Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji cieszy się sporym uznaniem na rynku. Decyzja tego typu bywa trudna do pojęcia. Musimy pamiętać o wielu kwestiach, zwłaszcza gdy podłączana jest pompa ciepła do staje instalacji. Najważniejsze jest to, aby postawić na renomowaną firmę, która dokładnie przeprowadzi cały proces. Czy pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji? O czym musimy wiedzieć? Jakie rozwiązanie jest godne uwagi? Jak podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji?
Czy pompę można podłączyć do istniejącej instalacji?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy w starym domu można zamontować pompę ciepła. Okazuje się, że każdy odbiorca ma możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Nowoczesne urządzenia bez problemu współpracują z każdym rodzajem ogrzewania centralnego w domu. Naszym zadaniem jest dopasowanie odpowiedniego modelu i zadbanie o prawidłowy montaż.
Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
Chłodzenie pompami ciepła bazuje na obniżaniu temperatury wody w obiegu ogrzewania centralnego. To wymaga jednak zastosowania specjalnych rur i klimakonwektorów. Zazwyczaj pompa ciepła w starym domu posłuży do ogrzewania. Do chłodzenia z kolei stosujemy klimatyzatory.
Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:
- Nowy budynek
- Stary budynek
- Rodzaj ocieplenia
- Rodzaj zamontowanych okien
- Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.
Jak podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji?
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji jest najczęściej wykonywane przez doświadczonych fachowców. Pompa ciepła do starej instalacji może zostać zamontowana, co daje nam wiele możliwości. Pamiętajmy o tym, że modernizacja systemu grzewczego nie jest skomplikowana. Pompa ciepła może zastąpić stary kocioł lub zostać podłączona do istniejącego systemu. W każdym wypadku musimy pamiętać o wybraniu właściwego urządzenia.
Czytaj więcej: Pompa ciepła koszt w 2022 r.
Faktem jest, że pompa ciepła działa najefektywniej w połączeniu z ogrzewaniem ściennym lub podłogowym. Niekiedy może być instalowana nawet w połączeniu z kaloryferami. Przed podłączeniem pompy musimy sprawdzić, czy oba systemy są kompatybilne. Jak to zrobić? W dniu, kiedy temperatury na zewnątrz jest niższa niż 0 stopni Celsjusza, trzeba wyregulować temperaturę zasilania kotła na 50 stopni i podkręcić termostaty na grzejnikach. Jeśli moc grzewcza jest wystarczająca, to znak, że grzejniki mogą współpracować z pompą ciepła.
Sprawdź również: Pompa ciepła w starym domu – Koszty instalacji
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji
Nie bez znaczenia jest to, czy wokół domu mamy przestrzeń do zainstalowania pompy ciepła. Jest to ważne zwłaszcza w urządzeniach geotermalnych i gruntowych, które wymagają wykopania odwiertów. Pompa ciepła powietrze-woda korzysta z niewielkiej przestrzeni na zewnątrz. Wybór miejsca montażu jest tutaj elastyczny, gdyż urządzenie cechuje się kompaktowością. W zamkniętym wnętrzu moduły hydrauliczne są umiejscowione w pomieszczeniu gospodarczym lun piwnicy. Na zewnątrz z kolei znajdują się przy ścianie domu.
Czytaj również: Ile kosztuje montaż pompy ciepła?
Ekologiczna pompa ciepła z pewnością spełni oczekiwania każdego odbiorcy. Sporym atutem jest to, że istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji. Nawet stare budynki mogą zadbać o ekologię i oszczędność, z pomocą nowoczesnej pompy ciepła.