FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile zarabia monter fotowoltaiki w 2023 roku?

Ile zarabia monter fotowoltaiki w 2023 roku?

Obecny szybki rozwój sieci fotowoltaicznych sprawia, że ​​na rynku pojawiają się nowe miejsca pracy i zupełnie nowe zawody. Warto poznać predyspozycje i umiejętności potrzebne do podjęcia tego typu pracy. Chcesz podnieść swoje kwalifikacje lub rozpocząć nową ścieżkę kariery i zastanawiasz się, ile zarabia monter PV? Zastanawiasz się jakie cechy powinieneś mieć i czy warto zostać instalatorem fotowoltaiki?

Od czego zależy wynagrodzenie instalatora fotowoltaiki?

Zanim zrozumiesz, od czego zależy wynagrodzenie montera, dobrze jest zrozumieć, jakie obowiązki ma wykonywać to stanowisko. Oczywiście Twoim głównym obowiązkiem jest złożenie całej konstrukcji fotowoltaicznej wraz z podporami. Ponadto w pracy będziesz zajmować się różnymi zadaniami związanymi z instalacjami elektrycznymi. Będziesz musiał m.in. wyznaczyć bezpieczne trasy kablowe, poskładać przewody i moduły oraz wykonać pomiary elektryczne.

Dodatkowo do Twoich obowiązków należeć będzie instalacja i konfiguracja falownika oraz ocena poprawności działania całej instalacji. Pamiętaj, że Twoja praca nie kończy się tylko na instalacji PV, ponieważ wykonasz również usługi serwisowe i wykonasz przeglądy techniczne sieci w razie potrzeby.
Teraz, gdy znasz obowiązki, nadszedł czas, aby przejść do zarabiania pieniędzy. Oczywiście, jak w każdej innej branży, może być trudno dokładnie określić, czym jest ryczałt dla montera.

Czytaj również: Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku

Dochód instalatora fotowoltaiki zależy od wielu czynników, m.in.: jego kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. Ważna jest również forma zatrudnienia, miejsce pracy (zwłaszcza województwo) oraz ewentualne premie. Dodatkowo Twoje wynagrodzenie może zależeć również od pory roku czy aktualnej pogody.

Początkujący monter fotowoltaiki ma za zadanie wykonanie prostych prac elektrycznych i ewentualnego przygotowania materiału oraz zadbanie o to, aby zlecenie prac mogło liczyć na inne wynagrodzenie niż specjaliści. Najlepiej zarobisz, jeśli nadzorujesz cały montaż i planujesz rozmieszczenie paneli, czyli podpisujesz dokumenty i wszystkie pomiary. Postaramy się jednak dzisiaj podać kilka szczegółów.

Ile zarabiają instalatorzy fotowoltaiki w 2023 roku?

Dochód brutto montera fotowoltaiki zatrudnionego na umowę o pracę to 3500-6000 zł. Z drugiej strony, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, za moc zainstalowaną zapłacisz w kWp, więc latem możesz zarobić 6-11 tys. zł, a nawet więcej.

Warto wiedzieć: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Obie formy zatrudnienia mają swoje wady i zalety. Pracując na etacie zarabiasz mniej, ale nie musisz martwić się o zamówienia, a prowadząc własną firmę zarabiasz więcej, ale to zależy od tego, czy uda ci się znaleźć kontrahentów. Wiesz już, ile zarabia monter fotowoltaiki, więc czas dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby nim zostać.

Jak zostać instalatorem fotowoltaiki i zacząć zarabiać w 2023r.?

Aby zostać instalatorem PV, należy spełnić wymogi formalne określone przez obowiązujące polskie prawo. Najważniejsze jest posiadanie zaświadczenia UDT, które jest ważne przez 5 lat. Aby go zdobyć należy ukończyć kurs instalatora systemów fotowoltaicznych w akredytowanym ośrodku szkoleniowym.

Następnie w ciągu roku od ukończenia kursu należy zdać egzamin sprawdzający nabyte umiejętności. Warto zaznaczyć, że monter instalacji fotowoltaicznych również ma styczność z energią elektryczną, więc musi posiadać również odpowiedni zakres uprawnień elektrycznych (ŞSEP kategorie E i D).
Umiejętności i zdobyte moce to jednak nie wszystko.

Monterzy fotowoltaiki też powinni mieć odpowiednią wiedzę, bez której wiedza o tym ile zarabia monter fotowoltaiki będzie zupełnie bezużyteczna, bo w ogóle nie odnajdziesz się w tej pracy. Jeśli chcesz zajmować niezależne stanowisko lub nadzorować pracę innych, z pewnością będziesz musiał wyróżniać się umiejętnościami interpersonalnymi.

Przydatne może być również ważne prawo jazdy kat., umiejętność organizacji czasu pracy, dobry kontakt z ludźmi oraz duża wiedza z zakresu fotowoltaiki.

Sprawdź więcej: Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – jak działa?

Nie powinieneś też bać się wysokości, ponieważ często będziesz musiał pracować na dachu. Dobrze jest też znać konstrukcję dachu, gdyż w przypadku montażu wymagany jest przynajmniej częściowy demontaż, a do elementów nośnych można przymocować podpory. Ponadto, jeśli jesteś punktualny i Twoja dbałość o szczegóły będzie również Twoim atutem, to praca jako monter fotowoltaiki jest dla Ciebie.

Czy warto być instalatorem fotowoltaiki w 2023 roku?

Na koniec najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zostać instalatorem fotowoltaiki. Absolutnie! Popularność instalacji fotowoltaicznych w domach i firmach gwałtownie rośnie. Coraz więcej ludzi decyduje się na panele słoneczne, więc popyt jest naprawdę duży, więc — jest dużo pracy do wykonania. Oznacza to, że dochód dla instalatorów fotowoltaiki jest pewny.

Czytaj również: Kim jest oraz ile zarabia prosument?

Ponadto warto podkreślić, że jeśli zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje i zdobędziesz doświadczenie, możesz z powodzeniem wykonywać tę pracę nie tylko w Polsce, ale także za granicą, takimi jak Holandia, Francja czy Niemcy. Wiesz już, ile zarabia instalator fotowoltaiki i warto wybrać tę ścieżkę. Treningi czas zacząć, będzie to dla Ciebie doskonała inwestycja, która zwróci się w przyszłości.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here