FotowoltaikawPolsce » Blog » Polenergia wchodzi na rumuński rynek energetyczny
Polenergia wchodzi na rumuński rynek energetyczny

Polenergia wchodzi na rumuński rynek energetyczny

Prywatna grupa energetyczna Polenergia prężnie się rozwija i rozszerza swoją dzielność, obecnie wkroczyła także na rynek rumuński. Celem współpracy z Naxxar Renewable Energy Management Holding jest założenie dużej farmy wiatrowej, jednej z największych w Europie.

Polenergia działa prężnie także na zagranicznym rynku

Rumunia może pochwalić się jednym z największych rynków energii w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego wejście na niego Polenergii jest świetną inwestycją, pozwalająca na dynamiczny rozwój firmy. Nie ogranicza się on tylko do produkcji energii i jej dostarczaniu do klientów końcowych, podpisanie umowy z Naxxar Renewable Energy Management Holding ma na celu znaczące rozszerzenie skali działania polskiego przedsiębiorstwa energetycznego, wybudowanie farm wiatrowych nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla hodowców i rolnictwa – ile kosztuje?

Otwarcie się na nowe rynki stwarza mnóstwo możliwości, jest niezwykle ważnym krokiem na drodze do dekarbonizacji Europy. Polenergia cały czas działa w kierunku wzrostu mocy wytwórczych z OZE, a podpisanie umowy z zagraniczną spółką ma skutkować warunkowym zakupem aż 60% udziałów w Naxxar Wind Farm Four Srl (uczestniczy w realizacji projektu N4, który zapewnia techniczne warunki przyłączenia się do sieci energetycznej).

Polska spółka chce mieć udział w budowie ogromnej farmy wiatrowej

Polenergia jako prywatna firma energetyczna chce wspólnie z Naxxar Renewable Energy zrealizować przełomowy projekt N4, który ma na celu zbudowanie ogromnej farmy wiatrowej w okręgu Tulcza, usytuowanego nad Morzem Czarnym, o mocy przekraczającej 685 MW. Region Dobrudża idealnie nadaje się do realizacji inwestycji ze względu na to, że jest on bardzo wietrzny, prędkość wiatru wynosi średnio powyżej 8 m/s. Można wobec tego liczyć na to, że farma wiatrowa wygeneruje spore ilości energii, która zostanie wykorzystana do różnych celów (przykładowo do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych).

Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla centrum handlowego – ile kosztuje?

W umowie podpisanej z rumuńską spółką znajdują się także zapisy, na podstawie których wynika, że polska firma Polenergia może liczyć także na nabycie pozostałych udziałów, czyli 40%. Przewiduje się, że będzie to możliwe od lipca 2023 roku do końca przyszłego roku, czyli do grudnia 2024 roku. Oczywiście zakup udziałów w spółce Naxxar Renewable Energy jest tylko jednym z elementów strategii Polenergii obranej na najbliższe lata, czyli od 2020 do 2024. Jest to początek ekspansji na zagraniczne rynku, podstawa do dalszego rozwijania prowadzonej działalności i zwiększania aktywów rumuńskiej grupy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation