FotowoltaikawPolsce » Blog » Ranking pompa ciepła do 20 tys zł z montażem 2022r.

Ranking pompa ciepła do 20 tys zł z montażem 2022r.

Jak wyglądają koszty zakupu i montażu pompy ciepła? Cena w wysokości około 20 tysięcy złotych za zakup pompy to nie koniec wydatków. Na ich wysokość wpływa wiele składników między innymi koszt montażu, koszt armatury oraz wszystkie potrzebne dodatkowe elementy. Artykuł ten przybliży jakie wydatki trzeba ponieść. 

20 tysięcy złotych za pompę. Jakie są pozostałe koszty montażu? 

Koszt instalacji z pompą ciepła uzależniony jest przede wszystkim od mocy wybranej przez siebie pompy. Im większa moc pompy ciepła tym inne wydatki na armaturę i montaż. Przyjmijmy, że koszt pompy ciepła wynosi dwadzieścia tysięcy brutto. Jak wyglądać będą pozostałe koszty jakie musimy ponieść?

Pompy ciepła do 20 tys – sprawdź ofertę

Czytaj również: W jaki sposób uzyskać do 21 tysięcy złotych za pompę ciepła?

40 procent ogółu kosztów to koszt pompy ciepła

Największy procentowo udział w kosztach ma cena samej pompy ciepła. Cena brutto to około czterdzieści procent całkowitych kosztów. Pozostałe sześćdziesiąt procent rozkłada się następująco:

  • koszty armatury- 19 %
  • koszt montażu- 17 %
  • koszt podgrzewacza CWU-9%
  • koszt bufora- 7%
  • koszt instalacji elektrycznej - 4%
  • koszt zabezpieczeń zamrożeniowych- 2%
  • koszt postumentu do umocowania pompy ciepła- 2% 

Czytaj więcej: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Całkowity koszt instalacji pompy ciepła 

Na podstawie szacunkowych danych przedstawionych powyżej, wynika iż przy założeniu, że koszt pompy ciepła wynosi dwadzieścia tysięcy złotych, cała instalacja wraz z montażem kosztować będzie około pięćdziesiąt tysięcy złotych. Lwią część w zestawieniu kosztów stanowi armatura, do której zalicza się np. zawory i orurowanie instalacji. 

Warto wiedzieć: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Zasobnik CWU i bufor 

Koszty obu tych części to około szesnaście procent z całkowitego wydatku na montaż pompy ciepła. Pomimo tego, że wiele gospodarstw domowych, w których wymienia się źródło ciepła, ma już podgrzewacz CWU, to w większości przypadków konieczna jest jego wymiana na zbiornik o większej wężownicy i większej pojemności. Bardzo często inwestorzy mają nadzieję, że posiadane przez nich małe zbiorniki poradzą sobie w nowej w instalacji ale realia niestety są inne. W większości przypadków konieczna jest jego wymiana.  

Sprawdź również: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Koszty ogrzewania pompą ciepła a podwyżki cen prądu 

Niestety nadchodzący 2023 rok postawi posiadaczy pomp ciepła przed wyższymi wydatkami. Podwyżki cen energii elektrycznej dotyczyć będą wszystkich źródeł ciepła. Koszt 1 KWh może dojść do 1,72 złotych za kWh.

Sprawdź teraz: Pompy ciepła KielcePompy ciepła Ostrowiec ŚwiętokrzyskiPompy ciepła StarachowicePompy ciepła Skarżysko-Kamienna

Na cenę tę wliczać się będzie 23% podatek Vat, akcyza i dwudziestoprocentowy wzrost opłat dystrybucyjnych. Ile w przybliżeniu wyniesie koszt ogrzania 150 metrowego domu? Około 9.889 złotych rocznie dla pompy ciepła z grzejnikami.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła SandomierzPompy ciepła KońskiePompy ciepła Busko-ZdrójPompy ciepła Jędrzejów

Co oznacza wzrost kosztów z 2022 roku o około 109%! W opcji ogrzewania pompą ciepła z ogrzewaniem podłogowym, koszt ogrzewania wyniesie około 7.136 złotych rocznie. Daje to około 96% wzrost kosztów ogrzewania.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here