FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak zweryfikować montera i instalatora firmy fotowoltaicznej?

Jak zweryfikować montera i instalatora firmy fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczne, odnawialne źródło energii, które może obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%, oszczędzając tym samym sporo pieniędzy. Koszty związane z montażem są jednak dość wysokie, dlatego warto sprawdzić firmę przed podpisaniem umowy. Nie tylko pod względem istnienia państwowego rejestru sądowego czy długości prowadzenia działalności gospodarczej, ale także pod względem podatkowym, ZUS-owym i ubezpieczeniowym od odpowiedzialności cywilnej. Wtedy mamy pewność, że wybraliśmy rzetelnego partnera do tej inwestycji.

Umowy na instalacje fotowoltaiczne – jak nie dać się oszukać w praktyce?

Należy przyjąć, że inwestor przed podpisaniem umowy sprawdził wybranych przedsiębiorców w Internecie oraz dostępne krajowe rejestry danych. Czy to wystarczy, aby wybrana firma rzetelnie wykonała instalację?

Warto podkreślić, że nie powinieneś być zmuszany do zawarcia umowy przez przedstawicieli firmy świadczącej usługę. Rzetelna firma dostarczy symulacje produkcji na miejscu, szczegółowe kosztorysy, w tym informacje o producentach, dostawcach oraz parametrach technicznych wybranych urządzeń. Wykonawca pełni również rolę doradczą. W końcu firmy, które montują instalacje fotowoltaiczne najlepiej wiedzą, jak dobrać odpowiednie komponenty i technologie, a także potrafią realizować projekty uwzględniające przewidywaną roczną produkcję energii. Inwestorzy muszą mieć czas na zapoznanie się z dokumentami (np. przesłanymi wcześniej drogą elektroniczną) przed podpisaniem umowy, a umowa powinna być zredagowana w zrozumiały sposób.

10

Vosti Produkty wysokiej jakości

Vosti jest firmą, która zbiera recenzje pozytywne wśród klientów. Ci ją na pewno cenią za bardzo pomocną obsługę, jak i sprawną realizację inwestycji.
10

PV Poland Jedna z lepszych ofert

Firma PV Poland zajmuje się szeroko pojętą fotowoltaiką. Wyróżniają się przeprowadzaniem profesjonalnego oraz bezpłatnego audytu fotowoltaicznego, które to wskaże ile może możemy dzięki fotowoltaice zaoszczędzić.
9

Sunday Polska Jedna z popularnijeszych firm w Polsce

Z usług tej firmy skorzystały już setki bardzo zadowolonych klientów. Co powinniśmy wiedzieć o tej firmie? Poznajmy wszelkie szczegóły.

Sprawdź również nasze rankingi z gwarancją jakości:

Odpowiednie zapisy w umowach na montaż instalacji fotowoltaicznych

Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy powinny zawierać dokładne koszty inwestycji, zakres prac, terminy usług montażowych i uruchomień oraz terminy płatności. Istotne są również okresy gwarancji na zakupione materiały i usługi przewidziane w umowach. Firmy instalujące instalacje fotowoltaiczne są prawnie zobowiązane do udzielania 24-miesięcznej gwarancji, a profesjonalni wykonawcy często udzielają dodatkowych gwarancji. Umowa powinna również określać, która strona jest odpowiedzialna za powiadomienie operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) o instalacji.

Czytaj również: Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w PZU 

Zapytaj o warunki gwarancji instalacji fotowoltaicznej

Przy wyborze dostawcy PV należy również przeanalizować, czy udziela on gwarancji na poszczególne elementy instalacji PV, ponieważ często awaria jednego z tych elementów może prowadzić do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem całej instalacji PV. Oczywiście moduły fotowoltaiczne są najbardziej podatne na warunki atmosferyczne. Istotne jest również zapewnienie gwarancji zachowania zasilania oraz gwarancji instalacji.

Sprawdź również: Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki?
Zobacz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej instalatora PV

Kolejnym atutem, który posiada niewiele firm oferujących instalacje fotowoltaiczne jest ubezpieczenie OC. Polityką wykonawcy jest ubezpieczenie się od nieprzewidzianych zdarzeń i ewentualnych szkód inwestora w związku z wykonywanymi pracami.

Doświadczenie i kwalifikacje instalatorów fotowoltaiki

Aby cała instalacja fotowoltaiczna była funkcjonalna i bezpieczna, powinna być zamontowana zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa (budowlanego i przeciwpożarowego). Instalator PV z odpowiednimi uprawnieniami będzie wiedział, jak przeprowadzić instalację, aby uniknąć utraty wydajności, a nawet pożaru. Co ważniejsze, niewłaściwa instalacja niesie również ryzyko braku akceptacji zakładu energetycznego.

Sprawdź więc, czy instalator ma oficjalne uprawnienia, ponieważ jest wiele osób, które instalują bez doświadczenia i wiedzy w tej dziedzinie.

Sprawdź projekty i poproś o referencje

Przed podpisaniem umowy na instalację PV sprawdź stronę internetową wykonawcy lub media społecznościowe, aby poznać jego projekt. Jeśli jest ich dużo i są różnorodne, to dobry znak. Nie bój się zadawać pytań dotyczących konkretnych projektów. Rzetelny i uczciwy kontrahent powinien odpowiedzieć nawet na najbardziej szczegółowe pytania.

Więcej firm fotowoltaicznych z twojej okolicy

Instalacja fotowoltaiczna - stosunek ceny do jakości

Sprawdź koszt instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do Twoich potrzeb. Koszt instalacji PV na polskim rynku jest podobny i waha się od około 3500 do 5500 zł za 1 kWp. Znaczące odchylenia w górę iw dół powinny dawać do myślenia.

Ponad 80% kosztów inwestycji to wyposażenie. Łatwo obliczyć, jaka część inwestycji to montaż – około 20%. Jeśli jedna firma zaoferuje wyprodukowanie systemu fotowoltaicznego po znacznie niższej cenie niż inne firmy, prawdopodobnie firma instalacyjna będzie musiała przejść na tańsze moduły. Warto wtedy dokładniej sprawdzić, co jest powodem tak atrakcyjnej ceny i czy realne jest zapewnienie odpowiedniej jakości instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do Twoich potrzeb. Istnieje ryzyko, że niższe ceny wynikają z błędnych kalkulacji i zbyt małej mocy w stosunku do zapotrzebowania inwestorów.

Czasami projektowana instalacja jest zbyt duża pod względem wydajności w stosunku do potrzeb inwestycyjnych. Czemu? Im więcej zainstalowanej mocy, tym większy zysk dla instalatora. Z drugiej strony droższa instalacja oznacza dłuższy okres zwrotu inwestycji dla inwestorów.

Salesforce Dane phishingowe, fikcyjne dotacje i dotacje na panele słoneczne

Ostrożnie z ofertami mającymi na celu pomoc w dofinansowaniu wniosków na instalacje PV. Przyjrzyjmy się tym, którzy mogą wyłudzać od nas dane pod pozorem prowadzenia dochodzenia lub wspierania finansowania.

Potencjalnych klientów namawiano również do oferowania fikcyjnych dotacji na instalacje PV, które okazywały się rabatami od wcześniej zawyżonych cen. Jest to strategia marketingowa mająca na celu przyciągnięcie większej liczby inwestorów.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here