecki rząd w grudniu ubiegłego roku postawił w strategi energetycznej na bardzo szybki rozwój tejże technologi. Założyli, że w roku 2024 sprzedaż pomp ciepła sięgnąć ma ponad pięćset tysięcy sztuk rocznie. Jest to wzrost ponad trzy, czy też czterokrotny w ciągu trzech lat.

Do roku 2030 w budynkach w Niemczech zamontowanych ma być nawet od pięciu do sześciu milionów pomp elektrycznych ciepła.

Dlaczego Polacy tak chętnie inwestują w pompy ciepła?

Jak nam podkreślają eksperci Port PC, bardzo podobnie jak w roku 2021, czynnikami głównymi, które wpływają na takie istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda w naszym kraju jest ich użytkowa atrakcyjność, w tym także bardzo wysoki komfort obsługi, a do tego wielofunkcyjność. Nie możemy pominąć korzystniejszych kosztów ogrzewania w porównaniu z innymi źródłami ciepła, czy też znacznie rosnące zaufanie do tejże technologii. Mowa zarówno o użytkownikach, a także o instalatorach.

Sprawdź więcej: Ranking instalatorów pomp ciepła w Polsce

Naprawdę mogą się pochwalić wieloma zaletami, co jakby jest w pełni zrozumiałe. Świadczy o tym ich niezwykle wysoka popularność.

źródło treści i grafik: PortPC.pl

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here